Kliknij i zobacz jak w prosty sposób opublikować swój projekt w A&B
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Studentki i student z dwóch polskich uczelni zdobyli nagrody regionalne w International VELUX Award 2024

26 czerwca '24

Jury międzynarodowego konkursu architektonicznego International VELUX Award 2024 wybrało dziesięciu regionalnych zwycięzców spośród 468 zgłoszonych projektów z 220 szkół architektury z całego świata. W Regionie Europa Wschodnia i Bliski Wschód w obu nagradzanych kategoriach wyróżniono studentów z polskich uczelni.

Aleksandry Cassino z Politechniki Warszawskiej

Aleksandry Cassino z Politechniki Warszawskiej

© Velux

W kategorii „Światło naturalne w budynkach” w regionie Europa wygrał projekt Lightroof, którego autorką jest Aleksandra Cassino z Politechniki Warszawskiej. Natomiast w kategorii Badania nad światłem naturalnym, zwyciężył projekt (No) daylight autorstwa czteroosobowego zespołu studentek i studenta z Politechniki Wrocławskiej w składzie: Iwona Kin, Alicja Smoczyk, Agata Czugała i Paweł Mordeja.

Studentki i student z Politechniki Wrocławskiej: Iwona Kin, Alicja Smoczyk, Agata Czugała i Paweł Mordeja

Studentki i student z Politechniki Wrocławskiej: Iwona Kin, Alicja Smoczyk, Agata Czugała i Paweł Mordeja

© Velux

Projekt Lightroof, Aleksandry Cassino z Politechniki Warszawskiej, proponuje innowacyjną konstrukcję dachu, która tworzy strukturę przepuszczającą światło. System ten oferuje rozwiązanie dla rolnictwa miejskiego poprzez wykorzystanie naturalnego światła dziennego. Pokrycie dachowe przechwytuje, magazynuje i przekazuje energię słoneczną bezpośrednio do roślin znajdujących się pod nim. Pozwala to na uprawę roślin bezpośrednio pod dachem, działając jak zadaszona szklarnia, która pozostaje niewidoczna z zewnątrz budynku. Dzięki wprowadzonemu usprawnieniu zmniejszona zostanie również emisja CO2 związaną z wytwarzaniem energii elektrycznej.

Lightroof autorstwa Aleksandry Cassino z Politechniki Warszawskiej

Lightroof autorstwa Aleksandry Cassino z Politechniki Warszawskiej

© Aleksandra Cassino

Drugi zwycięski projekt  (No) Daylight  stworzony przez studentów z Politechniki Wrocławskiej w składzie: Iwona Kin, Alicja Smoczyk, Agata Czugała i Paweł Mordeja, skupia się na oświetleniu terenów zielonych bez użycia energii elektrycznej i bez przyczyniania się do zanieczyszczenia światłem. Projekt tworzy swego rodzaju lampa, z kloszem pokrytym luminescencyjną farbą, która pozyskuje światło w ciągu dnia i emituje delikatną poświatę wieczorem. Szklana lampa pod kloszem jest wypełniona wodą i ma spiralny kształt, który zatrzymuje światło w swoich konturach. Użytkownicy mogą umieścić telefon z włączoną latarką pod lampą, tworząc bardziej nastrojową, rozproszoną wiązkę światła zamiast bezpośredniego źródła latarki.

(No) daylight autorstwa studentek i studenta z Politechniki Wrocławskiej

(No) daylight autorstwa studentek i studenta z Politechniki Wrocławskiej

© Iwona Kin, Alicja Smoczyk, Agata Czugała i Paweł Mordeja

Laureaci regionalni zostali wybrani przez jury w składzie prof. Ewa Kuryłowicz (Polska), prof. Jenni Reuter, (Finlandia), prof. Song Yehao (Chiny), Alberto Vega (Hiszpania), Kent Holm (Dania).

Konkurs International VELUX Award jest dla nas wspaniałą okazją do zachęcania kolejnego pokolenia architektów, aby wykorzystywali moc światła dziennego od najwcześniejszych etapów swojej ścieżki zawodowej. Inspirujące jest oglądanie pomysłowych i pięknych propozycji studentów z całego świata, które odpowiadają na współczesne wyzwania w architekturze — powiedziała Tina Christensen, dyrektorka International VELUX Award.

Jury było pod wrażeniem ogólnego zakresu projektów, które poruszały tak wiele różnych aspektów światła dziennego oraz kreatywnych sposobów interpretacji myśli przewodniej konkursu, czyli „Światła jutra”. Ponadto, członkowie jury zwrócili uwagę na zaangażowanie studentów w kluczowe kwestie środowiskowe, społeczne, kulturowe i polityczne naszych czasów oraz poszukiwanie odpowiednich rozwiązań. Projekty studentów wyraźnie pokazują, że to, co jest ważne dla ludzi, jest ważne dla architektów, a tym samym podkreślają konieczność pracy ze światłem dziennym w praktyce architektonicznej, aby zapewniać jak najlepsze przestrzenie pełne światła.

