NOWOŚĆ! Prawo w architekturze – przystępnie na portalu A&B
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Light House. Nowoczesny dom jednorodzinny w duchu smart

15 listopada '21

Light House to projekt minimalistycznego i nowoczesnego domu jednorodzinnego autorstwa łódzkiej pracowni 3DPROJEKT ARCHITEKTURA. Jak podkreślają projektanci, jest on odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie inwestorów na dopasowane do ich potrzeb kompaktowe domy jednorodzinne oraz przykładem budynku zrealizowanego w duchu smart. Co to właściwie oznacza i jak wygląda proces projektowy architektów z Łodzi?

Light House to nowoczesny dom jednorodzinny o powierzchni 120 metrów kwadratowych wpisany w prosty rzut kwadratu. Zaplanowanie budynku na tak regularnym kształcie pozwoliło, jak podkreślają architekci, na uzyskanie optymalnej proporcji pomiędzy powierzchnią zabudowy a użytkową. Minimalistyczną bryłę podkreślają wykorzystane materiały — surowy, szary betonczarne drewno, które pojawia się zarówno na zewnątrz, jak i przenika do wnętrza domu.

Light House to nowoczesny dom jednorodzinny o powierzchni 120 metrów kwadratowychLight House to nowoczesny dom jednorodzinny o powierzchni 120 metrów kwadratowychLight House to nowoczesny dom jednorodzinny o powierzchni 120 metrów kwadratowych

Light House to nowoczesny dom jednorodzinny o powierzchni 120 metrów kwadratowych

© 3DPROJEKT ARCHITEKTURA

Chcieliśmy otworzyć dom na ogród, i to dlatego zastosowaliśmy przestronne, przesuwne przeszklenia, wykonane w technologii tzw. traconego skrzydła. W praktyce oznacza to, że ruchome skrzydło okna wsuwa się w ścianę po otwarciu, dzięki czemu staje się niewidoczne i znika przegroda pomiędzy wnętrzem i zewnętrzem budynku, a taras staje się przedłużeniem salonu — tłumaczy Izabela Markowska, architektka z pracowni 3DPROJEKT ARCHITEKTURA. — Od początku mieliśmy jasny pomysł na skontrastowanie transparentnej, otwartej części ogrodowej z zamkniętą, mniej przeszkloną formą elewacji frontowej, która niejako strzeże intymności mieszkańców, dając poczucie bezpiecznego schronienia — dodaje.

minimalistyczną bryłę podkreślają wykorzystane materiały — surowyminimalistyczną bryłę podkreślają wykorzystane materiały — surowyminimalistyczną bryłę podkreślają wykorzystane materiały — surowy

minimalistyczną bryłę podkreślają wykorzystane materiały — surowy, szary beton i czarne drewno

© 3DPROJEKT ARCHITEKTURA

Wnętrze podzielone zostało na trzy główne części — salon, jadalnię i oddzieloną betonowymi prefabrykatami kuchnię. Oprócz wspomnianego drewna, które z elewacji płynnie wprowadza do wnętrza domu, architekci sięgnęli po inne naturalne materiały, zestawiając z sobą rozmaite powierzchnie i faktury — między innymi francuską jodełkę na podłodze czy fornir na meblach kuchennych — oraz inspirowane naturą stonowane kolory.

salonsalonsalon

salon

© 3DPROJEKT ARCHITEKTURA

 
Ola Kloc
: Light House to, jak tłumaczycie, przykład konceptu kompaktowego domu jednorodzinnego w duchu smart. Co to właściwie oznacza?

Izabela Markowska: Popularnie określenia smart używa się w stosunku do systemów „inteligentnego zarządzania budynkiem”, ale my nie ograniczamy się jedynie do sfery elektroniki i automatyki, chociaż nie stronimy od tego typu rozwiązań. Ten budynek również wyposażony jest w instalację „domu inteligentnego”. W naszych realizacjach dążymy do tego, aby cały budynek był intuicyjny i kompaktowy. Projektowanie w duchu smart jest naszą autorską filozofią, u której podstaw leży holistyczne myślenie o funkcjonalności, estetyce i ergonomii. Sposób ten znakomicie sprawdza się w obiektach o ograniczonej powierzchni zabudowy, w których walczymy o każdy centymetr sześcienny przestrzeni. Tego typu realizacje wymagają od projektanta dużej dyscypliny i powściągliwości oraz empatii. Musimy wczuć się w rolę końcowego użytkownika, poznać jego potrzeby i zwyczaje, przewidzieć sposób funkcjonowania w projektowanej przez nas przestrzeni. Dzięki przemyślanym metodom jesteśmy w stanie przekuć te informacje na język architektury tak, aby projektowane przez nas budynki były jak najlepiej dopasowane do użytkowników. Jednak aby ten efekt osiągnąć, konieczna jest ciągła, równoległa praca nad wnętrzem i zewnętrzem budynku.

jadalniajadalniajadalnia

jadalnia

© 3DPROJEKT ARCHITEKTURA

 
Ola
: Zaprojektowali państwo zarówno bryłę, jak i wnętrza domu. Jak wygląda proces projektowy przy tak kompleksowym zleceniu?

Izabela: Na etapie przedprojektowym kluczowe jest zgromadzenie jak największej ilości informacji o użytkownikach i jasne określenie celów, dla których powstaje dany obiekt. Od pierwszej kreski myślimy o korelacji wnętrza z zewnętrzem, przewidujemy, jak przestrzeń może oddziaływać na człowieka, jakie zachowania wywołuje.

Z naszych wieloletnich doświadczeń wynika, że kompleksowa praca nad wnętrzem i zewnętrzem budynku przynosi dla inwestora najwięcej korzyści. Większość projektowanych przez nas budynków tak właśnie powstaje — już przy pierwszej prezentacji projektu, klient widzi trójwymiarowy model i pełną aranżację przestrzeni.

kuchnia oddzielona jest od jadalni betonowymi prefabrykatamikuchnia oddzielona jest od jadalni betonowymi prefabrykatamikuchnia oddzielona jest od jadalni betonowymi prefabrykatami

kuchnia oddzielona jest od jadalni betonowymi prefabrykatami

© 3DPROJEKT ARCHITEKTURA

 
Ola
: Koncepcja domu Light House powstawała w czasie pandemii, jak ta sytuacja wpłynęła na projekt?

Izabela: Pandemia nie zmieniła naszego systemu pracy z klientami. Jednak udało nam się w tamtym okresie przewidzieć zagrożenia, które dziś są dominującą cechą sytuacji gospodarczej — czyli utrudnienia w dostępie do importowanych materiałów i produktów. To pandemia zainspirowała nas do podjęcia wyzwania, by dom zrealizować i wyposażyć głównie bazując na polskich markach. Jak widać — udało się.

Ola: Dziękuję za rozmowę.

 
rozmawiała: Ola Kloc

Głos został już oddany

Materiał w architekturze — trendy 2024
LS Dark — żaluzje zaciemniające

TECTUS®
całkowicie ukryty system zawiasów

www.simonswerk.com
INSPIRACJE