Konkurs na projekt ośrodka szkoleniowo-naukowego Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku

rozstrzygnięcie konkursu

czerwiec 2020

lokalizacja

Gdańsk

opis

20 czerwca 2020 r. rozstrzygnięto ogłoszony w styczniu zamknięty, jednoetapowy konkurs na projekt ośrodka szkoleniowo-naukowego Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku.

Do udziału zaproszono pięć firm projektowych z i spoza Trójmiasta. Program Ośrodka obejmuje część szkoleniowo-naukową z wielofunkcyjną salą na 300 osób oraz biblioteką, część noclegową i gastronomiczną, obsługującą szkolenia oraz otwartą dla gości z zewnątrz. Inwestycja zaplanowana jest w dzielnicy Aniołki w Gdańsku, w sąsiedztwie siedziby Izby, przy ul. Dębinki między ulicami Śniadeckich a Orzeszkowej. Obecnie znajdują się tam pawilony TKKF Dębinki, których działalność zostanie przeniesiona do planowanego ośrodka.

Sąd konkursowy pod przewodnictwem arch. Pawła Majkusiaka (JEMS Architekci) jednogłośnie zadecydował o przyznaniu pierwszej nagrody pracowni Toprojekt z Rybnika (zespół w składzie: arch. Marek Wawrzyniak, arch. Karol Wawrzyniak, arch. Pushkraj Tambdey, stud. arch Marzia Maria Petricci, arch. Katarzyna Ostrowicz, arch. Adriana Łukowska, arch. Agata Skiba). Doświadczone i wielokrotnie nagradzane w Polsce i za granicą biuro znane jest m.in. z projektów przedszkola w Żorach i Rudego Domu w Rudzie (nominowanych w 2019 roku do europejskiej nagrody im. Miesa van der Rohe i nagrodzonych w polskich konkursach), rewitalizacji ulic Powstańców Śląskich, Sobieskiego i Placu Jana Pawła II w Rybniku (nagroda Towarzystwa Urbanistów Polskich dla najlepszej przestrzeni publicznej), a niedawno zwyciężyło w konkursie na projekt nowego dworca w Częstochowie. W Gdańsku pracownia zaproponowała kompleks złożony z dwóch pawilonów zatopionych w zieleni, z okładziną z płaskiej dachówki ceramicznej i cegły.

Nie przyznano II nagrody, a dwa równorzędne III miejsca zajęły projekty autorstwa HMS Architektura z Koszalina oraz Roark Studio z Sopotu. Konkurs zorganizowała firma A2P2 architecture & planning. Budżet inwestycji wynosi ok. 20 milionów złotych, a otwarcie ośrodka zaplanowano na 2023 rok.

I Nagroda

TOPOPROJEKT

III Nagroda (ex aequo)

HMS Architektura

III Nagroda (ex aequo)

Roark Studio

Głos został już oddany

DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
SPACE Designer
INSPIRACJE