reklama

Dla średnio zaawansowanych. Monografie - nowa seria wydawnicza NIAiU

Kuba Głaz
22 października '21

„Monografie” to nowa seria poświęcona współczesnym polskim i zagranicznym architektom, którą zaczyna wydawać Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki. Bohaterem pierwszego tomu jest Mario Botta. O jego dziełach, inspiracjach, nauczycielach i okolicznościach, w których realizował się zawodowo pisze łódzki architekt i naukowiec Marek Pabich. Tytuł: „Mario Botta. Nikt nie rodzi się architektem”. W przygotowaniu jest następny tom „Monografii”.

O założeniach całej serii opowiada w rozmowie z „A&B” Karolina Andrzejewska-Batko, kierownik Działu Wydawnictw NIAiU.

Jakub Głaz: Zaczynacie od Botty. To celowy wybór?

Karolina Andrzejewska-Batko: Stworzenie serii publikacji poświęconej monografiom architektów było jednym z naszych pierwszych planów wydawniczych, a wydanie właśnie książki o Mario Bottcie zaproponował prof. Bolesław Stelmach. Faktycznie w pierwotnym planie było wydanie publikacji o polskiej architektce, ale jej autor stanął przed nowymi wyzwaniami zawodowymi, sprawa odłożyła się w czasie, ale z pewnością prac nad nią nie zarzucimy. Tymczasem osiem lat temu Marek Pabich napisał biografię słynnego Szwajcara, wydaną jednak przez niszowe uczelniane wydawnictwo. Publikacja nie była szeroko znana, a naszym zdaniem - warta reedycji, i to w bardziej atrakcyjnej formie graficznej. Cieszymy się z tego obrotu sprawy, bo – jak się przekonałam w trakcie prac nad naszym nowym wydaniem – Mario Botta nie jest tak znany w Polsce, jak na to zasługuje.

botta 2

Marek Pabich "Mario Botta. Nikt nie rodzi się architektem", wyd. NIAiU, 2021

źródło: NIAiU

JG: Jakie kolejne tytuły?

K. A.-B.: Konkretnych pomysłów jest kilka, zdradzę tylko jeden. To książka o Marku Budzyńskim. Co ciekawe, jest to tłumaczenie publikacji poświęconej naszemu architektowi napisanej przez rosyjską autorkę Irinę Bembel. Świeża rzecz, ukazała się w 2020 roku, teraz ją tłumaczymy i wydamy mniej więcej w drugiej połowie 2022 r.

JG: Na początek serii – wznowienie i tłumaczenie. A zupełnie nowe pozycje?

K. A.-B.: Równolegle pracujemy nad nowymi publikacjami, lecz ich powstanie wymaga trochę więcej czasu, więc pojawią się w następnej kolejności. Jesteśmy także otwarci na propozycje dotyczące bohaterów kolejnych tomów.

JG: Botta, Budzyński… Na razie seria rozwija się alfabetycznie. Ale to nie jest klucz doboru?

K. A.-B.: Trzecia będzie też na B! Ale to oczywiście zbieg okoliczności, serię poświęcamy wybitnym, a czasem zapomnianym i niedocenionym architektom działającym po 1945 roku, co jest zgodne z misją NIAiU. Jak zatem widać mamy wśród kogo wybierać.

JG: To znaczące, że seria nosi nazwę „monografie”, a nie „biografie”. Czego może spodziewać się czytelnik?

K. A.-B.: Zdecydowaliśmy się na prezentację architekta i jego dorobku w przystępny sposób, ale jednak wymagający od czytelnika przynajmniej minimum wiedzy o architekturze i jej twórcach. Nie znaczy to oczywiście, że planujemy wydawanie dzieł hermetycznych, ale nie będą to również biografie skupiające się na losach i życiu prywatnym bohatera. Takich publikacji jest już trochę na rynku. W serii monografii główną rolę odgrywać ma architektura, kontekst w którym powstała, relacje z dziełami innych projektantów oraz krytyczna analiza. Losy architekta będą raczej tłem.