NOWOŚĆ! Prawo w architekturze – przystępnie na portalu A&B
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Nadchodzi Międzynarodowe Biennale Architektury Kraków 2023!

04 września '23

Czas odzyskać miasto!

The city has to be recovered — mówią organizatorzy tegorocznego Międzynarodowego Biennale Architektury, które odbędzie się już 13 i 14 października w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie! Gospodarzem MBA jest Miasto Kraków, a w jego organizację wspólnie z SARP Oddział Kraków zaangażowani są: Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki, Wydział Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, Małopolska Okręgowa Izba Architektów RP, Architektura & Biznes i Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałek Województwa Małopolskiego.

partnerzy spotkania

partnerzy

Międzynarodowe Biennale Architektury (MBA) odbywa się w Krakowie od 1985 roku. Obok konkursów, wystaw i prezentacji, wydarzeniu towarzyszą dyskusje, które już od kilku lat skupiają się na miejskich przestrzeniach. Misją MBA Kraków jest bowiem wytworzenie interdyscyplinarnego, intelektualnego „fermentu” sprzyjającego uwrażliwieniu miasta na wyzwania związane z kreowaniem przyjaznego, zbudowanego miejskiego środowiska, otwartego na ludzi i ich potrzeby.

recover

Wnioski z minionej edycji MBA, której hasło brzmiało „re-use”, doprowadziły organizatorów do tegorocznego motywu przewodniego wydarzenia — „Recover”, czyli odzyskiwanie.

Współczesne miasto potrzebuje zmian. Pod pojęciem miasta rozumiemy tutaj grupę ludzi, a cechą immanentną ludzi jest ciągłe dążenie do zmian. Ich tempo i zasięg dynamicznie rośnie na przestrzeni wieków. Miasto to także struktura, a tę zmienia się inaczej: dłużej, trudniej, może dramatyczniej? Materia budowlana jest wszak dość trwała. Pojawia się pewna „nierównoległość” zmian, wynikająca z niejednorodności ich rytmów. Jest też w tych zmianach: mentalnych mieszkańców, a także fizycznych kształtu miasta — pewna cykliczność. To daje szansę powrotu do przestrzeni w mieście już zapisanych wcześniej, a przykrytych późniejszymi nawarstwieniami. Wcześniejsze przestrzenie są znane, przez co łatwiej akceptowane, a i tak odsłanianie przydaje im nowej jakości — tłumaczą organizatorzy.

Proces przywracania ukrytych w zurbanizowanej tkance zapisów i śladów pomóc ma reaktywować, „uleczyć”, „odzyskać” miasto.

Miejski Okrągły Stół

13 października (piątek), godz. 10:30

Biennale zainauguruje Miejski Okrągły Stół, którego pomysłodawczynią i moderatorką, wspólnie z Tomaszem Janowskim, jest Małgorzata Tomczak, redaktorka naczelna A&B. Do debaty zasiądą Rafał Matyja (historyk i politolog, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie), Jerzy Muzyk (prawnik, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Zrównoważonego Rozwoju), Stanisław Mazur (politolog, Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, inicjator Stowarzyszenia Lepszy Kraków), Marek Kaszyński (Przewodniczący Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP), Krzysztof Görlich (Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa 1994-1998), Agnieszka Kalinowska-Sołtys (architektka, prezeska SARP), Maciej Franta (architekt, Franta Group), Maciej Miłobędzki (architekt, JEMS Architekci), Agata Twardoch (urbanistka, Wydział Architektury Politechniki Śląskiej), Piotr Legerski (deweloper, SBDiM), Wojciech Januszczyk (architekt krajobrazu, Katolicki Uniwersytet Lubelski), Janusz Sepioł (architekt, Architekt Miasta Rzeszowa), Piotr Fokczyński (architekt, Prezes Izby Architektów RP) i Magdalena Kozień-Woźniak (architektka, Dziekana Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej), aby wspólnie i z różnych perspektyw przyjrzeć się nie tylko warunkom uprawiania zawodu architekta w Polsce, ale i temu, jak to wpływa na miejską przestrzeń. Czy istnieje recepta na kosztujący nas blisko 85 mld złotych rocznie chaos przestrzenny? Czy możliwe jest zawarcie Nowego Paktu dla Przestrzeni, który pomoże tworzyć lepszą miejską przestrzeń i lepsze miasto?

