W Warszawie ruszają pierwsze centra pobytowe dla osób uciekających przed wojną w Ukrainie. Urządzane są w przeznaczonych o rozbiórki biurowcach, które na ten cel przekazują ich właściciele. Firmy z branży nieruchomości oferują nie tylko same lokale, ale też ich przystosowanie na potrzeby stałego pobytu ludzi. Za funkcjonowanie ośrodków odpowiadają instytucje miejskie.
Miejsce dla około 3 tysięcy uchodźców zadeklarowały w swoich budynkach firmy Archicom, Echo Investment, Globalworth oraz Skanska. W inicjatywę zaangażowało się w sumie już dwanaście podmiotów: AFI Europe, Atenor, Cornerstone Investment Management, Echo Investment, EPP, Globalworth, Griffin Capital Partners, GTC, HB Reavis Poland, Immofinanz, Panattoni oraz Skanska. Zostały też uruchomione formalne mechanizmy, dzięki którym projekt mogą wspierać finansowo chętne firmy i osoby prywatne.
Atrium
fot. ZGN Warszawa
24 lutego znaleźliśmy się w zupełnie nowej rzeczywistości. Atak wojsk rosyjskich na wolną Ukrainę zmienił wszystko z dnia na dzień, a my w Warszawie musieliśmy przestawić się na funkcjonowanie w warunkach kryzysowych. Wszyscy zameldowaliśmy się do pracy, ale nie moglibyśmy przygotować wsparcia na taką skalę i o tak wysokim standardzie, gdyby nie wsparcie prywatnych firm. To ogromny wyraz solidarności, za który dziękuję!
Michał Olszewski, Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy.
wspólne działania
Atrium
fot. ZGN Warszawa
Konkurujące na co dzień ze sobą firmy wspólnie tworzą akcję #Property4Ukraine – platformę skoordynowanych działań, w ramach której przede wszystkim oferowane są miejsca pobytu dla uchodźców. Echo Investment, Globalworth i Skanska dostosowują biurowce do potrzeb uchodźców na własny koszt. Wydatki związane z funkcjonowaniem tych obiektów będą ponoszone wspólnie z innymi firmami, które zdecydują się dołączyć do inicjatywy. Wsparcie organizacyjne i merytoryczne zapewnia United Nations Global Compact Network Poland.
uchodźcy w biurowcu
Atrium
fot. ZGN Warszawa
Podobną inicjatywę podjęła także firma Strabag, która udostępniła w Warszawie budynek Atrium, a w Krakowie centrum handlowe Plaza. W Warszawskim biurowcu centrum dla uchodźców prowadzi Zarząd Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Wola. W udostępnionych pomieszczeniach urządzono nie tylko miejsca noclegowe, ale także przestrzenie zabaw i nauki dla dzieci, pokoje dla psychologów, niezbędne węzły sanitarne czy kuchnie. Podobny ośrodek ZGN Wola prowadzi także w budynku danwego tatru przy ul. Kasprzaka 22. O bieżących potrzebach i zbiórkach materiałów instytucja informuje na bieżąco na swoim profilu na facebooku.
O adaptacji centrum Plaza pisaliśmy kilka dni temu w artykule na architekturaibiznes.pl
Według danych UNHCR, mówimy o najszybciej rosnącym kryzysie uchodźczym od czasu II wojny światowej. Dlatego szczególną troską jest zadbanie już dziś o długoterminowe wsparcie uchodźczyń i uchodźców z Ukrainy, m.in. w zakresie miejsca zamieszkania. To niezmiernie ważne, że firmy z branży nieruchomości wspólnie i solidarnie, w myśl apelu UN Global Compact Network Poland – Zjednoczony biznes dla Ukrainy! – zdecydowały się na udzielenie pomocy w tym tak newralgicznym obszarze. Mam nadzieję, że ten przykład zachęci także inne podmioty z branży, zarówno w polskich, jak i europejskich miastach, do działań o podobnym charakterze. UN Global Compact jest inicjatywą Sekretarza Generalnego ONZ, skupiającą biznes respektujący 10 Zasad UN Global Compact, w tym w zakresie praw człowieka i przeciwdziałania korupcji, co jest gwarancją transparentności działań w ramach tego rodzaju skomplikowanych projektów. Cel nadrzędny to efektywna i długofalowa, mądra pomoc.
Kamil Wyszkowski, Dyrektor Wykonawczy UN Global Compact Network Poland
kolejne miejsca w przygotowaniu
Warta Tower
fot. materiały prasowe
Obecnie powierzchnie biurowe są sukcesywnie przekształcane na tymczasowe centra dla uchodźców. Adaptowane są przestrzenie w czterech warszawskich obiektach: dwa budynki kompleksu Empark należące do Echo Investment i Archicom, a także dwa wieżowce w centrum Warszawy: Ilmet będący w portfelu Skanska oraz Warta Tower, której właścicielem jest Globalworth. W budynku Echo Investment już mieszka około 400 osób. Gotowa na przyjęcie uchodźców powierzchnia wraz z zapleczem sanitarnym jest przekazywana pod opiekę Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, które następnie będą zarządzać udostępnioną przestrzenią.
wsparcie finansowe
Ilmet
fot. materiały prasowe
Inicjatywę można wesprzeć poprzez wpłaty na konto UN Global Compact Network Poland – The business community united for Ukraine!
Bank Millennium S.A.
Stanislawa Zaryna 2A, 02-593, Warsaw
IBAN: PL 57 1160 2202 0000 0005 1908 0243
SWIFT: BIGBPLPW
Tytuł przelewu: #Property4Ukraine