Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize
Zobacz w portalu A&B!

Olsztyńska Hala Urania. Czy da się ocalić starą kopułę?

29 marca '21

Jedna z najbardziej charakterystycznych brył Olsztyna. Hala Urania zostanie przebudowana, tak by spełniać nowe funkcje i już za dwa lata ponownie służyć mieszkańcom. Zachowana zostanie rozpoznawalna kopuła. 

blisko wyburzenia

Hala Urania w Olsztynie powstała w latach 1973 – 1978 według projektu architekt Wiesława Zenona Piątkowskiego. Od samego początku wyróżniała się masywną bryłą betonowej kopuły. Przez lata służyła sportowcom i widzom. Jednak jej stan techniczny pogarszał się, remont jak zawsze był zbyt kosztowny, aż zupełnie przestała spełniać normy. Wtedy władze miasta planowały wyburzyć halę, a w jej miejsce postawić zupełnie nową. Po wieloletnich dyskusjach, zdecydowano się na modernizację i rozbudowę. Wzorując się na bliźniaczym projekcie rewitalizacji Hali Okrąglak w Opolu, olsztyńska Hala miała zyskać nowe życie.

Hala Urania Olsztyn - fot. WikiCommons

zachowanie charakteru hali, czy modernizacja?

Pierwszym punktem do realizacji planu na modernizację, było dwukrotne zwiększenie przestrzenii trybunów, tak by móc pomieścić więcej widzów. Drugim, poprawa konstrukcji dachu, który nie spełniał norm bezpieczeństwa, kolejnym izolacja elewacji... Poprawek przybywało, a z modernizacji zrobiła się całkowita przebudowa. Ostatecznie zostanie zachowany jedynie kształt dachu Hali.

Ogłoszony przez władze miejskie i oddział SARP konkurs miał na celu wybranie najciekawszej wizji nadania hali drugiego życia przy zachowaniu charakterystycznej bryły.

Założeniem było zachowanie charakteru hali – wyjaśniała przy okazji ogłoszenia wyników konkursu miejska architekt, Magdalena Rafalska. – Urania, planetarium i obserwatorium ze swoimi kopułami, to obiekty, które już na stałe wpisały się w krajobraz tej części Olsztyna i są kojarzone z naszym miastem. 

ogłoszenie wyników konkursu 2016. You Tube

Hala Urania zostanie przebudowana według projektu pracowni Urban Architect – to zespół w składzie: arch. Dorata Szymaniak-Urban, arch. Aleksandra Pabjan, Piotr Pabjan, Alina Kwaśna, Krystyna Wiktorko, inż. Mariusz Tomczuk zostali przez jury wybrani laureatami pierwszej nagrody. 

Za bardzo dobrze rozwiązaną funkcję obiektu, uwzględniającą prawidłowe funkcjonowanie wszystkich zespołów. Przyjęte rozwiązania- zarówno architektoniczne, jaki urbanistyczne – powodują, że obiekt jest czytelnym symbolem miasta honorującym pierwotne rozwiązania przestrzenne; Przyjęte rozwiązania uwzględniają aspekt ekologiczny. Zaoponowano technologię energooszczędną zarówno w zakresie przyjętych rozwiązań materiałowych jak i technologicznych – instalacyjnych; Wyrazisty i oszczędny efekt wizualny gwarantujący właściwy odbiór bez stosowania niepotrzebnych zabiegów czysto estetycznych. - czytamy w uzasadnieniu werdyktu o wizji koncepcji Urban Architect.

projekt konkursowy Urban Architect

modernizacja, czy jednak odbudowa?

Powierzchnia użytkowa nowego obiektu ma wynieść prawie 25 tys. m kw. Panowana rozbudowa i przebudowa  obejmuje wyburzenie części bocznych części obiektu, przebudowę i rozbudowę części głównej. Wszystkie bryły będą stanowić będą funkcjonalną całość. W bryle A, czyli zasadniczej części, zaprojektowano centralnie usytuowane boiska do piłki siatkowej, ręcznej, koszykówki, miejsca do gry w tenis ziemny, tenis stołowy, badminton, futsal,uprawiania boksu, zapasów, judo czy taekwondo oraz widownię z miejscami stałymi, mobilnymi oraz stojącymi. W ramach inwestycji zostanie również zagospodarowany teren wokół obiektu, a przede wszystkim zieleń, której wciąż w mieście brakuje i oświetlenie oraz infrastrukturę niezbędną do prawidłowego funkcjonowania obiektu.Poza widowiskami sportowymi, w hali będą odbywać się również koncerty, imprezy muzyczne, targi, wystawy, czy kongresy.

wizualizacja Hala Urania - Urban Architect

dotacja unijna czekała kilka lat, ale...

Konkurs architektoniczny odbył się w 2016 roku. Urząd marszałkowski wynegocjował z Komisją Europejską 130 mln zł na modernizację hali widowiskowej Urania. Jednak dotacja ta zakładała wkład własny. By ogłosić przetarg, miasto potrzebowało jednak również wkładu własnego... Trwało to kilka lat i założenia inwestycji uległy zmianie. Projekt pozostał ten sam. Od stycznia 2021 trwają poszukiwania odpowiedniego wykonawcy projektu. Okazuje się jednak, że podjęcie się projektu, wiąże się z niemałym ryzykiem. Projekt architektoniczny zakłada modernizację, tymczasem obecny plan znacznie wychodzi poza granicę standardowego remontu. Praktycznie wszystkie elementy mają być zbudowane od nowa, z założeniem zachowania konstrukcji kopuły.

Projekt, którym dysponujemy zakładał, że zdobędziemy fundusze na termomodernizację i kopuła zostanie wyremontowana. Teraz jednak wskazaliśmy potencjalnym oferentom, że jeśli zaproponują nam wykonanie konstrukcji od nowa, wówczas otrzymają dodatkowe punkty w przetargu. Ale nie jest to warunek konieczny. Wykonawcy mogą nam także zaproponować modernizację dachu - wyjaśnia Marta Bartoszewicz, rzeczniczka prasowa ratusza w rozmowie z Gazetą Olsztyńską.

Warto wspomnieć, że istniejący dach obecnie nie spełnia obowiązujących norm śnieżnych, które od czasu budowy hali zostały zaostrzone. Potencjalni wykonawcy mogą zgłaszać się "w ciemno" do inwestycji, do której w dokumentacji projektowej nie uwzględniono m.in. warunków gruntowych. W końcu wstępny projekt zakładał modernizację, a nie odbudowę hali. Ale wszystko jest możliwe.

Pozostając optymistami... Hala widowiskowo-sportowa Urania i jej kopuła to jeden z symboli Olsztyna, jej remont, a raczej odbudowa wydarzy się niebawem, a już w 2023 roku będzie ponownie służyć mieszkańcom.

Marta Kowalska

Głos został już oddany

IGP-DURA®one – system powlekania proszkowego
Dachówki na elewacji – trend w architekturze 2024
DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
INSPIRACJE