Zobacz w portalu A&B!
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Ostatni turnus w ruinach modernizmu

08 października '21

Fotografie ruin opuszczonych ośrodków wczasowych z lat 60. i 70. XX wieku wypełnią galerię główną Instytutu Dizajnu w Kielcach. Rusza wystawa „Ostatni turnus”, na który widzów zabierze Marcin Wojdak, autor instagramowego profilu o architekturze powojennego modernizmu – Cosmoderna.

Głównym elementem ekspozycji będą fotografie przedstawiające hotele i sanatoria, które lata świetności mają dawno za sobą. Za ich pomocą autor wystawy próbuje przekazać towarzyszącą jego wyprawom nostalgię, oddać ducha epoki wypełnionego przez gwar turystów i kuracjuszy. Budynki, które od dawna nie pełnią już swoich funkcji, wciąż jednak noszą wyraźne ślady i opowiadają historię czasów, w których powstawały. Oprócz zdjęć na wystawie zostaną zaprezentowane opowiadania Marina Wojdaka. Instagramowy profil Cosmoderna służy mu przede wszystkim do pisania, a zdjęcia są do tego tylko pretekstem.

konstytucyjne prawo do wypoczynku

Ostatni turnus Ostatni turnus

fot. Marcin Wojdak

Teksty przywołują historię funkcjonowania Funduszu Wczasów Pracowniczych, dzięki któremu wspierani przez fabryki pracownicy mogli korzystać z państwowych ośrodków wypoczynkowych. To efekt m.in. wpisanej przez władze do konstytucji PRL w 1952 roku prawa do wypoczynku. Uchwała Centralnej Rady Związków Zawodowych obwieszczała: “dzięki wczasom górnik, nauczyciel, hutnik czy włókniarz, który może nigdy w swym życiu nie widział gór, morza, ma możliwość poznania najpiękniejszych regionów naszego kraju”.

infrastruktura czasu wolnego

Ostatni turnus

fot. Marcin Wojdak

Za deklaracjami politycznymi poszedł rozwój infrastruktury. Hotele, sanatoria i ośrodki wczasowe powstawały od gór do Bałtyku. Wśród nich zdarzały się ikoniczne realizacje – jak Ustroń Zawodzie czy Sanatorium Granit w Szklarskiej Porębie, ale przeważały budynki proste, wpisane w krajobraz i pozbawione zbędnych ozdobników. Był to styl, który zakładał, że funkcja budynku jest najważniejsza, a w wizualnej oprawie – im mniej tym lepiej.

Wystawa Ostatni turnus. Architektura ośrodków wypoczynkowych z czasów PRL-u

Ostatni turnus - plakat

Wernisaż 08.10 godz. 18:00, Galeria Główna Instytutu Dizajnu
Czas trwania 08.10.21- 31.01.22

Marcin Wojdak, 1984, łodzianin, twórca instagramowego profilu Cosmoderna dokumentującego architekturę powojennego modernizmu w Polsce, fotograf i aspirujący pisarz, którego książka o ośrodkach wypoczynkowych powstałych w czasach PRL ukaże się w przyszłym roku.

Więcej informacji znajduje się na stronie Instytutu Dizajnu w Kielcach.

oprac.: Kacper Kępiński

Głos został już oddany

DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
SPACE Designer
INSPIRACJE