Zobacz w portalu A&B
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Czy warto to robić? Wojciech Januszczyk w cyklu „10 pytań do architektów krajobrazu”

28 października '22

„10 pytań do architektów krajobrazu” to nowy cykl krótkich rozmów inspirowany serią „10 pytań do…”. Tym razem nasza uwaga zwrócona jest na architektów krajobrazu. W dzisiejszym odcinku o swoim podejściu do projektowania opowiada Wojciech Januszczyk.

Wojciech Januszczyk – Architekt krajobrazu, pracownik Instytutu Architektury Krajobrazu KUL, fundator Fundacji Krajobrazy, Inspektor Nadzoru Terenów Zieleni i biegły sądowy. Pomysłodawca i dyrektor artystyczny festiwalu sztuki ogrodów i przestrzeni — InGarden.

1. Architektura Krajobrazu w jednym zdaniu to…

Zdrowsza przestrzeń, i to nie tylko dla człowieka.

2. Najbardziej niedoceniany aspekt architektury krajobrazu to…

Możliwość wzmocnienie rozwiązań technicznych, technologicznych, socjologicznych i edukacyjnych w przeciwdziałaniu zmianom klimatu podczas budowlanych procesów inwestycyjnych.

3. Najbardziej inspirująca przestrzeń dla Ciebie to…

Nieużywane obiekty budowlane, zarośnięte „czwartą przyrodą”, czyli taką, która spontanicznie tworzy kompozycje roślinne w nawierzchniach, na budynkach czy w innych niespodziewanych miejscach.

4. Najważniejsza książka związana z architekturą krajobrazu…

„Wanna z kolumnadą” Filipa Springera

5. Najbardziej inspirująca postać…

Świętej Pamięci Profesor Janusz Janecki – jeden z moich Mistrzów.

6. Proces projektowy rozpoczynam od…

Tego, czy warto to robić? Jeśli tak, to co zrobić, żeby ograniczyć destrukcję przestrzeni podczas procesu realizacji inwestycji?

7. Ulubiony moment w czasie pracy to…

Rozmowy z moim zespołem.

8. Najważniejsza realizacja w twojej karierze to…

Przestrzeń doświadczeń, takie moje laboratorium z zakresu architektury krajobrazu znajdujące się na terenie starego browaru Perła w Lublinie.

9. Wymarzony projekt to…

Zrealizowany przy jak najmniejszym tworzeniu śladu węglowego, wodnego, z krótkimi łańcuchami dostaw komponentów, biodegradowalny, dający możliwości wykorzystania cyklów zamkniętych podczas procesu eksploatacji obiektu.

10. Ulubiona roślina to…

Ta, która sama urośnie w danej przestrzeni miasta i da jak najwięcej usług ekologicznych przy jak najmniejszym zużyciu energii, paliwa, nawozów i wody, czyli taka którą nazywamy zazwyczaj „chwastem”.

Głos został już oddany

DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
SPACE Designer
INSPIRACJE