Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Strefa świadomości: praskie centrum społeczno-kulturalne

19 sierpnia '24
w skrócie
  1. Aleksandra Warowna, w swojej pracy dyplomowej zrealizowanej na Politechnice Warszawskiej, zaprojektowała Praskie Centrum w Porcie Praskim z celem podtrzymania i rozwijania dziedzictwa prawobrzeżnej Warszawy, dzielnicy o bogatej historii i kulturze.
  2. Centrum spełnia funkcję kulturalną i społeczną, łącząc przestrzeń wystawową, bibliotekę tematyczną oraz sale warsztatowe, wspierające rozwój lokalnej twórczości.
  3. Projekt zakłada minimalny wpływ na środowisko dzięki zastosowaniu drewna, pomp ciepła, paneli fotowoltaicznych oraz zrównoważonego drenażu.
  4. Kształt budynków nawiązuje do łodzi i portowej przeszłości, tworząc harmonijną architekturę, która współgra z historycznym charakterem miejsca.
     
  5. Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu AiB

Aleksandra Warowna w swojej pracy dyplomowej, zrealizowanej na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, pod kierunkiem prof. Elżbiety Dagny-Ryńskiej skupia się na koncepcji strefy świadomości, odnoszącej się do idei współdzielenia wiedzy, zainspirowanej łacińskim terminem conscientia. Świadomość ta stanowi podstawę zarówno dla funkcji obiektu, jak i jego aspektów technicznych, opracowanych w projekcie.

urbanistyka

urbanistyka

© Aleksandra Warowna

makieta

makieta

© Aleksandra Warowna

lokalizacja i kontekst historyczny

Projektowane centrum społeczno-kulturalne jest zlokalizowane w Porcie Praskim w Warszawie. Pomysł zakłada zwrócenie uwagi na historię, piękno oraz perspektywy jakie kryje w sobie prawobrzeże stolicy. Praga, dzielnica z bogatą przeszłością, obecnie jest centrum niszowej kultury alternatywnej oraz schronieniem dla licznych artystów i artystek. Celem projektu jest podtrzymanie i rozwijanie praskiego dziedzictwa oraz wspieranie dalszego rozwoju społeczno-kulturalnego tej części Warszawy.

schemat

schemat

© Aleksandra Warowna

funkcje i zastosowanie obiektu

Praskie Centrum ma spełniać zarówno funkcję kulturalną, jak i społeczną. Autorka zaprojektowała obiekt wystawowy, połączony z biblioteką tematyczną.Tutaj powstanie strefa edukacyjna, poszerzająca świadomość i rozpowszechniająca anegdoty oraz wydarzenia związane z warszawską Pragą.

schemat podziału funkcji

schemat podziału funkcji

© Aleksandra Warowna

Drugą strefę stanowi przestrzeń działalności twórczej, w której skład wchodzą wielofunkcyjne sale warsztatowe oraz ogólnodostępne pomieszczenie do pracy. Są to pomieszcznienia dedytkowane osobom aktywnym, chcącym rozwijać swoje  umiejętności, przyczyniające się do twórczego rozwoju dzielnicy. Jednocześnie, przestrzenność budynku umożliwia tworzenie czasowych wystaw, promujących działalność jej użytkowników i użytkowniczek.

elewacja

elewacja

© Aleksandra Warowna

ekologiczny wymiar świadomości

Projektowany obiekt został zaplanowany z myślą o minimalnym oddziaływaniu na środowisko. Konstrukcja budynku opiera się głównie na drewnie, a energia będzie pozyskiwana dzięki pompom ciepła oraz panelom fotowoltaicznym. Dodatkowo uwzględniono zrównoważony system drenażu, a także zachowano dużą ilości istniejącej zieleni oraz powierzchni przepusczalnych, co wzmacnia ekologiczny charakter inwestycji.

rzuty

rzuty

© Aleksandra Warowna

historia portu jako inspiracja

Forma bryły budynków w projekcie odzwierciedla dawną funkcję tego terenu jako portu. Kształt obiektów nawiązuje do łodzi, niegdyś dominujących na tym obszarze. Szpiczaste dachy przypominają dzioby statków, a nieregularna kompozycja budynków jest inspirowana falującą taflą wody, co tworzy harmonijną całość, współgrającą z historycznym charakterem miejsca.

schemat kontenerowca

schemat kontenerowca

© Aleksandra Warowna

wizualizacja

wizualizacja

© Aleksandra Warowna

Aleksandra Skorupa

Głos został już oddany

Velux Ad Impression
Odkryj moc światła dziennego z narzędziami projektowymi VELUX!
Witamy w idealnym biurze
Stone takes the stage - targi kamienia naturalnego, 24-27 września, Werona, Włochy
INSPIRACJE