Nietuzinkowe ściany – klejenie tapet w 8 krokach

15 lutego '22

Bez wątpienia możemy się zgodzić z faktem, że wnętrza wpływają na nasze samopoczucie. Tapeta ścienna jest świetnym pomysłem, aby szybko zmienić jednokolorowe ściany i pokryć je przeróżnymi wzorami. Czy jednak jest to proste? Oczywiście, że tak, jeśli tylko przestrzegamy pewnych reguł i stosujemy się do instrukcji. W tym artykule przedstawiamy wszystkie potrzebne kroki i wskazówki podpowiadające jak tapetować ściany.

Tapeta może być urozmaiceniem każdego wnętrza

Tapeta może być urozmaiceniem każdego wnętrza

© Tapetuj.pl

Gdzie zacząć

Tapeta jest ciekawym sposobem na zaaranżowanie pustej ściany w pomieszczeniu. Zastanawiając się, gdzie zacząć montaż warto wziąć pod uwagę naturalne oświetlenie pokoju. Jeśli tapetujemy całe pomieszczenie, zaczynajmy od silnego naturalnego światła. Jeśli tapetą ma zostać pokryta tylko jedna ściana, tworząc ciekawy akcent we wnętrzu — światło jest mniej istotne, ale warto zacząć od najbardziej reprezentacyjnej strony.

Klejenie tapet krok po kroku

Istnieją różne techniki nakładania tapet. Mimo tego, którą wybierzemy, trzeba ją nakładać wyjątkowo precyzyjnie i ostrożnie. Wybór wzorów jest naprawdę ogromny od pięknych kwiatowych wzorów aż po bajkowe krajobrazy do pokojów dziecięcych. W przypadku takich wyjątkowych wzorów musimy być szczególnie precyzyjni  — będzie tu widać każde przesunięcie i niedociągnięcie.

1. Mierzenie

Jeszcze zanim kupimy tapetę, należy odpowiednio zmierzyć pomieszczenie czy ścianę. Można do tego celu użyć nawet specjalnych kalkulatorów dostępnych w sieci. Od całkowitej powierzchni ścian należy odjąć otwory okienne czy drzwiowe. Należy jednak pamiętać, aby zostawić trochę tapety na zapas – przy klejeniu będziemy nakładać więcej materiału, niż wynosi wysokość pomieszczenia.

2. Przygotowanie ścian

Przed tapetowaniem należy odpowiednio przygotować ściany. Nie powinny mieć one żadnych nierówności – wszystkie wybrzuszania będą jeszcze bardziej widoczne na powierzchni tapety. Należy też wziąć pod uwagę, że nie zawsze ściany i krawędzie są równe. Następnie warto zagruntować wszystkie ściany, na których chcemy umieścić tapetę.

3. Rozplanowanie 

Zanim przykleimy pierwszy pasek tapety, rozrysujmy dobrze gdzie go umieścić. Do tego będzie nam potrzebny metr ołówek i poziomica. Możemy narysować linię, wzdłuż której powinna biec nasza tapeta. W przypadku tapet z dominującym elementem zaplanujmy jego umieszczenie na ścianie, którą ludzie zauważają w pierwszej kolejności. Zmierzmy szerokość i wysokość tej ściany i zaznaczmy jej punkt środkowy.

4. Przygotowanie tapety

Rozwiniętą z rolki tapetę będziemy musieli poprzecinać na kawałki. Powinny być one dłuższe o ok. 10 cm niż wysokość pomieszczenia. Jeśli na tapecie znajduje się jakiś wzór, w tym kroku należy wziąć to pod uwagę. Ten nadmiar papieru pomoże nam ładnie dopasować wzór przy klejeniu go na ściany.

5. Klejenie

Rozwijamy tapetę, sprawdzając, czy nie ma defektów. Przeciągamy papier po krawędzi stołu roboczego, aby usunąć zawijanie. W zależności od tego, jaki mamy rodzaj tapety, klejem będziemy pokrywać papier lub ścianę. Jeśli tylko mamy taką możliwość łatwiejsza jest ta druga opcja. Klej nakładać na ścianę, najlepiej wałkiem o kilka centymetrów szerzej niż tapeta, którą zamierzamy powiesić. Jeśli jednak musimy nałożyć klej na tapetę, uważajmy, aby nie dostał się na stół, bo zniszczy następny arkusz.

6. Nakładanie tapety

Umieszczamy pierwszy arkusz tapety, zaczynając od sufitu, tak aby jego prawa krawędź biegła w dół narysowanej linii. Upewnijmy się, że nad górą pozostało około 5 cm nadmiaru papieru, aby umożliwić przycięcie. Pierwszy arkusz tapety jest kluczowy, ponieważ wszystkie pozostałe będą się do niego dopasowywać, dlatego ważne jest, aby upewnić się, że jest nałożony idealnie, w przeciwnym razie tapeta może wyglądać krzywo.

7. Wygładzanie powierzchni

Gdy prawa krawędź jest ustawiona poprawnie w pionie czas wygładzić papier za pomocą szpatułki lub pędzla. Należy to robić od środka papieru do jego krawędzi, upewniając się, że nie ma bąbelków i nierówności. Sprawdzajmy również, czy prawa krawędź pozostaje na narysowanej linii.

8. Przycinanie krawędzi

Po ustaleniu odpowiedniej długości zagnijmy górną i dolną część papieru. Delikatnie odciągając papier od ściany i przetnijmy tapetę w zgięciu, najlepiej używając nożyka do tapet.

 

Opracowanie: Dominika Tyrlik  

 

Głos został już oddany

DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
Bestsellery
KLUDI – nowy wymiar luksusu
OKEDA – długie kobiece włosy nie są straszne naszym prysznicowym odpływom liniowym
FABROL - najlepszy adres dla twoich rolet