Odkrywanie Rzek

13 października (piątek), godz. 13:30

Panel, którego sercem będzie rzeka, prowadzić będzie Marcin Brataniec (eM4 . Pracownia Architektury . Brataniec).

Życie nie może istnieć bez wody. [...] Zdarza się, że niewdzięczne, nienasycone miasto zabiera życie wodzie, wtłacza w podziemne kanały, by wypić ją do dna. Wyschnięte koryta rzek zarasta domami. Potoki wody zastępuje potokami aut. [...] W poszukiwaniu wody życia być może powinniśmy na nowo odkryć miejskie rzeki.

Udział w nim wezmą: Małgorzata Kuciewicz i Simone De Iacobis z Grupy Projektowej Centala, Aleksander Janicki (artysta intermedialny), Eric Luiten (TU Delft) i Piotr Kempf (dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie).

Transformacje Miasta Odpornego

14 października (sobota), godz. 10:30

Drugi dzień Biennale otworzy blok poświęcony procesom miejskich przekształceń — przestrzennym, funkcjonalnym, środowiskowym — na konkretnych przykładach. Carlos Marmolejo Duarte (Barcelona School of Architecture) przedstawi model współczesnej Barcelony, Micha de Haas, Architekt Miasta Amersfoort, opowie o dynamicznych zmianach holenderskiego miasta, a Łodzi w trzech skalach przyglądać się będą Anna Aneta Tomczak (Politechnika Łódzka), Sylwia Krzysztofik (Politechnika Łódzka), Robert Warsza (Politechnika Łódzka) i Jakub Krzysztofik (prezes SARP Łódź). W panelu prowadzonym przez Kingę Racoń-Leję (Politechnika Krakowska) udział wezmą także Andrzej Szarata (Rektor Politechniki Krakowskiej, specjalista z zakresu inżynierii ruchu i modelowania podróży) i Ewa Całus (pełnomocniczka Prezydenta Krakowa ds. Edukacji Klimatycznej).

Architektura sztuka społeczna

14 października (sobota), godz. 13:30

Ostatni blok poświęcony będzie społecznej roli architektury relacji. To zagadnienie także zostanie omówione na konkretnych przykładach, a dokładniej w kontekście dwóch krakowskich dzielnic: Grzegórzki i Wesoła. Tę część wydarzenia otworzy wykład Marcina Sapety, architekta na co dzień pracującego w pracowni Kengo Kumy, a Krzysztof Ingarden (KAAFM) opowie o doświadczeniach z polsko-japońskich warsztatów poświęconych osiedlu Nishi-Yamato Danchi w Tokio. O projekcie „Grzegórzki” i doświadczeniach w tworzeniu nowej struktury miejsca opowiedzą Piotr Wróbel (KAAFM) i Piotr Legerski (prezes SBDiM), a o projekcie „Wesoła” Romuald Loegler (KAAFM), Bartłomiej Kisielewski (HORIZONE Studio) i Carolina Pietyra (KBF).


Biennale uzupełniać będą także wystawy (wystawa Politechniki Krakowskiej Nowe miasto Kraków, czyli propozycje studentów WAPK i TU Dresden, prezentacja prac konkursowych SBDiM/KAAFM), warsztaty (SARP U40, SKOZK — meble miejskie) i mniej konwencjonalne wydarzenia, jak speed dating! Zapraszamy!

MBA Kraków 2023 odbędzie się w dniach 13-14 października 2023 roku w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Wydarzenie będzie również transmitowane online. Więcej informacji oraz szczegółowy program będą wkrótce dostępne na stronie MBA Kraków.


Partnerami MBA Kraków 2023 są:

Sponsor Główny

Sponsor Złoty

Sponsorzy

 
oprac.: Ola Kloc

Głos został już oddany

E-DODATEK - Klimatyzacja, wentylacja, ogrzewanie, fotowoltaika – rozwiązania, trendy 2023
Dachówki ceramiczne Röben
RAUVISIO Passion for color 2023
INSPIRACJE