Zobacz w portalu A&B!
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Wielkopolskie nominacje - finaliści dwóch konkursów: NAWW oraz J.B. Quadro

08 października '21

Bardzo dobre domy jednorodzinne, słabsza mieszkaniówka, nierówny poziom budynków użyteczności publicznej, skromny wybór realizacji przestrzeni wspólnych. Znamy już nominacje w dwóch konkursach: poznańskim im. Jana Baptysty Quadro i Nagrody Architektonicznej Województwa Wielkopolskiego (NAWW). Rekordową liczbą nominacji w obu zawodach pochwalić może się poznańska pracownia PL.Architekci. Wśród finalistów NAWW nominowanych kilka razy znaleźli się też m.in. architekci z Ultra Architects CDF Architekci Atelier Starzak Strebicki.

Dziewięciu finalistów konkursu im. J. B. Quadro poznaliśmy w czwartek, a w poniedziałek podano listę trzydziestu ośmiu nominacji (w ośmiu kategoriach) wybranych przez jury NAWW. Pierwszy konkurs, w którym nagradzane są najlepsze poznańskie realizacje z poprzedniego roku ma długie tradycje; to już 23 edycja. Natomiast Nagroda Architektoniczna Województwa Wielkopolskiego zostanie w tym roku przyznana po raz drugi, a konkurs obejmuje znacznie większy obszar – zgodny z jego nazwą. NAWW powstała z inicjatywy poznańskiego oddziału SARP w porozumieniu z tutejszą Izbą Architektów, a patronat nad nią sprawują wielkopolski marszałek i wojewoda.

Część obiektów i miejsc została nominowana w obu architektonicznych zawodach, z tym, że w poznańskim konkursie nie ma podziału na kategorie. Z pełną listą finalistów mających szansę na Nagrodę Prezydenta Miasta Poznania im. J. B Quadro można zapoznać się m.in. w internetowym serwisie miasta Poznania. Wszystkie nominacje NAWW oraz skład kapituły konkursowej dostępne są na oficjalnej stronie nagrody.

górą województwo?

Zdecydowanie ciekawiej, nie tylko ze względu za większy zasięg terytorialny, prezentują się nominaci nagrody wojewódzkiej, do której zgłoszono 94 projekty (o 24 więcej niż przed rokiem). Tegoroczny finał konkursu im. J. B Quadro (wybierano spośród 25 zgłoszeń) budzi znacznie mniejsze emocje, mimo że zeszły rok obfitował w liczne realizacje mieszkaniowe na fali deweloperskiego boomu. Wysyp domów wielorodzinnych nie przełożył się jednak na wzrost jakości tego typu budynków. Przeciwnie, Poznań i okolice zostały zalane realizacjami co najwyżej przeciętnymi. Nie trzeba się zatem zbytnio trudzić, by niemal bez pudła wskazać dwóch lub jednego faworyta w tej kategorii. Miejmy nadzieję, że – oprócz zewnętrznych walorów nominowanych obiektów – sądy konkursowe pochylą się też nad jakością rzutów mieszkań i uwzględnią je w całościowej ocenie.

naww 1       

Dwie z pięciu nominacji NAWW w kategorii "budynek mieszkalny wielorodzinny":

zespół budynków mieszkalnych przy ulicy Trójpole (również nominacja w konkursie im. Quadro), proj.: Ultra Architects; 

budynek mieszkalny wielorodzinny z usługami, proj.: Easst Architects

fot. x 2: B. Turlej

Znacznie lepiej prezentują się za to domy jednorodzinne. Żadna z propozycji nawet nie ociera się tu o przeciętność. Jurorzy NAWW mogą mieć zatem kłopot z wybraniem najlepszego budynku w tej kategorii. Obok kolejnego etapu szeregowej zabudowy osiedla Nowy Strzeszyn z pracowni Insomia Szymona Januszewskiego mamy tu intrygujące przykłady domów jednorodzinnych od TEŻ Architekci, Ultra Architects, UGO Hugon Kowalski oraz wyjątkowy „dom przenośny” projektu wiercinski-studio Adam Wierciński.

