PDA 2024 – materiały i technologie dla Architekta. Zamów wersję drukowaną

W blasku nowoczesnych technologii – inteligentne oświetlenie zewnętrzne

01 września '20

Nowoczesne oświetlenie zewnętrzne
Z cyklu „Nowoczesne oświetlenie – trendy 2020”


Temat nowoczesnych, inteligentnych rozwiązań coraz częściej interesuje świadomych inwestorów, warto jednak pamiętać o tym, że tego typu technologie można wykorzystać nie tylko wewnątrz, ale także na zewnątrz budynków, czego doskonałym przykładem będzie nowoczesne oświetlenie zewnętrzne.

Link do sklepu Ardant

Steinel — lider nowoczesnych rozwiązań

Szukając oświetlenia, które sprosta potrzebom nowoczesnych odbiorców, warto skupić się na ofercie niemieckiego producenta Steinel, który od lat cieszy się pozycją lidera w dziedzinie techniki sensorowej. To on 30 lat temu wprowadził pierwszą na świecie lampę z czujnikiem i od tego momentu dba o technologiczny rozwój swoich produktów zrzeszając najlepszych specjalistów. Świadomie podjęta decyzja o pozostawieniu pełnej produkcji w Europie owocuje precyzją wykonania każdego komponentu lampy i najwyższą jakością oferowanych produktów.

oświetlenie elewacji

oświetlenie elewacji

fo.: © Steinel

Inteligentne oświetlenie — dlaczego warto

Dlaczego warto zainwestować w inteligentne oświetlenie zewnętrzne? Przede wszystkim z uwagi na komfort użytkowania, ale nie bez znaczenia pozostaje także kwestia oszczędności, a także bezpieczeństwa, które zdecydowanie zwiększa się, gdy posesja jest odpowiednio doświetlona, nawet pod nieobecność właścicieli. Lampy firmy Steinel wyposażone są w nowoczesne, precyzyjne czujniki ruchu i zmierzchu, które w szybki i łatwy sposób można wyregulować za pomocą aplikacji w telefonie. Nie tylko jeśli chodzi o czułość, ale także zakres wykrywania.

Posiadają też szereg innych funkcji, takich jak światło stałe (przydatne podczas przyjęcia w ogrodzie) lub światło bazowe (lampy mogą świecić delikatnie całą noc i rozświetlać się pełną mocą tylko po wykryciu ruchu). Czas działania lamp można także ustawić samodzielnie, za pomocą aplikacji. Lampy w prosty sposób, za pomocą technologii bluetooth, można także łączyć w szeregi, tworząc dopasowane do architektury scenariusze oświetleniowe. Wszystko po to, by oświetlenie sprostało potrzebom najbardziej wymagających odbiorców.

Bezkonkurencyjna jakość na lata

Nowoczesne czujniki działają bezgłośnie i precyzyjnie. Nie uruchomią lampy po wykryciu ruchu zwierzęcia lub przy silnym wietrze. Do tego są estetycznie ukryte pod oprawami oświetleniowymi, tak by jakość szła w parze z elegancją. Nowoczesny, minimalistyczny design to kolejna cecha, która wyróżnia zewnętrzne lampy Steinel na tle innych dostępnych propozycji oświetleniowych. Ważny jest także duży wybór opraw. Lampy elewacyjne, ogrodowe, czy popularne naświetlacze. Wszystkie dostępne w najwyższej jakości.

     

lampa ogrodowa Antracyt; podświetlona numeracja posesji

fot.: © Steinel

W ofercie nie brakuje także takich ciekawych rozwiązań, jak lampy narożne, których czujniki posiadają szeroki zakres wykrywania czy lamp z wbudowaną kamerą, która może służyć, nie tylko jako monitoring, ale także video domofon. Doskonałym przykładem jest lampa CamLight, która wygląda jak zwykły kinkiet, ale skrywa w sobie kamerę HD 1280 × 720 px, która po integracji z siecią wifi przesyła obraz na urządzenia mobilne, a dzięki zainstalowanemu modułowi interkom użytkownicy w domu nie tylko widzą, co dzieje się przed domem, ale także mogą komunikować się z osobami na zewnątrz. Dla zwiększenia bezpieczeństwa, lampa posiada także kartę pamięci SD, na której rejestrowany jest obraz.

