reklama
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

System szynowy w nowoczesnych wnętrzach – oswajamy szynoprzewody

04 grudnia '20

Szynoprzewody Ardant – oświetlenie w aranżacji wnętrz


Jeszcze jakiś czas temu oświetlenie szynowe można było zauważyć wyłącznie w biurach, restauracjach lub innych przestrzeniach komercyjnych, jednak w ostatnim czasie coraz częściej wybierane jest także do domowych aranżacji. Co sprawiło, że inwestorzy przekonują się do niego także w swoich domach? Jakie są zalety oświetlenia szynowego i jaki system warto wybrać do domowych przestrzeni? Odpowiedzi znajdziecie poniżej.

Oświetlenie szynowe
w aranżacji wnętrz – model Paulmann © ARDANT

Oświetlenie szynowe w aranżacji wnętrz – model Paulmann

© ARDANT

Kiedy zdecydować się na oświetlenie szynowe?

Skupimy się tu głównie na kwestiach praktycznych. W jakich sytuacjach oświetlenie szynowe może pomóc w prawidłowym doświetleniu przestrzeni?

1. Zbyt mała ilość wyprowadzonych punktów światła

Niezależnie od tego czy wnętrze urządzane jest od początku, czy też remontowane. Często zdarza się, że pierwotna koncepcja oświetlenia drastycznie różni się od tej ostatecznej. Już po wykonaniu instalacji okazuje się, że wnętrze nie jest odpowiednio doświetlone, a ilość światła jest zbyt mała. W takim przypadku oświetlenie szynowe jest rozwiązaniem idealnym. Od jednego punktu światła można wyprowadzić szynę o dowolnej długości, umieścić na niej kilka, a nawet kilkanaście lamp i cieszyć się precyzyjnym oświetleniem całego pomieszczenia.

Warto pamiętać jednak o tym, że szyna stanowi bazę wszystkich znajdujących się na niej lamp i tak samo, jak klasyczny żyrandol może działać z pojedynczym lub z podwójnym włącznikiem. Warto zwrócić na to uwagę podczas wyboru odpowiedniego systemu.

Oświetlenie
szynowe w aranżacji wnętrz – szynoprzewody Paulmann © ARDANT

Oświetlenie szynowe w aranżacji wnętrz – szynoprzewody Paulmann

© ARDANT

2. Duża przestrzeń – openspace'y i strefowanie światłem

Sytuacja spotykana przede wszystkim w nowym budownictwie, gdzie często niemal cały parter jest jednym, otwartym pomieszczeniem. Oczywiście w takich przypadkach podzielenie oświetlenia na poszczególne strefy jest kluczowe, ale trzeba też pomyśleć o praktycznym i efektywnym oświetleniu centralnym. Umieszczanie kilku oddzielnych lamp sufitowych lub żyrandoli uruchamianych oddzielnie może nie zdać egzaminu. Z kolei dobrze zaplanowane oświetlenie szynowe może być doskonałą bazą oświetleniową całej przestrzeni. Wystarczy skompletować system dopasowany do kształtu wnętrza i dobrze przemyśleć ilość potrzebnych punktów świetlnych. Zazwyczaj jest to jeden punkt na ok. 60–70cm.

Szyna doskonale sprawdza się jako równomierne oświetlenie kuchni z otwartą jadalnią lub jadalni połączonej z salonem. Taki rodzaj oświetlenia sprawia, że przestrzeń jest bardziej spójna.

Oświetlenie
szynowe w aranżacji wnętrz – szynoprzewód Paulmann z reflektorami i lampami wiszącymi © ARDANT

Oświetlenie szynowe w aranżacji wnętrz – szynoprzewód Paulmann z reflektorami i lampami wiszącymi

© ARDANT

3. Poddasza i niewygodne skosy

Oto kolejny argument, który przemawia za oświetleniem szynowym. Oświetlenie poddaszy często jest problematyczne. Lampy zamontowane pod skosem nie wyglądają efektownie. Szyny rozwiązują ten problem. Zamocowane pod sufitem pozwalają na swobodną regulację ustawienia poszczególnych spotów i reflektorów. Rozwiązanie wygodne i bardzo estetyczne.

W przypadku wymagających systemów polecamy marki Shilo oraz Paulmann, które w swojej ofercie posiadają szeroką gamę łączników i akcesoriów, które pozwalają na stworzenie systemu w każdym kształcie.

