PDA 2024 – materiały i technologie dla Architekta. Zamów wersję drukowaną

Grzejnikowe innowacje w czasach urządzeń wielofunkcyjnych

01 września '20

Grzejniki nie tylko do grzania
Z cyklu „Ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja – inspiracje i rozwiązania 2020”


Grzejnik to przede wszystkim funkcjonalny element wyposażenia wnętrz — jego rola jest jasna: ma ogrzewać pomieszczenia. Ale w dzisiejszych czasach nie ma już urządzeń jednofunkcyjnych, prawda? Rozmowy telefoniczne dawno przestały być jedyną rolą telefonu, komputer to często też telewizor, a lodówki filtrują nam wodę do picia i wytwarzają kostki lodu. Czy zatem grzejniki mogą nie tylko grzać? Na pewno tak.

Grzejniki © KFA
Armatura

Grzejnik aluminiowy z jonami srebra świetnie sprawdzi się w pokoju dziecka

© KFA ARMATURA

Funkcjonalność: zwalczanie bakterii

Przykładem takiego rozwiązania jest innowacyjny produkt: grzejnik aluminiowy z jonami srebra, który zwalcza bakterie i inne drobnoustroje. Jest to niezwykła innowacja na polskim rynku. Grzejnik marki KFA Armatura jest malowany specjalną powłoką Interpon AM firmy AkzoNobel z certyfikowaną technologią przeciwdrobnoustrojową BioCote®. Jest to środek z aktywnymi jonami srebra który zapobiega rozmnażaniu się i przetrwaniu drobnoustrojów, takich jak bakterie, pleśnie oraz grzyby.

Srebro przyciąga bakterie: naładowane dodatnio jony srebra na zasadzie elektrostatycznej przyciągają ujemne komórki. — wyjaśnia Mariusz Ozga, lekarz rodzinny z Krakowa. Następnie aktywny jon Ag+ wnika w ściany komórki bakterii, łączy się z białkami i po prostu ją niszczy. Komórka rozpada się na zasadzie mechanicznej. Srebro zabójczo oddziałuje nie tylko na bakterie, ale również na grzyby oraz wirusy. W tym przypadku jony mają wpływ na DNA i RNA komórki. I właśnie dlatego jonami srebra warto pokrywać różne przedmioty czy urządzenia.

Grzejnik z jonami srebra jest w stanie realnie wpłynąć na stan powietrza w domu czy mieszkaniu, a przez to na zdrowie jego mieszkańców. Znajduje się w każdym pomieszczeniu i ma stosunkowo dużą powierzchnię, która w dodatku przyciąga drobnoustroje na zasadzie elektrostatycznej. A pamiętajmy, że bakterie najlepiej rozwijają się tam, gdzie jest ciepło, tam jest ich najwięcej.

Takie rozwiązanie jest idealne do pokoi dziecięcych, dla osób z alergiami czy też do wnętrz użyteczności publicznej, gdzie przebywa wiele osób i drobnoustrojów jest znacznie więcej.

Grzejnik DAIKIN

Grzejnik aluminiowy w kolorze matowego grafitu

© KFA ARMATURA

Funkcjonalność: ważny element wystroju wnętrza

Trendy w projektowaniu wnętrz się zmieniają, ale pewne style są obecne od wielu lat. Jednym z nich jest z pewnością styl industrialny. Inspiracją dla niego były mieszkania urządzane w starych fabrykach. Ogromna przestrzeń, wysoki sufit, beton i surowe wykończenie — to charakterystyczne elementy stylu loftowego.

Styl industrialny, klimaty loftowe, szarości i surowe formy — to trend, który od kilku lat jest bardzo popularny — mówi Joanna Zapała, architekt wnętrz. Aby urządzić wnętrze w takim stylu liczy się każdy element pomieszczenia. Jeden źle dobrany może popsuć całą aranżację. Warto skrupulatnie przemyśleć nawet najdrobniejsze szczegóły od wykończenia ścian aż po drobne dodatki.

Dla miłośników takich wnętrz marka KFA Armatura proponuje grzejnik aluminiowy w kolorze matowego grafitu. Jest to połączenie dizajnu i funkcjonalności — grzejnik nie musi już być tylko grzejnikiem, teraz może być także dekoracją. Nada on wnętrzu loftowego klimatu, a dzięki swojemu kolorowi i matowej fakturze idealnie wpasuje się w industrialne wnętrze. I co najważniejsze, doskonale spełni swoją funkcję czyli efektywnie ogrzeje pomieszczenie. Grzejniki aluminiowe to pod względem efektywności cieplnej najbardziej optymalny wybór, bo ich moc jest większa niż stalowych o zbliżonej masie i wymiarach.

 

Więcej informacji na stronie firmy Armatura Kraków SA w portalu A&B.

Głos został już oddany

DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
SPACE Designer
INSPIRACJE