Na uwagę zasługują także lampy z serii iHF – jedne z najnowocześniejszych lamp zewnętrznych na świecie. Każda lampa to małe dzieło, w którym udało się całkowicie ukryć precyzyjne czujniki. Zaletami jest także łagodny start światła, bez efektu oślepienia, a także szeroki zakres wykrywania (r = 5 m). Światło bazowe lampy może być ustawione w zakresie 10-50%. Czułość progową można ustawić w zakresie 2–2000 lx, wszystko wygodnie, za pomocą aplikacji.

Warta uwagi jest także seria naświetlaczy XLED. Po pierwsze są to lamp eleganckie i nowoczesne, co rzadko zdarza się w tego typu oświetleniu, po drugie – jak pozostałe lampy Steinel – są bardzo funkcjonalne. Panele świecące można obracać o 180°, a czujniki wykrywają ruch w promieniu aż 14 m. W naświetlaczach można regulować zarówno czas świecenia (8 s-35 min), jak również czułość progową (2–2000 lx). Lampy mają też funkcję światła bazowego.

naświetlacz XXLED

naświetlacz XLED

fot.: © Steinel

Osoby, których infrastruktura nie została dostosowana do instalacji elektrycznej, mogą wybrać nowoczesne, równie funkcjonalne lampy solarne, także dostępne w asortymencie marki Steinel. Do ich montażu nie jest potrzebna żadna instalacja.

Między nowoczesnością a tradycją

Mimo coraz szybciej rosnącej popularności oświetlenia inteligentnego, nie każdy jest jeszcze do niego przekonany, co w takim przypadku zaproponować wymagającemu inwestorowi? Zdecydowanie godna polecenia jest seria Plug&Shine niemieckiej marki Paulmann. Wybór kilkudziesięciu opraw do oświetlenia roślin, elewacji, podjazdu lub po prostu przestrzeni przed domem, które w łatwy sposób można połączyć w jeden system jest dobrą propozycją dla osób szukających prostych, acz efektownych rozwiązań.

Link do sklepu Ardant

Jak przygotować system Plug&Shine?

Plug&Shine działa na zasadzie pajęczyny rozciąganej w ogrodzie. Na początek należy wybrać wszystkie oprawy, a później dobrać do nich odpowiednią długość przewodu (także dostępnego w tej serii), który należy zakopać w podłożu i połączyć wszystkie elementy. Tego typu prace warto zaplanować już na etapie wstępnego projektu ogrodu. Cały system zakończony jest zasilaczem, który można podłączyć bezpośrednio do gniazda o napięciu 230 V.

listwa ogrodowa LED

fot.: © Paulmann

Co zrobić, by tego typu oświetlenie stało się bardziej nowoczesne? Wystarczy dołączyć do zestawu odpowiedni sterownik obsługiwany za pomocą aplikacji na telefonie. Sterownik ten pozwala na połączenie całego oświetlenia Plug&Shine z systemem domu inteligentnego, a także na tworzenie indywidualnych partii oświetleniowych w ogrodzie. Jest on zgodny z systemem Zigbee 3.0, który za pomocą transmisji radiowej łączy urządzenia różnych producentów w inteligentnym, domowym centrum.

Sterownik pozwala na szybkie przełączanie i ściemnianie wybranych elementów oświetlenia, a także na ustawianie stałych scenariuszy świetlnych. Jest to idealny kompromis między inteligentnym oświetleniem zewnętrznym, a tradycyjnymi lampami wyłącznie w opcją włącz-wyłącz. Tego typu rozwiązania zdecydowanie warto polecać, szczególnie inwestorom świadomym nowoczesnych rozwiązań i szukającym oświetlenia dobrego jakościowo, które będzie służyło przez wiele lat.


Więcej informacji na Ardant na portalu A&B.

Głos został już oddany

KOS Elektro System – jakość, funkcjonalność i styl
Prisma Collection – 50 kolorów farb proszkowych Super Durable
CAD projekt design – 3. edycja spotkań z projektantami wnętrz
INSPIRACJE