Zobacz w portalu A&B!
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Wkrótce ruszy budowa kompleksu Sinfonia Varsovia

30 grudnia '21

W kwietniu 2021 zakończyły się prace nad projektem nowej siedziby Sinfonii Varsovii autorstwa austriackiego biura Atelier Thomas Pucher. W przedostatni dzień roku ogłoszono natomiast przetarg na wykonawcę pierwszej części koncepcji. Podzielony na kilka etapów projekt ma być realizowany przez kilka kolejnych lat.

najpierw zabytki

Sinfonia Varsovia

fot. Atelier Thomas Pucher

Inwestycja realizowana ma być aż do 2026 roku. W ramach ogłoszonego właśnie przetargu miasto szuka wykonawcy dla pierwszego etapu prac. Obejmie on głównie przebudowę zabytkowych obiektów dawnego Instytutu Weterynaryjnego przy ul. Grochowskiej. Dodatkowo pod ziemią wykonawca ma wybudować pomieszczenia techniczne oraz fundamenty pod realizowaną odrębnie ażurową ramę, która będzie okalać cały teren. Zmianie ulegnie zagospodarowanie otoczenia budynków – wstępnie zaaranżowany zostanie ogród wokół siedziby orkiestry i podjazd od strony Terespolskiej. Prace potrwać mają dwa lata. Szacunkowy koszt etapu objętego przetargiem to ok. 76 mln zł (netto).

muzyczny kwartał

Sinfonia Varsovia

fot. Atelier Thomas Pucher

W ramach kolejnych etapów powstanie m.in. zespół czterech sal koncertowych, z największą która pomieścić ma ponad 1850 miejsc. W budynkach znajdą się też studia nagraniowe, sale do zajęć z zakresu edukacji muzycznej, pomieszczenia dla programu rezydencji artystycznych, bary, kawiarnie oraz rozległy ogród. Cała inwestycja kosztować ma 660 mln złotych.

Budynki przy Grochowskiej są zabytkowe, ale w bardzo złym stanie. Mimo to publiczność bardzo nas wspiera, na wydarzenia w pawilonie koncertowym i innych przestrzeniach przychodzą dorośli i dzieci. Za dwa lata będziemy mogli zaprosić do nowego miejsca. Jeszcze w wymiarze nie w pełni symfonicznym, ale gotowi do pracy z zespołami kameralnymi i programem edukacyjnym. To olbrzymia zmiana dla mieszkańców i odbiorców kultury, dla tych, którzy mówią o Sinfonii Varsovii – nasi z Kamionka. Bo choć koncertujemy na całym świecie, to właśnie historyczny Kamionek to nasze miejsce.

Janusz Marynowski, dyrektor Sinfonii Varsovii

wewnątrz muzyki

Sinfonia Varsovia

fot. Atelier Thomas Pucher

Nowa siedziba orkiestry zajmie działkę położoną na Grochowie, zabudowaną częściowo istniejącymi obiektami zabytkowymi. Projekt obejmuje nie tylko budowę nowego gmachu, ale także rewitalizację istniejących cześci i aranżację zieleni. Charakterystyczny „ogród muzyki” z podwieszaną widownią, ażurową przesłoną całej działki i wpisanymi w nią zabytkowymi budynkami stanie się nowym kwartałem muzyki na mapie prawobrzeżnej Warszawy. Sala Sinfonia Varsovia to ciekawy projekt, w którym integralną częścią będą spektakularne, „zawieszone” ponad 3 metry nad ziemią, rzędy miejsc dla słuchaczy. Ich konstrukcja będzie wić się dookoła sali jak wstęga. Orkiestra będzie doskonale widoczna ze wszystkich miejsc. Eckhard Kahle z Kahle Acoustics zaznacza, że słuchacze doświadczą efektu „bycia w środku muzyki”.

Sinfonia Varsovia

fot. UM Warszawa

To jedna najważniejszych inwestycji kulturalnych w Warszawie. A ogłoszenie przetargu na realizację robót budowlanych to kluczowy etap w wieloletnim, złożonym procesie. Budowa Sinfonia Varsovia Centrum jest jednym z flagowych projektów Programu Rewitalizacji Pragi, o ogromnym znaczeniu dla rozwoju prawobrzeżnej Warszawy. Chcemy, żeby elementem tego programu było także wspieranie na tym obszarze ważnych instytucji kultury. Poza tym muzyka jest znakomitą platformą do budowania i zacieśniania wspólnoty.

Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka m.st. Warszawy.

Budowa nowej Sali koncertowej jest częścią działań rewitalizacyjnych prowadzonych na Grochowie – części dzielnicy Praga Południe. Instytucja ma ożywić jeszcze niedawno zdegradowane i zaniedbane rejony miasta, które w ostatnich latach przechodzą znaczną transformację.

Kacper Kępiński

Głos został już oddany

IGP-DURA®one – system powlekania proszkowego
Dachówki na elewacji – trend w architekturze 2024
DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
INSPIRACJE