Jury dokonało ostatecznej oceny projektów zgodnie z następującymi kryteriami: praca ze światłem dziennym jako przesłanka dla architektury; sposób, w jaki projekt jest badany i dokumentowany; sposób, w jaki projekt odnosi się do współczesnych i przyszłych wyzwań; poziom eksperymentów i innowacji, a także ogólna prezentacja graficzna projektu lub sposób, w jaki projekt się prezentuje.

Zwycięzcy regionalni zostaną zaproszeni na trzydniową wycieczkę do Münster w Niemczech na doroczną konferencję Europejskiego Stowarzyszenia Edukacji Architektonicznej (EAAE) pod koniec sierpnia. Wówczas osobiście zaprezentują swoje projekty przed jury.

Jakość przesłanych zgłoszeń konkursowych jest doskonała. Cieszę się, że większość z nich odnosi się do przyszłości zrównoważonej pod względem środowiskowym, gospodarczym czy społecznym. Z niecierpliwością czekamy na spotkanie z regionalnymi laureatami w sierpniu i wysłuchanie prezentacji, aby lepiej zrozumieć ich projekty — mówi Song Yehao, przewodniczący jury.

Na konferencji EAAE, jury wybierze dwóch globalnych zwycięzców International VELUX Award 2024.


Laureaci regionalni w kategorii Światło naturalne w budynkach:

Europa Wschodnia i Bliski Wschód: Lightroof
Studentka: Aleksandra Cassino 
Uczelnia: Politechnika Warszawska
Nauczyciel: Anna Lorens
Kraj: Polska

Europa Zachodnia: Silo of the ambient light
Studentka: Anniina Rautakoski
Uczelnia: Metropolia University of Applied Sciences
Nauczyciel: Janne Järvinen
Kraj: Finlandia
 
Obie Ameryki (Ameryka): Lighting up the Rocinha favela
Studenci: Paulo André Pereira & Mariana Costa do Carmo
Uczelnia: Universidade Federal do Rio de Janeiro
Nauczyciel: Eliane Silva Barbosa
Kraj: Brazylia
 
Azja i Oceania: The light filter
Studenci: Wan Zilin, Poon Gin Yong & Zang Jiayou
Uczelnia: Uniwersytet Tsinghua
Nauczyciel: Li Xiaodong
Kraj: Chiny
 
Afryka: Radiant echoes
Studenci: Kenza Kettani & Bouchra Rah
Uczelnia: Międzynarodowy Uniwersytet w Rabacie
Nauczyciel: Yassir Aziz
Kraj: Maroko

Laureaci regionalni w kategorii Badania nad światłem naturalnym:

Europa Wschodnia i Bliski Wschód: (No) daylight
Studenci: Iwona Kin, Alicja Smoczyk, Agata Czugała & Paweł Mordeja
Uczelnia: Politechnika Wrocławska
Nauczyciel: Tomasz Broma, Bartosz Adamiczka
Kraj: Polska
 

Europa Zachodnia: Solar Sinter
Student: Anders Eugen Lund
Uczelnia: Royal Danish Academy
Nauczyciel: Runa Johannesen
Kraj: Dania
 

Obie Ameryki (Ameryka): FeatherGuard
Student: Yining Ma
Uczelnia: Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley
Nauczyciel: Myrna Ayoub
Kraj: Stany Zjednoczone
 

Azja i Oceania: Gaplight Collective
Studenci: Zehong Zhang, Ruotong Luo, Jiaxun Song, Dasen Li & Xinyue Dong
Uczelnia: Politechnika Południowochińska
Nauczyciel: Zheng Hao
Kraj: Chiny
 

Afryka: Sparkling souls
Studenci: Bidzan Pout Fabrice Emmanuel, Abega Ebanga Rosalie Valentine, Tambe Mcwilfried Masoda, Ndibatchou Alexis Junior & Fopa Jerry Karmel
Uczelnia: École Nationale Supérieure des Travaux
Nauczyciel: Aba Nkasse Alain
Kraj: Kamerun


Zwycięskie projekty regionalne zostały nagrodzone 1 000 euro dla studenta (studentów) i 250 euro dla nauczyciela (nauczycieli).

Konkurs International VELUX Award 2024 jest organizowany w ścisłej współpracy z Międzynarodową Unią Architektów (UIA) i jest uznawany przez Europejskie Stowarzyszenie Edukacji Architektonicznej (EAAE), Stowarzyszenie Kolegiów Architektury (ACSA) i Konsorcjum Centrów Badań Architektonicznych (ARCC).

 
opracowała: Aleksandra Skorupa

Głos został już oddany

Światło Cię Uniesie – okna, które zmieniają dom — Fakro INNOVIEW
Światło Cię Uniesie – okna, które zmieniają dom — Fakro INNOVIEW
Dachówki ceramiczne Röben – zawsze na czasie
INSPIRACJE