PDA 2024 – materiały i technologie dla Architekta. Zamów wersję drukowaną

Meble kontraktowe w biurach i budynkach publicznych

28 października '19


Firma IPF jest dostawcą rozwiązań w zakresie kompleksowego wyposażania wnętrz biurowych, restauracyjnych i hotelowych. Zaczynamy od idei, czyli dobrze opisanego pomysłu na przestrzeń, tworzymy projekt który uwzględnia potrzeby inwestora, a na koniec realizujemy plan by wypracowany pomysł nabrał oczekiwanej formy.

Rozpoczynając pracę nad każdym projektem w pierwszej kolejności staramy się bardzo dokładnie poznać Państwa potrzeby, problemy do rozwiązania, co pozwala nam przygotować oczekiwaną propozycję i właściwą dla Państwa ofertę. Koordynujemy dostawę wraz z montażem i docelowym ustawieniem wyposażenia, prowadzimy także obsługę serwisową i gwarancyjną.

Diabeł tkwi w szczegółach

Od kilku lat widoczna jest tendencja w projektowaniu przestrzeni biurowych i publicznych na podobieństwo przytulnych domowych i loftowych wnętrz. Jakie wówczas proponować meble: kontraktowe czy domowe? Pierwsze odstraszają ceną, ale zabezpieczają nas długą gwarancją, a te drugie kuszą okazyjną ofertą. Czy jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi tylko o pieniądze czy może przysłowiowy diabeł tkwi w szczegółach?

Odpowiadając wprost to oczywiście ten „diabeł” tkwi w szczegółach. Meble kontraktowe są znacznie droższe od mebli proponowanych do użytku domowego, dlatego że są częściej użytkowane i bardziej wytrzymałe. Czyli jeśli chcemy, aby nasza przestrzeń była reprezentacyjna na długie lata to odpowiedź jest prosta – do przestrzeni biurowych, a w szczególności publicznych proponujemy wyłącznie meble z oferty kontraktowej, bez żadnego ALE.

Dobierając meble musimy wziąć pod uwagę bardzo wiele czynników, które będą zmienne w zależności od klienta: na czym innym będzie bowiem zależało architektowi szukającemu ciekawego efektu, funkcjonalności, detalu wykończenia i bezpieczeństwa, a na czym innym inwestorowi szukającemu najlepszego stosunku jakości do ceny. Edukowanie inwestora bywa trudne, ale dla nas nie ma rzeczy niemożliwych.

Szeroka oferta rynkowa mebli do domu, jej duża dostępność i niskie ceny są głównym wyznacznikiem w doborze mebli. Jednak te wyznaczniki nie sprawdzają się w przypadku mebli kontraktowych. A dlaczego?

TRWAŁOŚĆ

Wszystkie elementy mebli przeznaczonych do kontraktu są wykonane z trwalszych materiałów (sklejka, pianka, lite drewno, płyta wiórowa, stal, tkaniny), nawet jeśli wydają się tymi samymi co w meblach domowych to ich obróbka i pochodzenie są inne. Konstrukcje mebli kontraktowych są bardziej dopracowane przechodząc szereg dodatkowych testów, certyfikacji w zakresie zwiększonych wymagań ścieralności i odporności na zabrudzenia (w przypadku tkanin) czy pod kątem sprężystości (w przypadku pianki).

WYGODA

Projekty mebli kontraktowych przygotowują znane i doświadczone pracownie projektowe, co ma niebagatelne znaczenie dla wspomnianej już wytrzymałości, ale również i wygody. W meblach kontraktowych stosowane są dedykowane pianki o wyższych parametrach fizycznych. W niektórych modelach renomowanych fabryk używanych jest nawet po kilkadziesiąt różnych pianek klejonych ze sobą po to, aby osiągnąć oczekiwaną i jednocześnie niespotykaną gdzie indziej wygodę konkretnego mebla! Projekt znanego architekta w połączeniu z doświadczoną fabryką daje w efekcie niezwykłą wygodę. Duża staranność w przygotowaniu mebla powoduje, że od pomysłu do realizacji nowego modelu kontraktowego często mija kilka lat prób i testów.

BEZPIECZEŃSTWO

Tkaniny proponowane do mebli kontraktowych muszą spełniać wymogi bezpieczeństwa przeciwpożarowego, ale na tym nie koniec, gdyż często także i sama konstrukcja mebla kontraktowego jest certyfikowana w zakresie trudnopalności. Wymagania w różnych krajach są odmienne, ale jednego możemy być pewni, że mebel kontraktowy musi spełniać te, które gwarantują bezpieczeństwo w naszym kraju.

WZORNICTWO

Pracownie architektoniczne pracujące nad koncepcją wizualną nowej przestrzeni chcą, aby była ona nietuzinkowa i wywierała odpowiednie wrażenie zarówno na odwiedzających jak i inwestorze. To kolejny powód, dla którego należy sięgać do kolekcji firm kontraktowych szukając unikalności wzoru. Te firmy rekrutują do pracy ciekawych projektantów, aby wyróżnić się na rynku ze swoją ofertą. Wzornictwo to nie tylko sama bryła mebla, ale również wzór tkaniny. Mebel zaskakuje nas efektem końcowym dopiero w połączeniu z odpowiednią tkaniną specjalnie zaprojektowaną przez twórcę konkretnego modelu.

PRESTIŻ

Dobry, trwały, wygodny mebel, który po latach wygląda wciąż tak samo, a niekiedy , może dodać prestiżu zarówno przestrzeni, firmie jak i samemu inwestorowi, nie wspominając już o przyjemności jego użytkowania.

Zapraszamy serdecznie architektów projektujących wnętrze biurowe lub publiczne do kontaktu z nami, a z przyjemnością pomożemy w poszukiwaniu inspiracji meblowych dla rynku kontraktowego.

Głos został już oddany

KOS Elektro System – jakość, funkcjonalność i styl
Prisma Collection – 50 kolorów farb proszkowych Super Durable
CAD projekt design – 3. edycja spotkań z projektantami wnętrz
INSPIRACJE