Wyniki konkursu „LAMPA SYSTEMOWA do wnętrz mieszkalnych”

rozstrzygnięcie konkursu

marzec 2023

organizator

Polski Związek Przemysłu Oświetleniowego

lokalizacja

Ogólnopolski

opis

16 marca br. podczas 30. Międzynarodowych Targów Światło rozstrzygnięto dwa konkursy dla młodych architektów i projektantów: MOVABLE HOUSE – Dom Współczesnego Nomada [wyniki] oraz LAMPA SYSTEMOWA do wnętrz mieszkalnych organizowanych przez Polski Związek Przemysłu Oświetleniowego.

Celem konkursu było zaprojektowanie systemowej oprawy oświetleniowej lub rodziny opraw, przeznaczonej do wnętrza mieszkalnego.

Jury poszukiwało niekonwencjonalnych rozwiązań projektowych opraw oświetleniowych lub całych systemów oświetleniowych, które staną się dopełnieniem architektury wnętrz o charakterze i przeznaczeniu mieszkalnym. 

Projekt konkursowy miał wykraczać poza granice typowego myślenia o roli i możliwościach oświetlenia powierzchni, przestrzeni oraz przedmiotów w architekturze, architekturze wnętrz i wzornictwie.

W koncepcji należało zastosować rozwiązania oświetleniowe firmy KANLUX, sponsora konkursu.
 
Zgłoszone prace oceniał sąd konkursowy w składzie:
  • Beata Goczoł – architektka, Goczołowie Architekci Studio Autorskie,
  • Oskar Grąbczewski – architekt, OVO Grąbczewscy Architekci,
  • Maciej Jurkowski-Lukas – artysta, designer, architekt.
  • Marek Orłowski – Polski Związek Przemysłu Oświetleniowego,
  • prof. Wojciech Wybieralski – emerytowany prac. Wydziału Wzornictwa ASP w Warszawie,
  • przedstawiciel firmy KANLUX,
  • Weronika Glaubert, Wiktoria Łada i Marcin Owczarek – laureaci I Nagrody poprzedniej edycji konkursu.

Sąd konkursowy przyznał trzy nagrody oraz trzy wyróżnienia równorzędne.

I Nagrodę otrzymaały studentki z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej: Ada Żurańska, Justyna Wojdyło, Maria Malinowska.

II Nagrodę otrzymały również studentki PG: Anita Kotłowska i Sandra Koper.

III Nagroda powędrowała do Antoniego Grześkowiaka z Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej.

Przyznano także trzy wyróżnienia równorzędne, otrzymały je zespoły w składzie: Julia Broszkiewicz, Regina Andrzejewska, Hanna Półtorak (ASP Gdańsk), Agata Kwiecińska oraz Kordian Krzyżanowski (WA Politechniki Gdańskiej), Marta Nowak i Natalia Guzicka (WA Politechniki Poznańskiej).

I Nagroda

Ada Żurańska, Justyna Wojdyło, Maria Malinowska

II Nagroda

Anita Kotłowska, Sandra Koper

III Nagroda

Antoni Grześkowiak

Wyróżnienie (ex aequo)

Julia Broszkiewicz, Regina Andrzejewska, Hanna Półtorak

Wyróżnienie (ex aequo)

Agata Kwiecińska, Kordian Krzyżanowski

Wyróżnienie (ex aequo)

Marta Nowak, Natalia Guzicka

Głos został już oddany

KOS Elektro System – jakość, funkcjonalność i styl
Prisma Collection – 50 kolorów farb proszkowych Super Durable
CAD projekt design – 3. edycja spotkań z projektantami wnętrz
INSPIRACJE