Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize
NOWOŚĆ! Prawo w architekturze – przystępnie na portalu A&B

Nowoczesna placówka edukacyjna: przedszkole Montessori „Króliczy Zakątek” w Dębicy

21 sierpnia '24
w skrócie
  1. „Króliczy Zakątek” to projekt przedszkola Montessori w Dębicy, stanowiącego odpowiedź na rosnącą potrzebę efektywnego wychowywania i nauczania dzieci.
  2. Autorka Wiktoria Żurek skupiła się na zasadach metody Montessori, takich jak indywidualne tempo rozwoju dziecka oraz brak systemu nagród i kar.
  3. Budynek przedszkola został zaprojektowany z myślą o harmonijnym połączeniu z naturą, okalając istniejące na działce drzewa.
  4. Wnętrza przedszkola zostały zorganizowane tak, aby sprzyjały swobodnej eksploracji i rozwojowi sensorycznemu dzieci.
  5. Projekt uwzględnia także rozbudowaną strefę zewnętrzną, w tym hodowlę królików i strefę sensoryczną, wspierającą rozwój fizyczny i poznawczy dzieci. 
     
  6. Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej portalu AiB

Tematem pracy dyplomowej Wiktorii Żurek z Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej, zrealizowanej pod kierunkiem dr Joanny Figurskiej-Dudek jest przedszkole „Króliczy Zakątek”, zaprojektowne dla podkarpackiej Dębicy. Placówka edukacyjna odpowiada na rosnącą potrzebę efektywnego wychowywania i nauczania dzieci w duchu pedagogiki Montessori.

aksonometria

aksonometria

© Wiktoria Żurek

idea i cel projektu

Projekt „Króliczego Zakątka” powstał jako odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na placówki edukacyjne, sprzyjające wszechstronnemu rozwojowi dzieci, zgodnie z filozofią Marii Montessori. Kluczową rolę w tej metodzie odgrywają zasady takie jak indywidualne tempo rozwoju dziecka, wychowanie w duchu wolności i niezależności, a także brak tradycyjnego systemu nagród i kar.

elewacje

elewacje

© Wiktoria Żurek

Podczas projektowania, autorka zwracała uwagę na wybór odpowiedniej metody wychowawczej, stanowiącej kluczą rolę w procesie rozwoju najmłodszych. Montessori, jako alternatywa dla tradycyjnego modelu nauczania, przynosi znacznie lepsze rezultaty, a przedszkole „Króliczy Zakątek” ma być miejscem, wspierającym te założenia.

elewacje

elewacje

© Wiktoria Żurek

integracja z naturą

Jednym z głównych założeń projektowych było połączenie budynku z naturą. W początkowej fazie projektu, obiekt składał się z modułów, mających tworzyć luźny układ przestrzenny. Jednak w wyniku analizy i dalszych prac, moduły zostały połączone w zwartą bryłę, harmonijnie wpisującą się w otaczający krajobraz. Budynek został zaplanowany tak, aby okalał istniejące na działce drzewa, co nie tylko podkreśla jego związek z naturą, ale także nawiązuje do architektury domów jednorodzinnych w okolicy. Dach wielospadowy dodatkowo wzmacnia to nawiązanie, sprawiając, że budynek współgra z charakterem otoczenia.

wizualizacja od strony frontowej budynku

wizualizacja od strony frontowej budynku

© Wiktoria Żurek

Zastosowanie zasad Montessori w projektowaniu przedszkola przełożyło się na układ wnętrz oraz organizację przestrzeni zewnętrznej. Kluczowymi elementami, uwzględniionymi przez autorkę, stały się zróżnicowane wysokości i kształt sal dydaktycznych, tworzenie otwartych przestrzeni i orientacja budynku na kierunki świata.