Oświetlenie
szynowe w aranżacji wnętrz – czarny zestaw lamp do szynoprzewodów © ARDANT         Oświetlenie szynowe w aranżacji wnętrz – model SHILO © ARDANT

Oświetlenie szynowe w aranżacji wnętrz – czarny zestaw lamp do szynoprzewodów oraz model Shilo

© ARDANT

4. Możliwość szybkich i łatwych zmian w aranżacji

Widzimy tu kolejny powód, dla którego szyny są tak chętnie wybierane do dużych i wielozadaniowych przestrzeni. Osoby, które lubią częste zmiany wiedzą, że przestawienie mebli nie stanowi dużego problemu. Trudniejszym zadaniem jest ich odpowiednie doświetlenie. Zmiana instalacji elektrycznych przy każdym przemeblowaniu nie wchodzi w grę. Tutaj znowu idealnie sprawdzają się szynoprzewody. Rozmieszczone na całym suficie umożliwiają swobodne przesuwanie poszczególnych punktów świetlnych tak, by najważniejsze elementy aranżacji zawsze były idealnie doświetlone.

Osoby lubiące zmiany na pewno docenią też możliwość montażu klasycznych lamp w szynach. Jak to możliwe? Wystarczy odpowiedni adapter, który pozwala na montaż tradycyjnego oświetlenia w szynoprzewodach. Takie adaptery dostępne są w ofercie marek Paulmann i Spotline.

Oświetlenie szynowe
w aranżacji wnętrz – czarne reflektory LED © ARDANT

Oświetlenie szynowe w aranżacji wnętrz – czarne reflektory LED

© ARDANT

Kiedy szyna 1-fazowa, a kiedy 3-fazowa?

O co chodzi z tymi fazami? Sprawa jest banalnie prosta. Systemy 1-fazowe uruchamiane są pojedynczym włącznikiem światła. Niezależnie od tego, ile lamp będzie umieszczonych na szynie, wszystkie będą włączały się jednocześnie. Systemy 3-fazowe pozwalają na podział lamp i uruchamianie ich podwójnym włącznikiem. Dzięki temu długi system może być podzielony na strefy.

System 1-fazowy

Sprawdza się w przypadkach, kiedy na szynie znajduje się nieduża liczba punktów. Może to być krótka szyna z kilkoma reflektorami zamontowana nad stołem lub nad kuchenną wyspą. Do takich zadań polecamy markę Nordlux i ich system szynowy z nowoczesnymi reflektorami MIB. Bardzo praktycznymi, ale też estetycznymi, doskonale prezentującymi się w nowoczesnych aranżacjach.

System 3-fazowy

To dobry wybór do dłuższych, bardziej skomplikowanych systemów, które mają doświetlić cały salon lub kuchnię z jadalnią. W takim przypadku możliwość uruchamiania tylko części lamp na pewno się przyda. Polecamy zainteresować się flagowymi reflektorkami do systemu szynowego marki Shilo takimi jak: Yabu, Shima oraz Fussa.

Warto pamiętać o tym, że na szynie można zamontować kilka różnych rodzajów lampy. Na przykład na systemie szynowym w kuchni można zamontować kilka reflektorów doświetlających zabudowę oraz lampę wiszącą, która doświetli stół. Ciekawe modele wiszące dostępne są w kolekcji URail. Warto zwrócić na takie modele, jak Pien, Prim oraz Pom.

Oświetlenie szynowe
w aranżacji wnętrz – model Paulmann, doświetlenie jadalni © ARDANT         Oświetlenie szynowe w aranżacji wnętrz – przedpokój © ARDANT

Oświetlenie szynowe w aranżacji wnętrz – jadalnia i przedpokój

© ARDANT

Jak skompletować zestaw szynowy?

Decydując się na oświetlenie szynowe warto pamiętać o tym, że wszystkie elementy systemu muszą być z jednej kolekcji. Nie ma możliwości wybrania szyny jednego producenta i dobrania do niego lamp innej marki. Właśnie dlatego wybór systemu warto zacząć od zapoznania się z ofertą poszczególnych lamp. Dopiero po wybraniu tych pasujących można skupić się na doborze poszczególnych elementów montażowych.

Skompletowanie systemu szynowego wymaga odrobiny czasu i cierpliwości. Oprócz lamp i szyny potrzebny jest też zasilacz, łączniki i kilka innych elementów. Osoby, które nie czują się pewnie w tego typu zadaniach mogą skorzystać z gotowych, prostych systemów, które przygotowaliśmy. Jednak jeśli projekt wymaga bardziej skomplikowanego systemu, zawsze zachęcamy do kontaktu z nami. Chętnie pomożemy w przygotowaniu listy potrzebnych elementów pod dany system i projekt wnętrza.

 

Więcej informacji i kontakt na stronie firmy Ardant w portalu A&B.

Głos został już oddany

Przełom w montażu gniazdek elektrycznych
Przełom w montażu gniazdek elektrycznych
Prisma Collection – 50 kolorów farb proszkowych Super Durable
CAD projekt design – 3. edycja spotkań z projektantami wnętrz
INSPIRACJE