Po drugiej stronie lustra… weneckiego

02 sierpnia '22

Lustro weneckie, nazywane także półprzepuszczalnym albo fenickim, to szkło z efektem odbicia. To niezwykle ciekawy materiał, który łączy w sobie cechy lustra oraz przeziernej szyby. Wykorzystuje się je nie tylko w instytucjach publicznych, takich jak banki, sklepy czy pokoje przesłuchań, ale także w nowoczesnych aranżacjach domów mieszkalnych. Możemy nim wydzielić różne pod względem funkcji strefy, nie pozbawiając ich dostępu światła dziennego.

Lustro weneckie we wnętrzu

Lustro weneckie we wnętrzu

© Pexels

Warstwy lustra weneckiego

Lustro weneckie to nie tylko ciekawa dekoracja, ale także sprytne rozwiązanie użytkowe. Z jednej strony prezentuje się jako lustro, odbijające światło, z drugiej zaś umożliwia obserwację tego, co znajduje się za nim, niczym tradycyjna szyba.

Efekt ten uzyskiwany jest poprzez naniesienie warstwy glinu lub srebra na powierzchnię szkła. To podobny proces jak w przypadku lustra, jednak tutaj warstwa jest cieńsza, co pozwala zachować przezierność. W rezultacie część światła jest przepuszczana, a część odbijana. Sprawdzi się to jednak wyłącznie wraz z różnicą oświetlenia między dwiema strefami. Gdy za lustrem weneckim włączymy światło, tamtejsza przestrzeń ukaże się domownikom.

Lustro weneckie we wnętrzu

Lustro weneckie we wnętrzu

© Pexels

Lustro weneckie w aranżacji wnętrz mieszkalnych

Odbijające światło szkło pozwala w ciekawy sposób podzielić przestrzeń mieszkania. Doskonale sprawdzi się jako ścianka pomiędzy sypialnią a przylegającą do niej łazienką, albo garderobą. Może oddzielać przestrzeń pracy albo domową bibliotekę. Lustro półprzezroczyste możemy wkomponować w przesuwne drzwi albo stałe drewniane lub stalowe ramy. Uzyskamy więc przegrodę, która z zewnątrz jest lustrzaną taflą, jednak do środka pomieszczenia dopływać będzie światło słoneczne.

Materiał ten chętnie wykorzystywany jest także do wkomponowania w niewielkie okienka drzwi wejściowych, co daje możliwość jednostronnej obserwacji tego co dzieje się przed domem.

Opracowanie: Liwia Sus

Głos został już oddany

DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
Bestsellery
Zaczynamy od podstaw! Dlaczego nie warto rezygnować z odpowiedniej hydroizolacji?
Listwy wykończeniowe do systemów dociepleń budynków metodą „lekką – mokrą”
Mexen – nowoczesne wyposażenie Twojej łazienki