PDA 2024 – materiały i technologie dla Architekta. Korzystaj z darmowej wersji online

Dlaczego dobór odpowiedniej osłony przeciwsłonecznej jest tak istotny w trakcie projektowania budynku?

01 grudnia '23

Skuteczne zarządzanie promieniami słonecznymi

Nowoczesne budownictwo musi obecnie spełniać trzy główne kryteria: funkcjonalności, estetyki, a w obliczu stale rosnących kosztów energii – przede wszystkim oszczędności. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy z faktu, że budynek traci energię cieplną trzema głównymi drogami: wentylacją, przez ściany oraz poprzez stolarkę okienną. Zwłaszcza te ostatnie elementy przyczyniają się do straty nawet 25% ciepła, a latem przepuszczają około 30-80% energii promieniowania słonecznego, co powoduje przegrzewanie się pomieszczeń i konieczność ponoszenia dodatkowych wydatków na chłodzenie. Dlatego tak istotnym w trakcie projektowania budynku jest dobór odpowiedniej osłony przeciwsłonecznej.

Osłony przeciwsłoneczne

Osłony przeciwsłoneczne

© Aluprof

Rozwiązania dostępne w ofercie firmy Aluprof:

Żaluzje zewnętrzne

Żaluzje fasadowe to niezwykle praktyczne osłony przeciwsłoneczne, które skutecznie chronią wnętrza przed nadmiernym nagrzaniem przy równoczesnym zapewnieniu odpowiedniego komfortu optycznego. Cechą charakterystyczną tego typu produktów jest swoboda regulacji kąta nachylenia lameli, co pozwala na wybór właściwego stopnia zaciemnienia, a tym samym na indywidualne zarządzanie przez użytkownika. Dodatkowo estetycznie wyprofilowane lamele w połączeniu z aluminiowymi elementami konstrukcyjnymi (kasety i prowadnice) nadają fasadzie nowoczesnego, a zarazem oryginalnego wyglądu. Przemyślana konstrukcja tego typu rozwiązań pozwala także na tworzenie większych gabarytów konstrukcji, co sprawia, że są one często stosowane w przypadku dużych przeszkleń. Dzięki temu żaluzje doskonale sprawdzają się zarówno w budynkach użyteczności publicznej, jak i w inwestycjach mieszkaniowych. W ofercie firmy Aluprof dostępne są cztery warianty żaluzji fasadowej: adaptacyjny, samonośny i dwa podtynkowe. Ponadto zaprojektowano innowacyjne rozwiązanie łączące system żaluzji fasadowej SkyFlow z systemem fasady słupowo-ryglowej MB-SR50N z oferty Aluprof.

Osłony przeciwsłoneczne typu screen

Osłony przeciwsłoneczne typu screen stanowią bardzo funkcjonalne rozwiązanie i są chętnie stosowane zarówno w obiektach użyteczności publicznej, jak i w budownictwie mieszkaniowym. Główną zaletą tego typu produktów jest ochrona pomieszczeń przed intensywnym nasłonecznieniem dzięki zastosowaniu specjalistycznych tkanin technicznych. Ponadto chronią one wnętrza przed spojrzeniami niepożądanych osób, przy zachowaniu dobrej widoczności na zewnątrz. Rozwiązania te zapewniają także skuteczną barierę optyczną dla światła wnikającego do wnętrza pomieszczenia, minimalizując efekt lśnienia, mogący powstawać na ekranach monitorów. Dzięki odpowiednio dobranej tkaninie stanowią także stylowy dodatek, który sprawi, że obiekt zyska niepowtarzalny charakter. Warto pamiętać, że odpowiednio dobrany system screenów może pełnić dodatkowo funkcję moskitiery, skutecznie chroniąc pomieszczenia przed obecnością owadów. W ofercie dostępne są trzy systemy: SkyRoll Zip, SkyRoll Classic oraz SkyRoll Eco. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj system Zip. Jest on niezwykle innowacyjny ze względu na zastosowanie na brzegach tkaniny technologii zapożyczonej z mechanizmu zamka błyskawicznego. Specjalnie zaprojektowane dwuczęściowe prowadnice są dzięki temu bezpośrednio zintegrowane z tkaniną, co gwarantuje maksymalne doszczelnienie i ochronę wnętrza przed obecnością insektów. Ponadto zastosowane tutaj rozwiązanie gwarantuje, że tkanina jest odpowiednio naprężona i stabilnie osadzona w prowadnicy, co chroni ją zwłaszcza przed porywistym wiatrem.

