Operowanie kolorem w niewielkich wnętrzach

19 lipca '22

Kolor w niewielkim pomieszczeniu odświeżymy stosunkowo szybko i tanio. Możemy więc pozwolić sobie na różne zestawienia, albo zabawę fakturami. Warto pamiętać, że kolor wiodący w małej przestrzeni zawsze będzie wydawał się bardziej intensywny.

Faktura na ścianie        Faktura na ścianie

Faktury na ścianach

© Pexels

Aby było przestronnie

Bardzo jasne kolory sprawiają, że przestrzenie optycznie się powiększają. Najprostsze będzie tu zastosowanie bieli. To ponadczasowa klasyka. Jednak w zestawieniu z niektórymi aranżacjami, użyta w czystej postaci, może okazać się odrobinę zbyt surowa i monotonna. Zmieszanie jej z innym kolorem i stworzenie pastelowego odcienia sprawi, że ściana stanie się bardziej wyrazista. Płaszczyzny możemy pomalować w odcieniach ciepłych, albo też chłodnych, od delikatnie kremowego, aż po chłodny błękit.

Ocieplające optycznie faktury

Wprowadzenie faktur zaś doda wnętrzu interesującego charakteru i ciepła. Możemy zastosować je na ścianach, jako trójwymiarowe tapety, albo tynki przestrzenne, albo też w postaci dodatków – zasłon, dywaników, ciekawych frontów szaf oraz szafek. Jeśli takich elementów w pomieszczeniu jest dużo, dobrze jest wybrać gładkie tkaniny i zgaszone odcienie, by wrażenie przytulności nie przerodziło się w zagracenie przestrzeni.

Zestawienie jasnej i ciemnej zieleni na prostopadłych ścianach        Ciemny kolor w przytulnym wnętrzu

Zestawienie jasnej i ciemnej zieleni na prostopadłych ścianach oraz ciemny kolor tworzący przytulne wnętrze

© Pexels

Odważne zestawienia i ciemne kolory

Wbrew temu co często słyszymy, w małych przestrzeniach nie warto ograniczać się jedynie do jasnych kolorów. Możemy też odważyć się i zastosować kolory jaskrawe, choć wówczas należy pamiętać, że po wyschnięciu farba przyjmie nieco ciemniejszy kolor niż na próbce. Wszystko zależy od naszego wyczucia estetyki i potrzeb. Dość bezpiecznym rozwiązaniem jest tu ograniczenie kolorystyki do różnych odcieni tej samej barwy. Zbyt duże kontrasty rzeczywiście mogą skończyć się chaosem optycznym.

Wnęki w pokoju

Wiele pokojów posiada głębokie nisze, które niekiedy warto wyodrębnić kolorystycznie. Możemy w niej zaaranżować garderobę, albo przy dużej wnęce część kąpielową. Dostęp światła dziennego będzie tu prawdopodobnie ograniczony, więc w tym miejscu dobierane kolory musimy przemyśleć w kontekście istniejącego tam oświetlenia.

Opracowanie: Liwia Sus

Głos został już oddany

DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
Bestsellery
Zaczynamy od podstaw! Dlaczego nie warto rezygnować z odpowiedniej hydroizolacji?
Listwy wykończeniowe do systemów dociepleń budynków metodą „lekką – mokrą”
Mexen – nowoczesne wyposażenie Twojej łazienki