Maksymilian Benek

Absolwent wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Od 2019 roku jestem studentem wydziału architektury na Politechnice Śląskiej oraz aktywnym członkiem koła naukowego LAB 60+ oraz Universal Design.

Jako osoba otwarta i naturalnie ciekawa świata, wziąłem sobie za cel wykorzystanie czasu jakim są studia inżynierskie w sposób umożliwiający mi edukację i zdobywanie doświadczenia poprzez wyjazdy za granicę. Na drugi roku postanowiłem aplikować o stypendium Erasmus, co umożliwiło mi roczną edukację i poszerzenie horyzontów na Uniwersytecie w Lizbonie. Następnym krokiem był pomysł, aby wysłać swoje portfolio do biur w Rotterdamie, Kopenhadze i Berlinie. Zaraz po powrocie z Portugalii przeprowadziłem się do Rotterdamu i spędziłem tam sześć miesięcy pracując jako stażysta w Studio Abacaxi.

W swojej pracy staram się eksperymentować z różnymi rodzajami grafiki, ale co ważniejsze, szukam rozwiązań dostępnych dla wszystkich, z naciskiem na osoby starsze i z niepełnosprawnościami. Ponadto ostatni kryzys pandemiczny dał przykład, że jako społeczeństwo powinniśmy być przygotowani na różne warianty sytuacji kryzysowych, co
utwierdziło mnie w przekonaniu, że zrównoważona i dostępna architektura to kwestie, na których powinniśmy skupić się szczególnie.

Semestr letni 2021 roku był kluczowy dla mojej dotychczasowej przygody ze studiami — po sześciu miesiącach w Rotterdamie wróciłem na uczelnię, aby domknąć rozdział na Politechnice Śląskiej. Dzięki doświadczeniu jakie zebrałem podczas pracy u Martine Duyvis postanowiłem sprawdzić swoje umiejętności w dwóch konkursach — Lake Myvatn Community House na Islandii, którego projekt popełniłem z dwójką kolegów z grupy oraz konkurs na centrum Arteterapii w Pleasington, w Wielkiej Brytanii, który zrobiłem samodzielnie i oddałem jako swój projekt inżynierski.

Oprócz pracy nad konkursami, wiosna 2021 roku była szczególna ponieważ postanowiłem aplikować na studia magisterskie za granicą. W kwietniu dowiedziałem się, że moje starania zakończyły się sukcesem i we wrześniu zacznę nową przygodę na Chalmers University w szwedzkim Goeteborgu.

Architektura & Biznes – artykuły

INSPIRACJE