Osłony przeciwsłoneczne

Osłony przeciwsłoneczne

© Aluprof

Rolety zewnętrzne

Rolety zewnętrzne wciąż stanowią niezwykle praktyczne, ale niedocenione rozwiązania. W niesprzyjających warunkach atmosferycznych stanowią barierę, która skutecznie chroni wnętrza pomieszczeń przed utratą ciepła. Z kolei latem doskonale zabezpieczają przed przegrzewaniem wnętrz, jednocześnie ograniczając wykorzystanie urządzeń klimatyzacyjnych, a tym samym redukcję kosztów eksploatacji budynków. Roleta zamontowana zgodnie z wytycznymi systemodawcy posiada również bardzo dobre właściwości akustyczne, co pozwala na znaczące zniwelowanie odczucia hałasu pochodzącego z zewnątrz. Systemy rolet oferowane przez firmę Aluprof mogą być dodatkowo zintegrowane z moskitierą, co gwarantuje skuteczną ochronę pomieszczeń przed owadami. Ponadto odpowiednio dobrany system rolet zewnętrznych może stanowić zabezpieczenie przed włamaniem (systemy SAFETY PREMIUM w klasie RC3 oraz SAFETY PLUS w klasie RC2). Kurtyny rolet najczęściej stanowią profile wykonane z wysokogatunkowej blachy aluminiowej wypełnione pianką, posiadające specjalne dwuwarstwowe powłoki lakiernicze w systemie PU/PA. To sprawia, że cechują się one podwyższoną odpornością na ścieranie i oddziaływanie czynników atmosferycznych. W ofercie dostępne są również cechujące się większą sztywnością i stabilnością profile wykonane z ekstrudowanego aluminium oraz profile tworzywowe, stosowane w zależności od wybranego systemu. Szeroki wachlarz kolorystyczny z pewnością pozwoli na dopasowanie rolet do każdej elewacji. W ofercie firmy Aluprof dostępne są rolety w systemie adaptacyjnym, podtynkowym oraz nadstawnym.

Osłony przeciwsłoneczne

Osłony przeciwsłoneczne

© Aluprof

Roleto-screen

Nowością w ofercie Aluprof jest SkyTwin pierwsze na rynku rozwiązanie stanowiące połączenie rolety zewnętrznej i osłony przeciwsłonecznej typu screen w jednym produkcie. Ta kompaktowa integracja pozwoliła na stworzenie zaawansowanego technologicznie systemu, który zapewnia doskonałą izolację termiczną przez cały rok użytkowania, generując przy tym znaczące oszczędności w ramach ogrzewania i chłodzenia. Co ważne, produkt łączy wszystkie atuty rolety i screena. A dzięki zastosowaniu screena w technologii ZIP, może pełnić dodatkowo funkcję moskitiery, skutecznie chroniąc pomieszczenia przed obecnością owadów.

Pergole aluminiowe

Wśród najnowszych rozwiązań firmy Aluprof dostępne są także niezwykle trwałe i wytrzymałe pergole aluminiowe MB-OPENSKY 140 i MB-OPENSKY 120, które mogą stanowić nie tylko funkcjonalne zadaszenie dla dużych powierzchni, ale także stylowy dodatek, wpisujący się doskonale w trendy nowoczesnej architektury. Pergola sprawdza się nie tylko w przypadku budownictwa jednorodzinnego jako zabudowa tarasów czy przestrzeni ogrodów, ale także w obiektach komercyjnych, stanowiąc nowoczesny i praktyczny element zadaszenia letnich ogródków w kawiarniach czy restauracjach. Dzięki możliwości zastosowania przesłon bocznych jak screeny czy szklane panele przesuwne, pergola może być użytkowana niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Z kolei ruchome zadaszenie umożliwia zmianę kąta nachylenia lameli w płaszczyźnie od 0 do 135°, co pozwala nie tylko na pełną kontrolę dostępu światła słonecznego, ale umożliwia także naturalną wentylację i swobodną cyrkulację powietrza.

Osłony przeciwsłoneczne

Osłony przeciwsłoneczne

© Aluprof

Więcej informacji na stronie firmy ALUPROF SA w portalu PdA.

Głos został już oddany

Światło Cię Uniesie – okna, które zmieniają dom — Fakro INNOVIEW
Światło Cię Uniesie – okna, które zmieniają dom — Fakro INNOVIEW
Dachówki ceramiczne Röben – zawsze na czasie
INSPIRACJE