Zobacz w portalu A&B!
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Tożsamość. 100 lat polskiej architektury w Bydgoszczy

26 stycznia '22

27 stycznia w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy otwiera się wystawa „Tożsamość. 100 lat polskiej architektury”. To druga odsłona projektu wystawienniczego Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki, w ramach którego kuratorzy z sześciu miasta przyglądają się fenomenowi architektonicznemu po 1918 roku na terenie Polski.

W 2019 roku analizie poddano wycinki historii pięciu miast: Krakowa, Warszawy, Lublina, Poznania i Katowic. Tym razem, do wciąż aktualnej dyskusji, NIAiU zaprosił regionalne oddziały Stowarzyszenia Architektów Polskich w Bydgoszczy, Łodzi, Szczecinie, Gdańsku, Olsztynie oraz Radomiu. Wspólnie z lokalnymi kuratorami organizatorzy przyglądają się zmianom w krajobrazie architektonicznym oraz definiują tożsamość kolejnych sześciu miast. Wystawy są efektem dyskusji o zachodzących zmianach w polskiej architekturze i urbanistyce ostatniego stulecia. Zamiarem organizatorów jest tylko promocja polskiej kultury architektonicznej, lecz także zaproszenie do refleksji nad naszym otoczeniem i jakością przestrzeni, w której żyjemy.

makiety i rysunki

Tożsamość Tożsamość

Na wystawie zaprezentowane zostaną rysunki architektoniczne, współczesne i archiwalne fotografie, teksty oraz makiety. Każdej z kolejnych regionalnych odsłon towarzyszyć będzie program wydarzeń towarzyszących.

historia Bydgoszczy

Już 27 stycznia w Bydgoszczy otwarta zostanie pierwsza wystawa w ramach tegorocznej edycji. Architektura Bydgoszczy ostatnich stu lat odzwierciedla przemiany jakie zaszły w strukturach narodowościowych i społecznych miasta. Z mieszczańskiego i niemieckiego „kleine Berlin” Bydgoszcz stała się miastem polskim, przeżywającym dynamiczny rozwój przestrzenny i infrastrukturalny.

Tożsamosć Tożsamosć

Przed II wojną światową intensywnie rozwijało się budownictwo przemysłowe (elektrownia, fabryka „Kabel”), mieszkaniowe (kamienice czynszowe), budynki użyteczności publicznej (dworzec autobusowy, szpital miejski, tor regatowy, stadion miejski, kościoły). Podobnie jak w wielu innych ośrodkach dominowały modernizm oraz funkcjonalizm, choć w niektórych obiektach odnaleźć można wyraźne nawiązania do stylów historycznych.

ikony współczesności

fot. NIAiU

fot. NIAiU

Po II wojnie światowej, obok obiektów typowych dla przemysłowego i rzemieślniczego ośrodka, w przestrzeni publicznej znaczącą rolę odegrały obiekty kultury, edukacji i biznesu, świadczące o przemianach charakteru miasta w kolejnych dziesięcioleciach. Architektonicznymi dominantami miasta stały się zatem Filharmonia Pomorska i Opera Nova, obiekty szkół wyższych, banki. Zwrócenie się ku rzece, wiązanie przeszłości z nowoczesnością to walory współczesnego wizerunku miasta, w którego architekturze znajdujemy zarówno świadectwa jego ciekawej historii, jak i nowoczesne oblicze ósmego co do wielkości miasta Polski.

informacje praktyczne

Wystawa

Czas trwania: 27.01–31.03 2022
Wernisaż 27.01, godz. 18.00

Miejsce

Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy im. Leona Wyczółkowskiego
Gmach Główny, ul. Gdańska 4

Godziny otwarcia

wtorek, czwartek: 10-18
środa, piątek: 12-20
sobota-niedziela: 12-18
poniedziałek: nieczynne

kolofon

Organizator: Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki

Współorganizator: Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy

Kurator naukowy: dr hab. inż. arch. Bolesław Stelmach, prof. PŁ

Zespół kuratorski:

Małgorzata Jędrzejczyk – Kraków
Grzegorz Mika – Warszawa
Marcin Semeniuk, Karol Krupa – Lublin
Alicja Gzowska – Poznań
Jakub Świerzawski – Katowice
Jacek Wiśniewski – Bydgoszcz

Koordynacja: Weronika Sołtysiak

Produkcja: Dominika Dragan-Alcantara

Partnerzy: SARP oddział Bydgoszcz, DS Smith, Partners Studio

Patroni medialni: Architektura Murator, Architektura&Biznes, TVP 3 Bydgoszcz, Polskie Radio PIK

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Tekturę do wykonania elementów wystawy wyprodukowano w DS Smith Polska

Kacper Kępiński

Głos został już oddany

DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
SPACE Designer
INSPIRACJE