NOWOŚĆ! Prawo w architekturze – przystępnie na portalu A&B
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Polskie miasta otwierają hostele interwencyjne dla osób LGBT+

25 lutego '21

Pierwszy był Kraków, teraz dołączają do niego Poznań i Warszawa. To w tych miastach samorządy zdecydowały o otwarciu hosteli interwencyjnych dla osób LGBT+ w kryzysie bezdomności.

Hostel dla osób LGBT+ to miejsce, w którym wszyscy dotknięci przemocą na tle orientacji seksualnej, będą mogli znaleźć schronienie i opiekę psychologa. Inicjatywa kierowana jest w dużej mierze do młodych osób, które zdecydowały się na ujawnienie swojej orientacji i spotkały się z odrzuceniem. Często w obawie o własne bezpieczeństwo nie mogą wrócić do stałego miejsca zamieszkania, a młody wiek wyklucza wynajęcie mieszkania czy pokoju na własną rękę. Hostele oferować mają w takich sytuacjach niezbędne schronienie i pomoc w wyjściu z kryzysu.

Strefa wolna od LGBT

Strefy wolne od LGBT to jeden z przejawów nasilającej się dyskryminacji

fot. Bart Staszewski

Żadnego z hosteli nie będzie jednak na mapie ani nie znajdziemy informacji o adresie. Aby nie dopuścić do ataków czy nękania, informacja ta nie będzie podawana do publicznej wiadomości. Potrzebujące wsparcia osoby otrzymają ją po mailowym lub telefonicznym kontakcie.

Kraków

Pierwszym miastem w Polsce, które uruchomiło hostel interwencyjny, jest Kraków. Miejsce jest prowadzone przez Fundację „Głos Serca” i współfinansowany ze środków Miasta Krakowa. Środki na funkcjonowanie zapewnione zostały do końca 2022 roku. Krakowski hostel posiada 12 pokoi, kuchnię, łazienki oraz pralnię. Podopieczni będą również objęci pomocą psychologiczną, co pomóc ma w jak najszybszym osiągnięciu samodzielności i poczucia bezpieczeństwa w społeczeństwie. Czas pobytu w placówce nie jest limitowany. Przed uzyskaniem dofinansowania z budżetu miasta, hostel był finansowany ze środków własnych Fundacji „Głos Serca”. Wsparcie Gminy pozwoli jednak na stabilizację jego działania.

Protest w Warszawie

fot. Karolina Halik

Poznań

Nieco inny model przyjęto w Poznaniu. Wypracowane w ramach prac Komisji Dialogu Obywatelskiego przy pełnomocniczce prezydenta ds. polityki równościowej rozwiązanie, obejmuje pilotażowe prowadzenie mieszkania interwencyjnego. Operator tego miejsca zostanie wybrany w ogłoszonym przez miasto konkursie, do którego zgłaszać mogą się organizacje pozarządowe. Otwarcie mieszkania interwencyjnego to realizacja postulatów płynących zarówno ze strony specjalistów z organizacji pozarządowych, ale też miejskich instytucji pomocy społecznej. W pierwszej fazie działać będzie przez dziewięć miesięcy do końca 2021 roku.

Warszawa

Powstanie stołecznego hostelu będzie realizacją pierwszego punktu Warszawskiej Deklaracji LGBT+ przygotowanej przez Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza i podpisanej 18 lutego 2019 roku przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego. Podobnie jak w Poznaniu, ogłoszono konkurs na operatora tego miejsca. W zakres obowiązków organizacji, która wygra postępowanie, będzie wchodzić organizacja całodobowego schronienia i wsparcia interwencyjnego dla osób LGBT+ w formie wspomaganych mieszkań treningowych na terenie Warszawy. Rozstrzygnięcie postępowania planowane jest na kwiecień, a pierwsi chętni będą mogli skorzystać z pomocy już w czerwcu 2021 roku.

Protest w Warszawie

fot. Kacper Kępiński

Kacper Kępiński

Głos został już oddany

Światło Cię Uniesie – okna, które zmieniają dom — Fakro INNOVIEW
Światło Cię Uniesie – okna, które zmieniają dom — Fakro INNOVIEW
Dachówki ceramiczne Röben – zawsze na czasie
INSPIRACJE