Wśród nominacji NAWW w kategorii użyteczność publiczna najbardziej rzucają się w oczy dwie propozycje: rozbudowa i modernizacja dworca kolejowego z węzłem przesiadkowym w Wolsztynie (proj. PL Architekci) oraz przebudowa (a w zasadzie rekonstrukcja) dawnej spalarni śmieci z 1928 roku przy ul. Wilczak w Poznaniu (proj. Litoborski+Marciniak). Mniej charakterystyczną, choć wartą uwagi nominacją w tej kategorii jest poznański biurowiec połączony z centrum badań o nazwie LAB 150 (autorzy: Wrzeszcz Architekci, Borys i Mariusz Wrzeszcz, Jan Celichowski). Inne obiekty biurowo-administracyjne prezentują bardziej przeciętny poziom.

Natomiast w konkursie im. Quadro warto zwrócić uwagę na dwie realizacje o rzadko odnotowywanym w mieście charakterze. Mowa o rozbudowie Malarni Teatru Polskiego (proj. Trabendo) oraz – zwłaszcza, ze względu na trudności z adaptacją starej kamienicy oraz dekady oczekiwania na tę realizację – siedzibie Polskiego Teatru Tańca (proj. ARPA Architektoniczna Pracownia Autorska Jerzego Gurawskiego).

wspólna nie porywa

Mniej wrażeń dostarcza kategoria „przestrzeń wspólna”. Wśród nominowanych znalazł się prezentowany niedawno przez A&B: plac i skwer przed Starym Browarem w Poznaniu (proj.: 1050 Pracownia Architektury) oraz targowisko i plac w Wieleniu (proj. Neostudio Architekci). Jest też poznańska ścieżka w koronach drzew (proj. AN-Architekt Adam Nogaj we współpracy z Vowie Studio). Dwie pozostałe propozycje są interesującymi, ale punktowymi interwencjami, jedna z nich to raczej mała architektura. Goręcej będzie zapewne w finałach kolejnych edycji konkursów, po oddaniu do użytku przebudowanych: placu Kolegiackiego oraz Rynku Łazarskiego w Poznaniu.

naww 3     

Dwie z pięciu nominacji NAWW w kategorii "przestrzeń wspólna"

Rynek i targowisko w Wieleniu, proj.: Neostudio Architekci

Wielofunkcyjna Altanka, proj.: Atelier Starzak Strebicki

fot.: 1. Neostudio Architekci, 2. Danil Danieliuk

Autorzy wolsztyńskiego dworca, pracownia PL.Architekci rozbili bank z nominacjami nie tylko ogólnie (poza sześcioma nominacjami NAWW, dwie - w konkursie im. Quadro), ale także w dziedzinie wnętrz konkursu NAWW. Trzy realizacje ich autorstwa zasiliły finałową piątkę w kategorii „wnętrze prywatne”, dwie trafiły do przegródki „wnętrze publiczne”. Być może dzięki temu ma się wrażenie pewnej powtarzalności po pobieżnym przejrzeniu wnętrz prywatnych. Wyróżnia się tu stylistycznie jedynie wnętrze zaprojektowane przez Atelier Starzak Strębicki.

naww 5       naww 6

Dwie z pięciu nominacji NAWW w kategorii "wnętrze publiczne":

Szkoła Podstawowa nr 3 im. Powstańców Wielkopolskich w Pleszewie, proj.: Wiekiera Architekci

FALA_PARK_DRINK_bar w Wolsztynie, proj.: PL.architekci

fot.: 1. Wiekiera Architekci, 2. Nate Cook

Ciekawiej jest w kategorii wnętrz publicznych, gdzie szczególnie zwraca na siebie uwagę jeden z dwóch projektów od PL.Architekci: aranżacja drink baru w centrum sportu i rekreacji FALA PARK, zaprojektowanym zresztą przez tę samą pracownię (realizacja: 2013 r.). Ciekawe, jak poradzi sobie wnętrze szkoły w Pleszewie (proj.: Wiekiera Architekci), mieście które od pewnego czasu w sensowny i sposób podchodzi zarówno do publicznych realizacji architektonicznych, jak i urbanistycznych. Architekci nowego pokolenia będą natomiast najmocniej zainteresowani ogłoszeniem wyników w kategorii „młody architekt” konkursu NAWW.

Kiedy wyniki? Konkurs im. J.B. Quadro zostanie rozstrzygnięty już 18 października. Na wybór najlepszych realizacji w konkursie NAWW poczekamy do grudnia. Członkowie kapituły Konkursu niebawem ruszą w teren, by dokładnie zapoznać się z nominowanymi pracami, a potem przyznają nagrody w każdej z kategorii, a także Grand Prix.

Jakub GŁAZ

Głos został już oddany

IGP-DURA®one – system powlekania proszkowego
Dachówki na elewacji – trend w architekturze 2024
DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
INSPIRACJE