PDA 2024 – materiały i technologie dla Architekta. Korzystaj z darmowej wersji online

Więcej światła i panoramiczny widok

25 kwietnia '19

Zestawy okienne VELUX – więcej światła i panoramiczny widok

Poczucie przestrzeni, panoramiczny widok i komfortowe miejsce do życia, to korzyści wynikające z instalacji okien dachowych w zestawach, czyli kilku okien dachowych bezpośrednio obok siebie lub nad sobą. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie tylko doświetlimy wnętrza lepiej, ale też zadbamy o zdrowie i samopoczucie.

Według badań spędzamy w budynkach aż 90% naszego czasu. Odpowiednio dobrane i prawidłowo rozmieszczone okna dachowe mogą nam znacznie pomóc w zachowaniu komfortowych warunków na poddaszu. Okazuje się bowiem, że mają one bardzo duży wpływ na energooszczędność budynku, doświetlenie pomieszczeń światłem dziennym, a także na właściwą wentylację poddasza.

Decydując się na montaż okien dachowych warto mieć na uwadze, że ich liczba, rozmieszczenie oraz rozmiar będą rzutować w przyszłości na nasz domowy komfort. Według przepisów powierzchnia okna powinna stanowić minimum 10% powierzchni podłogi pokoju. Jeśli jednak chcemy cieszyć się większą ilością światła na poddaszu, możemy zamontować kilka okien obok siebie. Wtedy przeszklenia mogą sięgać nawet 30-40 % powierzchni podłogi.

Zestawy okien dachowych niosą ze sobą wiele korzyści, nie tylko pięknie doświetlają poddasze, ale też zapewniają świetny widok na zewnątrz i kontakt z otoczeniem. Najczęściej spotykanym zestawem okiennym są dwa okna zamontowane obok siebie.

W przypadku łączenia okien w zestawy warto mieć na uwadze pewne zasady: w poziomie łączymy okna tej samej wysokości – w praktyce jest to jednoznaczne z tym samym rozmiarem okien. Jeśli pomieszczenie jest wysokie to możemy zastanowić się nad montażem okien jedno nad drugim. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w pionie łączymy okna o tej samej szerokości – natomiast jeśli zależy nam na urozmaiceniu architektury wnętrza, okna mogą być różnej długości.

Osobom poszukującym niestandardowych rozwiązań na poddaszu, spodoba się połączenie okien dachowych z oknami kolankowymi. Jest to rozwiązanie, dzięki któremu nie tylko powiększymy optycznie poddasze, ale też otworzymy się na przestrzeń i piękne widoki. Pozwoli to efektywnie zwiększyć ilość przeszkleń, które mogą ciągnąć się od okna połaciowego nawet do samej podłogi. Dodatkowo, okna kolankowe to świetny sposób na przewietrzenie wnętrza nawet przy bardzo złej pogodzie. Dostępne w wersji uchylnej i rozwieranej w technologii drewnianej – okno kolankowe VELUX VFE oraz nieotwieranej w technologii drewniano-poliuretanowej – okno VELUX VIU.

Więcej inspiracji i wskazówek jak łączyć okna w zestawy na stronie www.velux.pl/zestawy-okien

Głos został już oddany

Światło Cię Uniesie – okna, które zmieniają dom — Fakro INNOVIEW
Światło Cię Uniesie – okna, które zmieniają dom — Fakro INNOVIEW
Dachówki ceramiczne Röben – zawsze na czasie
AQUA – Stelaże podtynkowe i przyciski spłukujące
INSPIRACJE