Wyniki X edycji konkursu Kształtowanie Przestrzeni

rozstrzygnięcie konkursu

czerwiec 2023

organizator

Izba Architektów Rzeczpospolitej Polskiej

lokalizacja

Ogólnopolski

opis
19 czerwca br. rozstrzygnięto 10. edycję organizowanego przez Izbę Architektów Rzeczpospolitej Polskiej konkursu dla młodzieży w wieku 12-19 lat (uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych) w ramach programu edukacyjnego Kształtowanie Przestrzeni. Hasło tegorocznej odsłony brzmiało „WIDZIALNI — NIEWIDZIALNI”, a zadaniem, przed którym stanęli młodzi uczestnicy, było stworzenie przestrzeni, w której tytułowi niewidzialni będą się czuć dobrze.
 
W konkursie udział wzięło 191 uczniów — 32 z klas 6-8 szkół podstawowych i 159 uczniów szkół ponadpodstawowych.
 
Sąd konkursowy pod przewodnictwem Anny Kulińskiej (IARP, KRIA, Zespół do spraw Powszechnej Edukacji Architektonicznej) w składzie: Ewa Szymańska-Sułkowska (sędzia referent, IARP Zespół do spraw Powszechnej Edukacji Architektonicznej), Beata Bauer (Narodowy Instytut Dziedzictwa), Katarzyna Domagalska (Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki), Agnieszka Bebłowska-Bednarkiewicz (Narodowe Centrum Kultury), Bogumiła Olkowska (Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego), Monika Kmera (Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego), Ewelina Furtak-Cisowska (FAKRO), Magdalena Storożenko-Polak (Fundacja Unifest) i Blanka Przedpelska (Fundacja Unifest) ocenił zgłoszone prace pod względem merytorycznym, kreatywności i jakości wykonania i przyznał w kategorii wiekowej szkoły podstawowe I nagrodę, dwie II nagrody i dwie III nagrody, a w kategorii wiekowej szkoły ponadpodstawowe — I nagrodę, dwie II nagrody, dwie III nagrody, cztery wyróżnienie i dwie nagrody specjalne od fundacji Unifest.
 
W kategorii szkoły podstawowe I nagrodę zdobyła praca „Domki intymności” autorstwa Bogumiły Jarysz z Zespołu Szkół Zakonu Pijarów w Poznaniu (nauczycielka prowadząca: Magdalena Jarysz), II nagrodę ex aequo przyznano pracom „Cat Colony” Antoniego Orlika z Vinci — Pszczyńskiego Centrum Kultury (nauczycielka prowadząca: Joanna Wolany) i „Wizjer” Gabrieli Dziugiewicz ze SP nr 3 z oddziałami integracyjnymi im. Polskich Olimpijczyków w Iławie (nauczycielka prowadząca: Joanna Sietrzputowska). III nagrodę ex aequo zdobyły Hanna Wycisk z Vinci — Pszczyńskiego Centrum Kultury za pracę „Oaza mądrości” (nauczycielka prowadząca: Joanna Wolany) i Milena Surmiak, Sandra Groblica, Aniela Rojek, Sandra Łosińska z SP nr 1 w Turku za pracę „Świat oczami dzieci” (nauczycielka prowadząca: Aldona Piwońska).
 
W kategorii szkoły ponadpodstawowe I nagrodę zdobył Leon Kwiatkowski z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Ericha Mendelsohna w Olsztynie za pracę „Duchy miasta” (nauczycielka prowadząca: Wiesława Gadomska). II nagrodę ex aequo zdobyli Maximilian Stasz z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. K. Gzowskiego w Opolu za pracę „Podążaj ze światłem” i zespół z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Piotra Potworowskiego w Poznaniu w składzie Jagoda Wisoky, Mikołaj Gonia, Nina Wyrzykowska, Karolina Małecka za pracę „Punkt” (nauczycielka prowadząca: Ludmiła Kaźmierska). III nagrodę ex aequo przyznano Paulinie Grotkowskiej z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Ericha Mendelsohna w Olsztynie za pracę „Za mchem czyha studnia” (nauczycielka prowadząca: Wiesława Gadomska) i zespołowi w składzie Zofia Duchnowska, Zofia Śliwa, Emilia Dobosz z Zespołu Szkół Budownictwa nr 1 w Poznaniu za pracę „Niesłyszący w mieście” (nauczycielka prowadząca: Karolina Dobrzyńska-Szefer). Wyróżnienia zdobyli Dominika Binczak, Marcelina Kopyś, Klara Wszędybył z III LO im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu za pracę „Zabawa bez granic” (nauczycielka prowadząca: Hanna Łopuszańska), Zuzanna Kwaśniewska i Tatiana Kwaśniewska z Zespołu Szkół Technicznych w Toruniu za pracę „Polska Projekt Beton” (nauczycielka prowadząca: Ewa Wierzbicka), Wiktoria Kowalska z Zespołu Szkół Budownictwa nr 1 w Poznaniu za pracę „Za kurtyną” (nauczycielka prowadząca: Karolina Dobrzyńska-Szefer) oraz Joanna Grocholewska — również uczennica Zespołu Szkół Budownictwa nr 1 w Poznaniu — za pracę „Puertas y Ventanas” (nauczycielka prowadząca: Karolina Dobrzyńska-Szefer). Nagrody specjalne zdobyły Zofia Wojtyla z Zespołu Szkół Budownictwa nr 1 w Poznaniu za pracę „The Offline Brew” (nauczycielka prowadząca: Karolina Dobrzyńska-Szefer) i Magdalena Piechowiak z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Elektryk za pracę „Ukryty świat artystki” (nauczycielka prowadząca: Anna Ziętek).

I nagroda w kategorii wiekowej szkoły podstawowe

Bogumiła Jarysz

I nagroda w kategorii wiekowej szkoły ponadpodstawowe

Leon Kwiatkowski

Głos został już oddany

Przełom w montażu gniazdek elektrycznych
Przełom w montażu gniazdek elektrycznych
Prisma Collection – 50 kolorów farb proszkowych Super Durable
CAD projekt design – 3. edycja spotkań z projektantami wnętrz
INSPIRACJE