Zobacz w portalu A&B!
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Monolityczny dom realizowany na zgłoszenie. Odlewana z pianobetonu kopuła do mieszkania

05 października '21
Dane techniczne
Nazwa: Dom kopułowy
Kategoria: budynek na zgłoszenie
Lokalizacja: Polska, projekt gotowy z możliwością realizacji na terenie całego kraju
Pracownia: Mitra Tech, Szymon Trafas
Projektant konstrukcji: Adolf Smorowiński, Sławomir Kruk (sprawdzający)
Powierzchnia zabudowy: 35 m²
Powierzchnia użytkowa: od 27 do 52 m²
Kubatura: ok 100 m³

Kalendarium:

  • projekt:
  • realizacja:

 

2018

2021

Nietypowy budynek monolityczny zwieńczony kopułą autorstwa pracowni Mitra Tech powstał z myślą o realizacji na zgłoszenie. Odlewany w całości dom kopułowy wykonany jest z lekkiego, opatentowanego materiału stworzonego na bazie pianobetonu, który wykazuje bardzo dobre właściwości izolacyjne. O technologii, procesie projektowym, inspiracjach i przyszłości budownictwa rozmawiamy z projektantem Szymonem Trafasem.

Powierzchnia domu kopułowego nie przekracza 35 metrów kwadratowych, więc można go zbudować jako realizację na zgłoszenie. Technologia budowy opracowana przeze Szymona Trafasa jest chroniona prawem patentowym i polega na wznoszeniu obiektów za pomocą formy oraz mieszalnika pianobetonu.

Dom kopułowy projektu
Mitra Tech

kopuła to kształt zaczerpnięty z natury

© Mitra Tech

inspiracja kształtami natury

Od samego początku mojej działalności, to jest od 2009 roku zastanawiałem się jak można usprawnić budownictwo, jak można budować, by to nie było takie drogie, by młodzi ludzie tacy jak ja, nie musieli brać kredytu na całe życie, dając możliwość łatwej sukcesywnej rozbudowy w razie konieczności. Jak się okazuje najlepsze pomysły mamy przed nosem, wystarczy spojrzeć w stronę natury — tak doszedłem do kopuły, poznałem jej niesamowite właściwości statyczne, energetyczne, promieniowania kształtu i użytkowe — opowiada projektant.

Następnym krokiem było opracowanie metody budowy kopuły. W drodze eliminacji autor zrozumiał, że najlepszą opcją jest odlew z materiału, który nie zawiera szkodliwych substancji i tak dotarł do pianobetonu.

Dom kopułowy budowany
na zgłoszenie    Dom kopułowy, rzut
i przekrój

powierzchnia budynku to 35 metrów kwadratowych

© Mitra Tech

nietypowy materiał budowlany

Pianobeton to materiał używany w budownictwie, głównie jako izolacja podposadzkowa. Materiał, który opracowała firma Mira Tech, wykonany jest na jego bazie.

Tak lekki (ciepły) materiał ma specyficzne właściwości statyczne — jego wytrzymałość na ściskanie jest dużo lepsza niż rozciąganie czy zginanie, dlatego też projektowany budynek ma kształt okrągły. Sfera to przede wszystkim mała powierzchnia zewnętrzna w stosunku do kubatury, jaką mieści, co w przypadku naszej kopuły przekłada się na ilość materiału użytego do budowy, ale co ważniejsze na ilość zużywanej energii na ogrzewanie budynku. Jak wiadomo czym mniej ścian, które dzielą wewnętrzną przestrzeń od środowiska zewnętrznego tym mniejsze zużycie energii — tłumaczy Szymon Trafas.

Model domu
kopułowego    Odlew budynku

obiekt jest odlewany w całości

© Mitra Tech

Omawiany dom kopułowy to budynek odlewany w całości, a grubość jego ścian wynosi 36 centymetrów, dzięki czemu nie wymaga dodatkowego docieplenia. Wykonanie takiego obiektu sprowadza się do przygotowania placu budowy, postawienia formy, przygotowania materiału i rozszalowania po dwóch tygodniach. Wysokość domu we wewnątrz wynosi 5 metrów, co daje możliwość wstawienia antresoli lub stropu, dzięki czemu powierzchnia użytkowa budynku może wahać się od 27 do 52 metrów kwadratowych.

Dom kopułowy może
stanąć praktycznie wszędzie

projektowany dom to budynek powtarzalny, wyposażony w nowoczesne technologie

© Mitra Tech 

Dobrawa Bies: Dom kopułowy to niewielki budynek, który można wykonać na zgłoszenie. Jakie były Państwa założenia i inspiracje projektowe?

