Wyróżnienie (ex aequo) — Daniel Hess, Julia Reszkowska

Wyniki konkursu studenckiego na wykonanie małych form architektonicznych dla przystanku wodnego Mariny Gliwice na Kanale Gliwickim w Pławniowicach

Wyróżnienie (ex aequo)

autorzy
Daniel Hess, Julia Reszkowska

opiekunka
dr Aleksandra Witeczek

opis autorski

Dziełka przy Kanale Gliwickim w Pławniowicach, gminie Rudziniec ma bardzo naturalny i sielankowy charakter. Wokół praktycznie nie ma zabudowań. Jednym z naszych założeń jest jak najmniejsza ingerencja w teren, by nie odejmować naturalności miejsca. Dlatego zaprojektowaliśmy przestrzeń do odpoczynku, relaksu i miejsce, gdzie można się wyciszyć i w spokoju kontemplować otaczającą naturę.

W projekcie skupiliśmy się na trzech obiektach hamakowych zorganizowanych wzdłuż żwirowej ścieżki. Pierwszym z nich jest Tuba, jest to obiekt kierowany do użytkowników w każdym wieku, którzy chcą wygodnie odpocząć i podziwiać widoki. Zastosowano tam hamaki jako najprostszą formę wygodnego siedziska do odpoczynku. Konstrukcja jest drewniana i przymocowana do wylewki betonowej, dzięki czemu jest stabilna. Dach z pleksi, który wpuszcza światło, chroni przed deszczem. Rozwiązanie to jest bezpieczniejsze niż szkło i od niego lżejsze. Dodatkowo ściana wokół jest półotwarta, która daje przewiew i częściowo chroni przed słońcem. Tuba jest dwupiętrowa, ma dwa poziomy hamaków.

Drugim obiektem jest wielofunkcyjna ławka wyposażona w gniazda do ładowania oraz punkt wifi, zasilane z małej turbiny wodnej znajdującej się na kanale. Oparcia tworzą osłony na istniejące drzewa, nad ławką zamontowany jest podest oraz hamaki mocowane na linach do drzew w sposób dla nich bezpieczny.

Natomiast trzecim rozwiązaniem jest małe, okrągłe molo z zamocowaną siatką do leżenia. Z uwagi na to, że Kanał Gliwicki jest głównym w tym rejonie szlakiem wodnym, nie chcieliśmy mocno ingerować w krawędź brzegu, dlatego siatka rozwieszona jest częściowo nad terenem, a częściowo nad wodą.

Głos został już oddany

DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
SPACE Designer
INSPIRACJE