Wyniki konkursu studenckiego na wykonanie małych form architektonicznych dla przystanku wodnego Mariny Gliwice na Kanale Gliwickim w Pławniowicach

rozstrzygnięcie konkursu

marzec 2022

organizator

Katedra Projektowania Architektury Mieszkaniowej i Użyteczności Publicznej RAr-2 Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej

lokalizacja

Gliwice

opis

Rozstrzygnięto zamknięty konkurs dla studentów Politechniki Śląskiej na wykonanie małych form architektonicznych dla przystanku wodnego gliwickiej Mariny na Kanale Gliwickim w Pławniowicach.

Konkurs organizowała Katedra Projektowania Architektury Mieszkaniowej i Użyteczności Publicznej RAr-2 Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Projekty były wykonywane w ramach przedmiotu Detal Architektoniczny prowadzonego przez dr hab. Tomasza Wagnera na VIII semestrze (semestr inżynierski) w roku akademickim 2020/21.

Wyzwaniem konkursowym było zaproponowanie stacji przystankowych dla terenów znajdujących się przy Kanale Gliwickim i dzierżawionych przez Marinę. Stacje miały być zaprojektowane zarówno dla korzystających z wodnych atrakcji na przykład kajakarzy, czy turystów na statkach wycieczkowych, jak i tych na lądzie — spacerowiczów i rowerzystów. W takich punktach można by było odpocząć, podziwiać przyrodę i zrobić grilla. Stacje przystankowe miałby stać się rozpoznawalnym znakiem w przestrzeni gliwickiej mariny.

Zgłoszone projekty były tworzone w dwuosobowych zespołach.

Grand Prix konkursu otrzymał zespół w składzie: Adrian Pikorski i Jan Scelina za projekt wykonany pod kierunkiem dr hab. Tomasza Wagnera.

Przyznano również dwa wyróżnienia ex aequo. Otrzymały je dwa zespoły w składzie: Anna Bajura i Adrianna Popielarczyk za pracę wykonaną pod kierunkiem dr hab. Grzegorza Nawrota oraz zespół Daniela Hessa i Julii Reszkowskiej pod kierunkiem dr Aleksandry Witeczek.

Projekt, który otrzymał Grand Prix, jest planowany do realizacji w ramach marszałkowskiego budżetu obywatelskiego.

„Zaplanowaliśmy wykonanie sześciu wiat na kanale. Teraz przygotujemy kosztorysy projektów i zobaczymy czy zmieścimy się w budżecie obywatelskim. Zastanowimy się także nad tym, czy będzie to jeden projekt wykonany w sześciu miejscach, tak żeby były rozpoznawalne, czy też każdą z przystani zrobimy inną, żeby było urozmaicenie” — mówi Ewa Sternal, współwłaścicielka gliwickiej Mariny.

Przystanie mają znaleźć się w Gliwicach, Dzierżnie, przy wyspie Kormoranów, w Pławniowicach oraz Rudzińcu.

Grand Prix

Adrian Pikorski, Jan Scelina

Wyróżnienie (ex aequo)

Anna Bajura, Adrianna Popielarczyk

Wyróżnienie (ex aequo)

Daniel Hess, Julia Reszkowska

Głos został już oddany

Guardian Sun®
Modułowe projekty świetlne od LumoLamp
INSPIRACJE