Konkurs „Najlepszy Dyplom ARCHITEKTURA”
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Rozróżniam architekturę na inspirującą oraz nijaką. Mateusz Adamczyk w cyklu „10 pytań do…”

09 lipca '20

„10 pytań do…” to cykl krótkich rozmów z architektami i architektkami, do których kierujemy tę samą pulę pytań. Do dzisiejszego miniwywiadu zaprosiliśmy Agatę Woźniczkę i Mateusza Adamczyka z pracowni BUDCUD.

Mateusz Adamczyk — absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, studiował także w Bauhaus Universität w Weimarze. Od 2011 roku razem z Agatą Woźniczką tworzy pracownię BUDCUD w Krakowie.

1. Architektura w trzech słowach…?

a. Palce umorusane flamastrami i cienkopisami.
b. Zapach palonej rozgrzanym drutem pianki XPS.
c. Euforia, kiedy udaje się w końcu coś zrealizować.

2. Trzy najważniejsze dla Ciebie budynki…?

a. Budynki w katowickiej dzielnicy Koszutka, w której się wychowywałem...
b. Budynki w Berlinie, który często odwiedzałem jako student...
c. Budynki w Holandii, w której praktykowałem...

3. Najważniejsza książka o architekturze…?

Seria książek dla dzieci „Tak żyli ludzie”. Dzięki niej zrozumiałem, że architektura zawsze jest odbiciem teraźniejszości oraz że zapamiętujemy tylko architekturę ambitną, odważną i ciekawą.

4. Najbardziej inspirujące miasto i dlaczego…?

Nie ma takiego miasta, każde nowe miasto, które odwiedzam, jest dla mnie aktualną inspiracją… No, chyba że jest to jakaś totalna dziura podobna do tysiąca innych takich samych w okolicy miast, z której chcę jak najszybciej uciec.

5. Architekt, z którym chciałbyś coś zaprojektować i dlaczego…?

Współpraca pomiędzy architektami, którzy się dobrze nie znają, w większości przypadków skazana jest na porażkę, a efekt jest często mizerny. Zazwyczaj winne jest tu ego architektów. Najbardziej udane projekty są zawsze autorską wypowiedzią. Co innego praca warsztatowa w dużej grupie, która się zazwyczaj bardzo dobrze udaje, gdyż wtedy działa efekt skali.

6. Rysunek odręczny czy rysunek komputerowy?

Lubię rysować ręcznie, ale tak samo lubię rysować na komputerze czy tablecie.

7. Makieta czy model 3D?

Pracuję z roboczymi modelami fizycznymi, taka praca mnie relaksuje, a modelując w 3D, zawsze jestem trochę zdenerwowany.
A tak na poważnie to obecnie postawiłbym oba modele pracy nad projektem na równi. Nie można rezygnować z roboczych makiet fizycznych na rzecz samego modelowania 3D i vice versa. Obie techniki powinny się uzupełniać, gdyż na różnych etapach procesu projektowego i przy różnych skalach projektów zarówno modele fizyczne, jak i 3D są niezbędne.

8. Modernizm czy postmodernizm?

Style w architekturze nie mają dla mnie znaczenia, zamykanie się w jakiekolwiek figurze jest niepotrzebnym ograniczeniem. Rozróżniam architekturę na inspirującą oraz nijaką.

9. Praca po godzinach czy sport?

Z czasem sportu po godzinach przybywa. Myślę, że ważna jest życiowa równowaga, nie można żyć tylko pracą. Każdy architekt powinien mieć szereg zainteresowań, które mogą stanowić niewyczerpane źródło inspiracji dla naszych architektonicznych przygód.

10. Architektura czy biznes?

Architektura, jakkolwiek biznes też jest ważny, bez niego nie mógłbym samodzielnie tworzyć. Chciałbym być lepszym biznesmenem.


W 2018 roku pracownia BUDCUD współredagowała kwietniowy numer A&B, ich Atlas architektury znajdziecie tutaj.

Głos został już oddany

IGP-DURA®one – system powlekania proszkowego
Dachówki na elewacji – trend w architekturze 2024
DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
INSPIRACJE