Ambitne cele zrównoważonego rozwoju, ale przede wszystkim wysokie koszty energii i wymogi prawne związane z dyrektywą RoHS i zakazem produkcji lamp T5/T8, narzucają firmom modernizację istniejącego, przestarzałego oświetlenia i jego wymianę na technologię LED. Jednak, jak podkreśla Paweł Boryś z firmy TRILUX specjalizującej się w doradztwie dla klientów B2B w tym zakresie, mierząc się z taką koniecznością, firma staje przed kluczową decyzją, co wybrać. Obiecującą drogę na skróty, czyli modernizację metodą retrofit, modernizację LED 1:1 czy może pełen program wymiany oświetlenia wraz z instalacją automatycznego sterowania oświetleniem i inteligentnymi złączami IoT?
© Trilux
RETROFIT. SZYBKO I TANIO – ALE CZY OPTYMALNIE?
Modernizacja oświetlenia metodą Retrofit zakłada po prostu zastąpienie przestarzałych źródeł światła odpowiednimi rozwiązaniami LED, z wykorzystaniem istniejących opraw i okablowania oświetleniowego. Brzmi optymalnie? Niekoniecznie. W praktyce retrofit może wiązać się z wieloma problemami, począwszy od kwestii odpowiedzialności po wymogi BHP, które często nie są już spełniane po modernizacji – przestrzega Paweł Boryś, Business Development Manager w TRILUX Polska.
Z jakimi problemami mogą zetknąć się osoby, które wybiorą tę drogę?
Instalacja LED-owych źródeł światła w obudowach innych producentów to brak gwarancji spodziewanego efektu. Często dopiero po pracach instalacyjnych można stwierdzić, jakie natężenie światła uzyskamy, a to może okazać się problematyczne z punktu widzenia BHP.
Oprawy LED mają odpowiednio zaprojektowane systemy, które skutecznie odprowadzają ciepło poza oprawę. W przypadku wymiany samych źródeł światła nie można dokładnie przewidzieć, jaki będzie okres użytkowania, ponieważ może się okazać, że źródło LED będzie pracowało w wyższych temperaturach niż to było przewidziane, a to skróci jego trwałość.
Prosta wymiana źródła światła na LED nie zawsze pozwoli uzyskać wcześniejsze funkcjonalności danej oprawy, np. regulację strumienia świetlnego. Nie każda oprawa nadaje się też do tego, by zainstalować w niej źródła LED. Często potrzebne jest wsparcie wykwalifikowanego instalatora, a to koszt, który niekiedy jest ograniczany i niesłusznie uznany za zbędny. Za ten błąd przychodzi zapłacić później, gdy konieczne jest usuwanie awarii.
MODERNIZACJA 1:1. KROK W DOBRYM KIERUNKU
Technologia LED pod względem efektywności energetycznej i jakości oświetlenia jest o wiele bardziej opłacalna niż konwencjonalna: nawet prosta zamiana opraw na LED zmniejsza koszty energii nawet o 76 procent. To dlatego warto wziąć pod rozwagę modernizację oświetlenia właśnie metodą LED 1:1.
Jak wyjaśnia Paweł Boryś z firmy TRILUX: Taka modernizacja obejmuje nie tylko wymianę źródeł światła, ale całej oprawy oświetleniowej, łącznie z obudową. Dzięki odpowiedniemu rozwiązaniu modernizacyjnemu możliwe jest nie tylko dostosowanie oświetlenia do nowych wymogów prawnych, ale też uzyskanie strumienia świetlnego i natężenia światła identycznego z tym, jakie wcześniej funkcjonowało w danym miejscu.
Wiele firm, mimo niezaprzeczalnych zalet takiej modernizacji, rezygnuje z niej na rzecz Retrofit w obawie o koszty niezbędne do poniesienia na starcie. Warto jednak pamiętać o możliwości uzyskania dotacji, które obniżają całkowite koszty inwestycji. Dotyczą one finansowania modernizacji oświetlenia, ale także szeroko pojętej modernizacji budynku w celu obniżenia jego energochłonności. Jednostki samorządu terytorialnego, jak również organy krajowe, wspierają w różnoraki sposób modernizację przestarzałych, nieefektywnych systemów oświetleniowych poprzez liczne programy tego typu. Dobrze jest zatem zrobić rozeznanie na lokalnym terenie zanim przekreśli się szansę na modernizacje metodą 1:1.
A MOŻE PÓJŚĆ NA CAŁOŚĆ I ROZWAŻYĆ AUTOMATYZACJĘ OŚWIETLENIA?
Klienci często traktują sterowanie oświetleniem jako gadżet technologiczny. Nie zdają sobie sprawy, że modernizacja oświetlenia uwzględniająca także to rozwiązanie może pozwolić na zwiększenie oszczędności do nawet 85% w porównaniu do konwencjonalnych rozwiązań bez sterowania. W przypadku dużych obiektów przemysłowych lub biurowych takie oszczędności są zdecydowanie odczuwalne w całkowitym budżecie – nie wspominając o korzyściach wizerunkowych związanych z realizacją celów zrównoważonego rozwoju w tym zakresie – tłumaczy Paweł Boryś z TRILUX.
Warto podkreślić, że sterowanie oświetleniem zyskuje na znaczeniu także w świetle nowej normy DIN EN 12464-1, zgodnie z którą światło powinno pojawiać się w odpowiedniej ilości wtedy, kiedy jest potrzebne, a nie być włączone cały czas. Dodatkowo system sterowania oświetleniem umożliwia zarządzanie i monitorowanie oświetlenia w chmurze. Pełne korzyści ze sterowania oświetleniem daje zainstalowanie sterowalnych opraw oświetleniowych, a także wydajnego systemu zarządzania oświetleniem, takiego jak np. LiveLink od firmy TRILUX.
Dzięki gotowym i kompleksowym rozwiązaniom TRILUX każda firma czy instytucja ma szansę wykorzystać w pełni potencjał, który w zakresie oszczędności energii niesie za sobą sterowanie oświetleniem. Przy okazji podmioty te mogą także zadbać o lepsze samopoczucie i bezpieczeństwo osób korzystających z zarządzanych przez nie obiektów – podkreśla Paweł Boryś z TRILUX.
Jest jeszcze jeden argument przemawiający za inteligentnym systemem oświetleniowym. System sterowania oświetleniem to równocześnie skarbnica wiedzy, umożliwiająca monitorowanie wielu procesów w obiekcie komercyjnym. Biorąc pod uwagę, że instalacje oświetleniowe stanowią w nieruchomościach rozległą sieć, otwierają się możliwości jej wykorzystania w przyszłości do wdrażania jeszcze bardziej zaawansowanych technologii, bazujących np. na sztucznej inteligencji.
Jeśli nie chcesz od razu tworzyć inteligentnej sieci, możesz stworzyć do tego warunki wstępne za pomocą odpowiednich opraw i w późniejszym czasie elastycznie rozbudować system o moduły zarządzania oświetleniem i IoT.
Więcej informacji o możliwościach modernizacji oświetlenia B2B tutaj.