PDA 2023 – materiały i technologie dla Architekta. Zamów wersję drukowaną
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Jak wygodnie i bezpiecznie wychodzić na dach?

04 lutego '22

W trakcie projektowania domu lub budynku wielorodzinnego jednym z ważniejszych aspektów jest dach i jego pokrycie. Zwraca się uwagę na jego energooszczędność, na rodzaj dachówki, dobiera sprawdzony system izolacji cieplnej. Należy też pamiętać o walorach użytkowych i praktycznych na przykład o bezpiecznym wyjściu na dach, które umożliwi jego oględziny, oczyszczenie komina czy zamontowanie anteny telewizyjnej.

W trakcie projektowania domu lub budynku wielorodzinnego jednym z ważniejszych aspektów jest dach i jego pokrycie. Zwraca się uwagę na jego energooszczędność, na rodzaj dachówki, dobiera sprawdzony system izolacji cieplnej. Należy też pamiętać o walorach użytkowych i praktycznych na przykład o bezpiecznym wyjściu na dach, które umożliwi jego oględziny, oczyszczenie komina czy zamontowanie anteny telewizyjnej. O ile w domach jednorodzinnych, o niezbyt wysokiej zabudowie można się pokusić o użycie drabiny, to w domach wyższych, wielorodzinnych należałoby już zamówić pojazd wyposażony w podnośnik koszowy. Generuje to duże koszta, przy każdej wizycie kominiarza czy montera TV. Należy zwrócić także szczególną uwagę na bezpieczeństwo takiego sposobu wejścia na dach — drabina ustawiona przy ścianie nie jest bezpieczna. Nawet jeśli będziemy chcieli przypiąć uprząż stosowaną do pracy na wysokościach to z poziomu drabiny może to być kłopotliwe.

WVR otwarty

WVR otwarty

© OKPOL

Wyłazy do pomieszczeń nieużytkowych

Najprostszym sposobem wyjścia na dach jest z całą pewnością, specjalnie do tego przeznaczenia zaprojektowany, wyłaz dachowy. Szczególnie polecanymi na rynku produktami są wyłazy marki Versa firmy OKPOL.
Niezwykle funkcjonalne rozwiązania pozwalają dostosować wyłaz nie tylko do dachu, ale także do pomieszczenia. Wyłazy Versa występują w dwóch kategoriach podstawowych do zastosowania w pomieszczeniach nieużytkowych i użytkowych. Te pierwsze to WVM+ i WVD+ czyli kolejno wyłaz mały klapowy (45 × 57cm) i wyłaz duży uchylny (45 × 73 cm i 86 × 86 cm). Wykonane są z klejonego drewna sosnowego, w standardzie posiadają paroprzepuszczalny kołnierz poprawiający izolację przeciwwilgociową (dzięki szczelniejszemu połączeniu wyłazu z membraną), a także rynnę odwadniającą. Wyłazy posiadają wspornik dachówki, ogranicznik otwierania skrzydła iuchwyt blokujący skrzydło w 3 pozycjach, dzięki któremu nie zamknie się ono samoczynnie, np. od podmuchu wiatru. Dodatkowo, producent wyłazów poszedł dosłownie o krok dalej i zamontował w dolnej, poprzecznej części stolarki listwę kominiarską, która chroni lakier przed zadrapaniem mogący powstać na skutek nacisku obuwia kominiarza o tę część stolarki. Wyłazy Versa WVM+ i WVD+ wyposażone są w pakiet dwuszybowy z szybą hartowaną, a model duży (86 × 86 cm) posiada dwie takie szyby, co skutecznie chroni przed gradobiciem.

WVR zamknięte

WVR zamknięte

© OKPOL

Wyłazy do pomieszczeń użytkowych

W przypadku budynków z poddaszem użytkowym, które zaaranżowane jest tak, by pełnić funkcje mieszkalne, a nawet sypialniane, należy zamontować wyłaz zapewniający ciepło i bezpieczeństwo dla przykładu wyłaz klapowo wysokoosiowy marki Versa ISWX I22. Jego parametrów nie powstydziłoby się niezłej klasy drewniane okno dachowe. ISWX I22 otwiera się dwustopniowo — poprzez uchylenie skrzydła o 30 stopni np. w celu wywietrzenia pomieszczenia, a także poprzez jego całkowite otwarcie – obrót skrzydła o 180 stopni, który daje bardzo dużą przestrzeń do komfortowego wyjścia na zewnątrz. Producent wyłazu zamontował nawet siłownik, który wspomaga otwieranie skrzydła w zakresie 30°. Wyłaz chroni przed utratą ciepła, jest bardzo energooszczędny. Współczynnik przenikania ciepła wynosi Uw= 1,06 W/m2K, pakiet trzyszybowy zawiera szybę hartowaną (Ug= 0,7 W/m2K).
Propozycją bezsprzecznie nadającą się do stosowania w pomieszczeniach użytkowych jest także wyłaz wykonany z PVC. Odporny na działanie czynników atmosferycznych, ale także gotowy stanąć w szranki z parą wodną unoszącą się wewnątrz budynku. Takim rozwiązaniem jest wyłaz IGWX N22. Znajdzie on zastosowanie w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności jak kuchnia, łazienka, a nawet sauna. Ma bardzo dobry współczynnik przenikania ciepła Uw= 0,83 W/m2K. Podobnie jak wyłaz drewniany, wyposażony jest w siłownik wspomagający płynne otwieranie skrzydła w zakresie 30 stopni.