wizualizacja tylnej części budynku

wizualizacja tylnej części budynku

© Wiktoria Żurek

rozwiązania przestrzene

Wejście do budynku znajduje się od strony wschodniej, co pozwala dzieciom zaczynać dzień wraz z wschodzącym słońcem, natomiast wyjście zostało zaplanowane od strony zachodniej, co symbolicznie zamyka ich dzień w przedszkolu. Wewnętrzny układ pomieszczeń przypomina dzieciom miasto, gdzie każda sala pełni rolę domu, a odpowiednio wystrefowane miejsca do różnych czynności i zadań pozwalają na swobodną eksplorację i naukę. Przestrzenie te wyróżniają się załamaniami kształtu pomieszczeń, różnicami wysokości oraz specjalnie dobranym umeblowaniem, sprzyjającym rozwojowi sensorycznemu maluchów.

wizualizacja placu zabaw

wizualizacja placu zabaw

© Wiktoria Żurek

Projekt przedszkola zakłada sześć głównych sal dydaktycznych, przystosowanych do realizacji programu nauczania Montessori. Ponadto, w budynku przewidziano dwie sale dodatkowe, salę gimnastyczną ze sceną, która może być wykorzystywana podczas wydarzeń i występów oraz salę ćwiczeniową. Ważnym elementem projektu jest przestronna część komunikacyjna, którą dzieci mogą swobodnie eksplorować. Ta przestrzeń jest także połączona z zewnętrzną strefą przedszkola, dostępną zarówno na parterze, jak i na piętrze, gdzie znajduje się balkon ze schodami i zjeżdżalnią.

wizualizacja strefy sensorycznej

wizualizacja strefy sensorycznej

© Wiktoria Żurek

edukacja przez doświadczenie

Przedszkole „Króliczy Zakątek” wyróżnia się nie tylko przemyślaną architekturą wnętrz, ale także rozbudowaną strefą zewnętrzną, przybliżającą dzieciom kontakt z naturą i zapewniającą im wszechstronne doświadczenia edukacyjnych. W placówce prowadzone są hodowle królików, które pełnią funkcję terapeutyczną oraz edukacyjną. Najmłodsi mają możliwość obserwacji cykli życia zwierząt, co rozwija ich umiejętności poznawcze i empatię.

wizualizacja wnętrza – komunikacja w strefie wejściowej

wizualizacja wnętrza – komunikacja w strefie wejściowej

© Wiktoria Żurek

W okolicy przedszkola, od strony zachodniej, zaplanowano strefę sensoryczną, wykorzystującą różnorodne materiały, takie jak piasek, woda, kora, trawa i żwirek, aby pobudzać zmysły dzieci. W tej strefie zlokalizowano również ścieżkę sensoryczną, piaskownicę, staw, powstały na końcu istniejącego potoku, oraz drewniany podest ze zjeżdżalnią, umożliwiający dzieciom bliski kontakt z koronami drzew. Nieco dalej, w strefie rekreacyjnej, znajdują się siedziska, plac zabaw wykonany z naturalnych materiałów, ogródek warzywny oraz boisko, sprzyjające rozwijaniu zdolności motorycznych i pracy zespołowej.

schemat funkcjonalny sali zajęciowej

schemat funkcjonalny sali zajęciowej

© Wiktoria Żurek

Przy budynku znajduje się także wybieg dla królików, stanowiący integralną część przedszkola. Dzięki odpowiednio zaplanowanej przestrzeni, dzieci mogą swobodnie przemieszczać się pomiędzy wnętrzem budynku a otaczającą go strefą zewnętrzną, co wpływa na ich rozwój fizyczny i poznawczy.

wizualizacja wnętrza – sala zajęciowa

wizualizacja wnętrza – sala zajęciowa

© Wiktoria Żurek

Swobodna eksploracja, zabawa i nauka w tak zaprojektowanym środowisku  wspierając wszechstronny rozwój dzieci, co czyni „Króliczy Zakątek” ważnym miejscem na mapie edukacyjnej Dębicy i całego Podkarpacia.

wizualizacja przestrzeni zewnętrznych

wizualizacja przestrzeni zewnętrznych

© Wiktoria Żurek

Aleksandra Skorupa

Głos został już oddany

KIAF - Targi Architektury, 12-13.09.2024, EXPO Kraków
Velux Ad Impression
Odkryj moc światła dziennego z narzędziami projektowymi VELUX!
Stone takes the stage - targi kamienia naturalnego, 24-27 września, Werona, Włochy
INSPIRACJE