Szymon Trafas: W planach mamy większe i dużo większe formy, lecz ta, która jest naszą pierwszą, została stworzona pod polskie prawo o budowaniu na zgłoszenie do 35 mkw powierzchni zabudowy. Założenia były takie, by osiągnąć minimalną ilość pracy w najkrótszym czasie z wykorzystaniem jak najmniejszej ilości nieszkodliwych materiałów, tworząc budynek o najlepszym współczynniku przenikalności cieplnej w stosunku do grubości ściany oraz zużywając najmniejszą ilość materiału, która zamyka daną kubaturę, jaka jest możliwa — czyli czysta, totalna optymalizacja. Dodając, że budynek ma być powtarzalny mamy do wyboru różne doskonale dopracowane i dopasowane technologie i wykończenia. Inspiracja? Czysty pragmatyzm i natura.

Dobrawa: Czym jest obiekt monolityczny i jakie ma zalety?

Szymon Trafas: Jest to obiekt stworzony w całości w jednym „kawałku” z jednego i jednorodnego materiału, dzięki temu nie ma spoin i miejsc montażowych. Zapewnia to jednakową przenikalność cieplną i jednorodną wytrzymałość — brak spękań na łączeniach, jak to często ma miejsce w tradycyjnym budownictwie murowanym. Gwarantuje to największą wytrzymałość między innymi na trzęsienia ziemi.

Dom kopułowy jako
mieszkanie    Dom kopułowy aranżowany na
biuro

wnętrze może być dowolnie aranżowane, tutaj przekształcone zostało na biuro

© Mitra Tech

Dobrawa: Proszę opowiedzieć o rozwiązaniach projektowych i zastosowanych materiałach. Jak wygląda praca nad tego typu obiektem?

Szymon Trafas: Rozwiązania projektowe, jak wiadomo miały na celu totalną optymalizację w budowie, stąd kopuła. Jest ona wzbogacona o gzyms odprowadzający wodę deszczową do zbiornika na deszczówkę. Wentylacja obiektu odbywa się za pomocą rekuperatora decentralnego odzyskującego ciepło z wyrzucanego powietrza. Mamy parę opcji grzewczych: ogrzewanie kotłem elektrycznym indukcyjnym systemu podłogowego, zamiennie z pompą ciepła lub promiennikami podczerwieni. Woda jest natomiast ogrzewana za pomocą przepływowego podgrzewacza wody. W przyszłości planujemy wzbogacić budynek w akumulator, tak by w połączeniu z ogniwami fotowoltaicznymi na trakerach dysponował swoja własną energią. Mógłby ją dzielić z autem elektrycznym, tworząc wspólny magazyn, a to wszystko sterowane za pomocą aplikacji w telefonie.

Praca nad tego typu obiektem w fazie po stanie surowym otwartym, niczym nie różni się od tradycyjnych czynności budowlanych, lecz sam proces odlewu to stosunkowo krótki proces polegający na: przygotowaniu podłoża, postawieniu pierwszej części formy, ułożeniu prętów zbrojeniowych, zalaniu ich betonem C20/25, wlaniu pianobetonu i sukcesywnym dostawianiu elementów formy i zalewaniu po około 70 centymetrów pianobetonu w ośmiogodzinnych odstępach.

Zespół domów
kopułowych

budynki mogą tworzyć np. ośrodek wypoczynkowy

© Mitra Tech

Dobrawa: Kim są użytkownicy domu. Dla kogo został zaprojektowany?

Szymon Trafas: Użytkownikiem prototypu będę ja, w nim będzie mieścić się moje biuro i siedziba firmy Mitra Tech. Budynek stworzyliśmy głównie jako obiekt rekreacyjny, wypoczynkowy, choć istnieje możliwość łączenia takich kopuł, tworząc dużo większe powierzchnie pod budynki mieszkalne. Na przykład trzy kopuły na planie trójkąta mogą wynosić około 130 mkw plus atrium jako zamknięty ogród pomiędzy nimi. Dlatego też użytkownikami tego projektu, mogą być praktycznie wszyscy.

Dom monolityczny    Fragment elewacji domu
monolitycznego

proejekt dostępny jest w wielu wariantach

© Mitra Tech

Dobrawa: Jak widzą Państwo przyszłość budownictwa?

Szymon Trafas: Budownictwo jak wszystkie dziedziny życia i gospodarki ulegają progresowi [...]. Moim zdaniem optymalizacja procesów budowlanych będzie szukała rozwiązań umożliwiających szybsze, sprawniejsze, mniej pracochłonne i energochłonne budowanie. Myślę, że nasze rozwiązanie jest znaczącym krokiem w tym kierunku. Ktoś powie ok, ale to są małe obiekty i równie dobrze możemy zrobić prefabrykaty drewniane, czy obiekty kontenerowe. Owszem, ale my dopiero zaczynamy, kolejne projekty i formy chcemy budować dużo większe, jeśli rynek na to pozwoli.

Dobrawa: Dziękuję za rozmowę.

 

Dobrawa Bies

Głos został już oddany

IGP-DURA®one – system powlekania proszkowego
SIATKA - METAL - PROGRESS
Ekologiczne nawierzchnie brukowe
INSPIRACJE