WVD RESET - uchylony mały kąt

WVD RESET - uchylony mały kąt

© OKPOL

Zupełna nowość – VERSA RESET WVR V8

VERSA to marka znana i lubiana nie tylko na polskim rynku. Są to jedne z najczęściej kupowanych wyłazów przez naszych, krajowych dekarzy. WVR V8 RESET występuje w wygodnych dla użytkownika wielkościach. Wyłaz, tak jak w przypadku standardowej VERSY, wykonany jest z impregnowanego, klejonego drewna sosnowego, posiada rynnę odwadniającą, uchwyt otwarcia skrzydła (umożliwia jego otwarcie w 3 pozycjach) oraz ogranicznik zamknięcia, tak aby skrzydło niekontrolowanie nie zamknęło się podczas prac na dachu. W wyposażeniu wyłazu znajduje się również listwa kominiarska skutecznie zabezpieczająca stolarkę przy wychodzeniu przez wyłaz i naciskaniu obuwiem na dolną część ościeżnicy. Skrzydło wyłazu może być zamontowane na prawą lub lewą stronę decyduje o tym użytkownik i to w dowolnym momencie  także po zamontowaniu wyłazu.

WVD RESET - otwarty

WVD RESET - otwarty

© OKPOL

Montaż produktów z linii RESET jest ogromnym ich atutem. Wyłaz montuje się niezwykle szybko — jedyne 15 minut! Montaż produktów RESET to dla dekarza czysta przyjemność – posiadają one wsporniki dachówki, które zapewnią poprawne osadzenie okna i kątowniki, które wystarczy przywiercić do konstrukcji dachu. Dolna część kołnierza tzw. „fartuch” jest podklejony butylem zapewniającym dokładne przyleganie kołnierza do pokrycia dachowego. Dodatkowo, użycie kołnierza EPDM oznacza dla dekarza o wiele bezpieczniejszy montaż materiał nie kaleczy dłoni, tak jak aluminiowe kołnierze wykorzystywane do tej pory do łączenia okien z membraną dachu. Montaż VERSY WVR V8 od 5 do 75 stopni, w większości pokryć dachowych (kołnierz uniwersalny). Produkty można montować w zespoleniach poziomych stosując do tego jeden typ kołnierza, w dowolnej ilości, pozostawiając jedynie 12 cm przerwy między wyłazami.

Kołnierz, mający za zadanie połączenie dachu z membraną, pozostanie elastyczny nawet w drastycznych warunkach pogodowych tj. przy temperaturze sięgającej od -40o do +150o Celsjusza. Nie zmieni barwy bo jest całkowicie odporny na działanie promieni UV oraz ozon, posiada właściwości odwrotnej deformacji po działaniu siły mechanicznej więc nie odkształci się i nie zmieni formy. Jest wodoodporny.
Kołnierz wykonany z EPDM zapewnia także wyciszenie pomieszczenia niweluje on bowiem słyszalne zwykle na poddaszu uderzenia kropli deszczu o aluminiową powierzchnię kołnierza okna dachowego. W przypadku produktów RESET ten problem nie istnieje.

WVR zamknięte

WVR zamknięte

© OKPOL

Kominiarz nie wchodzi po drabinie

Wyłazy najlepiej montować tak, by były jak najbliżej komina, ale nie jest to wymóg konieczny, gdyż na dachu komunikację ułatwiają stopnie i ławeczki kominiarskie. Ważnym aspektem montażu jest też dostęp do wyłazu od wewnątrz, najwygodniej byłoby bez użycia drabiny lub z zastosowaniem kilkustopniowej, ale gdy wyłaz jest przy kominie stromego dachu może znajdować się na wysokości nawet kilku metrów od podłogi poddasza. O ile na strychu możemy postawić ją w każdym, odpowiednio wysokim miejscu, tak w pomieszczeniu mieszkalnym możemy mieć kłopot w postaci mebli, czy innych elementów wyposażenia wnętrz (zakładając oczywiście, że akurat jesteśmy w posiadaniu wysokiej drabiny). Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest montaż wyłazu na tyle nisko by móc wyjść przez niego na dach, bez wysiłku bezpośrednio z podłogi. Wyłazy marki VERSA sprzedawane są w całej Europie – również bez wysiłku. Dobry produkt po prostu broni się sam. Firma OKPOL jest drugim polskim producentem okien dachowych i jednym z lepszych ekspertów w dziedzinie wyłazów dachowych sprzedaje okna od ponad ćwierćwiecza, a jej produkty cieszą się uznaniem profesjonalistów. Wyłazów Versa można doszukać się na wielu polskich dachach ze względu na szeroki wachlarz opcji do wyboru rozwiązania do pomieszczeń ogrzewanych, do strychów, uchylne lub klapowe, z drewna lub PVC. Jest wiele możliwości i kombinacji, a wszystkie świetnie wpiszą się zarówno w klimatyczne górskie domki jak i w bardzo nowoczesne projekty architektoniczne. Wartością dodaną jest producent posiadający w 100% polski kapitał. Kupujący mają pewność, że wspierają polską gospodarkę i przyczyniają się do rozkwitu branży budowlanej w kraju. Warto pochylić się nad rodzimą propozycją zamiast korzystać z drogich, zachodnich produktów, wcale nieodbiegających jakością od krajowych.

 

Więcej informacji na stronie firmy OKPOL Sp. z o.o. w portalu PdA.

Głos został już oddany

Guardian Sun®
Modułowe projekty świetlne od LumoLamp
INSPIRACJE