Zobacz w portalu A&B!
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Muzeum Fotografii z nową siedzibą na Rakowickiej!

26 stycznia '22

4 grudnia 2021 roku otwarto nową siedzibę główną Muzeum Fotografii w Krakowie. Dawna Zbrojownia po dwóch latach od rozpoczęcia prac budowlanych została dostosowana do potrzeb nowoczesnej placówki muzealnej.

nową siedzibę główną MuFo otwarto 4 grudnia 2021 roku

nową siedzibę główną MuFo otwarto 4 grudnia 2021 roku

fot. Dorota Marta, © Materiały prasowe Muzeum Fotografii

O nowym obiekcie MuFo pisaliśmy przy okazji organizowanego przez muzeum konkursu na projekt przestrzeni wystawy głównej  w numerze Architektura&Biznes poświęconemu wielkim projektom. O postępach w pracach budowlanych informowaliśmy w maju 2020 roku.

MuFo na Rakowickiej!

Kupiony przez miasto Kraków od Agencji Mienia Wojskowego zabytkowy budynek zbrojowni wymagał przebudowy.  Zakupu dokonano z myślą o nowej siedzibie dla Muzeum Fotografii. Budynek wymagał gruntownej przebudowy z koniecznością powiększenia kubatury.

Zrealizowany projekt opracowała Marek Pabich z łódzkiej pracowni Lachman Pabich Architekci, bezpośrednio współpracując  z ówczesnym Małopolskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Stworzenie projektu budowlanego i wykonawczego na podstawie koncepcji Marka Pabicha powierzono Zespołowi Projektowemu Kontrapunkt.

pawilon szklany od wewnątrz

adaptację opracowała pracownia Lachman Pabich Architekci z Łodzi

fot. Dorota Marta, © Materiały prasowe Muzeum Fotografii

Architekt Marek Pabich zdecydował, że przed charakterystycznym budynkiem ceglanym stanie lekki i nowoczesny pawilon, korespondujący z zabytkową architekturą Zbrojowni. Dach zabytkowego budynku został podniesiony o metr, zapewniając pomieszczeniom na piętrze naturalne światło wraz z możliwością aranżacji na piętrze biblioteki z czytelnią. W dawnej zbrojowni zlokalizowana została przestrzeń wystawiennicza oraz biurowa. Sale edukacyjne, konferencyjne i szatnia zostały umieszczone  w podziemiu. Nowa siedziba dostosowana jest do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

nowe możliwości

Dzięki realizacji przebudowy dawnej Zbrojowni udało stworzyć się przestrzeń dla głównej siedziby MuFo. Rozbudowa powiększyła ilość powierzchni użytkowej o tysiąc trzysta metrów sześciennych. W nowej przestrzeni muzealnej zmieści się zarówno wystawa główna i sala wystaw czasowych, pomieszczenie administracyjne i biurowe, kawiarnia, księgarnia, sale konferencyjne i edukacyjne oraz biblioteka, która ma być dostępna dla wszystkich.

szklany pawilon dołączony do zabytkowej części

szklany pawilon dołączony do zabytkowej części

fot. Dorota Marta, © Materiały prasowe Muzeum Fotografii

Zbiory biblioteczne Muzeum Fotografii liczą prawie dwadzieścia osiem tysięcy pozycji. Nowa siedziba instytucji pozwoli nie tylko  na zapewnienie doskonałych warunków dla przechowywania eksponatów, ale również odpowiedniego ich udostępniania. Książki, przede wszystkim literatura z zakresu historii i teorii fotografii oraz wydawnictwa albumowe znajdą się w otwartym dostępie w nowym pomieszczeniu.

W muzeum można już oglądać pierwszą wystawę czasową pod tytułem Tu zaszła zmiana, której towarzyszy publikacja. W pierwszym kwartale 2022 roku udostępniona zostanie wystawa główna MuFo pod tytułem Co robi zdjęcie?.

nowa biblioteka dostępna dla każdego

nowa biblioteka dostępna dla każdego

fot. Dorota Marta, © Materiały prasowe Muzeum Fotografii

opracował Wiktor Bochenek

Głos został już oddany

IGP-DURA®one – system powlekania proszkowego
Dachówki na elewacji – trend w architekturze 2024
DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
INSPIRACJE