NOWOŚĆ! Prawo w architekturze – przystępnie na portalu A&B
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Niech żyją targowiska! Zielony Targ w Ciechanowie

26 marca '21

Jeszcze nie tak dawno niszczone, zastępowane dyskontami, centrami handlowymi. Dziś wracają do łask. Uwspółcześnione targowiska. W Ciechanowie powstanie Zielony Targ. Autorami projektu na zlecenie ciechanowskiego ratusza są architekci Agata Parzentna i Michał Kucharski.

targowisko w zieleni

Dotychczasowe targowisko w Ciechanowie zmieni się niebawem w Zielony Targ. Co kryje się pod tą uwspółczesnioną wersją targu? Budyenk handlowy zastąpi małe, tymczasowe konstrukcje bazaru. Dodatkowo plan zagospodarowania obejmuje również plac przeznaczony do handlu oraz przestrzeń z zadaszeniem i infrastrukturę, małą architekturę, zieleń, ścieżki. Zostanie zachowana tradycja. Dwa razy w tygodniu tu odbywają się targowiska, z dużą ilością samochodów dostawczych i osobowych. Zapewnione zostaną drogi dojazdowe i parkingi. Zielony Targ ma nie tylko zastąpić targowsko, ale stworzyć dla mieszkańców nowoczesne i bezpieczne miejsce spotkań. W projekcie uwzględniono również przestrzeń parkową, gastronomiczną i sanitariaty.

Wyznaczamy sobie kolejny wielki cel inwestycyjny. To będzie następne piękne, imponujące i służące mieszkańcom Ciechanowa miejsce. Planujemy nowo powstałe pomieszczenia handlowo-usługowe oddać w dzierżawę przedsiębiorcom na pierwsze trzy lata za symboliczną złotówkę za m2. Odnowienie tego terenu ma przyczynić się do poprawienia warunków handlu. Będzie to przyjazna środowisku inwestycja, z zastosowaniem szeregu ekologicznych rozwiązań – zapewnia prezydent Krzysztof Kosiński.

Targ położy zaledwie 1200 m od rynku, dzięki czemu może stać się doskonałą alternatywą do spotkań mieszkańców. W pobliżu znajdują się tereny zielone oraz budynki mieszkalne.

ciechanowski Zielony Targ | © wizualizacja Agata Parzentna i Michał Kucharski

strefowanie przestrzeni

Zielony Targ w Ciechanowie zaprojektowali architekci Agata Parzentna i Michał Kucharski na zlecenie ciechanowskiego ratusza. Projektując targ, wyznaczyli oni dwie główne strefy, które podzielili na funcje, mając na celu uporządkowanie przestrzeni. Powstały dwie części projektu, targowa i parkingowa. Budynek handlowo – usługowy został zaprojektowany na planie litery U. Dookoła, zaprojektowano drogę i miejsca postojowe przeznaczone dla dostawców, właścicieli lokali, a także obsługi technicznej oraz samochodów uprzywilejowanych. Dostęp do lokali z zewnętrznej strony pozwala również na ich dodatkowe doświetlenie. 

W projekcie, bramy dojazdowe zostały zadaszone, pod dachami będzie możliwy handel detaliczny. Wewnętrzny plac, będzie działał jak mały rynek jak dawniej. Górne kondygnacje budynku zostaną przeznaczone na kawiarnie, zielony taras i pomieszczenia techniczne. Całość składa się z mniejszych, prostych modułów, opartych na żelbetowej kontrukcji, co pozwala na swobodną aranażacje przestrzeni wewnątrz lokali, zależnie od potrzeb najemnców. 

ciechanowski Zielony Targ | © wizualizacja Agata Parzentna i Michał Kucharski

nowe życie targowiska

Najważniejszą funkcję będzie pełnić plac, częściowy przykryty dachem. Prezydent Ciechanowa zapowiada, że poza cyklicznymi targowiskami, przestrzeń będzie wykorzystywana też w trakcie wydarzeń kulturalnych, jarmarków świątecznych i imprez okolicznościowych.

Uzupełniająca otaczającą zieleń, mała architektura korensponduje z minimalistycznym założeniem projektu. Poza niezbędnymi dla wygody mieszkańców i dostawców, parkingami teren otaczający Targ pozostanie zielony. Zostaną zasadzone drzewy i krzewa, a całość, łącznie z parkiem zostanie dobrze oświetlona. 

ciechanowski Zielony Targ | © wizualizacja Agata Parzentna i Michał Kucharski

techniczna strona projektu

Architekci stawiają na ekologiczne rozwiązania. System wentylacji oparty jest na odzyskiwaniu ciepła. Na dacha zaintalowano panele fotowoltaiczne. Elewacje budynku zaprojektowano w kolorze białym z białymi stalowymi profilami o wymiarach 10 x 3cm, które płynnie przechodzą w balustradę na dachu. Zielony dach pełni funkcję atrakcyjnego tarasu, ale i zapewnia izolację. Witryny są przeszklone, a ponad nimi zaprojektowano specjalną przestrzeń na szyldy. 

Projekt architekotniczno-urbanistyczny Zielonego Targu to połączenie prostych rozwiązań i elastyczności. Współczesne targowiska sięgają po nowe miastotwórcze funcje, dzięki którym wygrywają z wszystkimi innymi obiektami handlu. Zapewniają możliwość spotkań na świeżym powietrzu, promują małe, ekologiczne przedsiębiorstwa, tworzą przestrzeń nowym wydarzeniom. 

Marta Kowalska

Głos został już oddany

IGP-DURA®one – system powlekania proszkowego
Dachówki na elewacji – trend w architekturze 2024

TECTUS®
całkowicie ukryty system zawiasów

www.simonswerk.com
INSPIRACJE