Pomiędzy domem a ogrodem. Jak urządzić nastrojowy balkon?

27 lipca '22

A gdyby tak na balkonie stworzyć oazę spokoju i przytulny, romantyczny zakątek? Aranżacja takiego miejsca może być niezwykłym wyzwaniem i wspaniałą przygodą zarazem. Nie będzie to inwestycja zbyt kosztowna, a efekt w postaci kojącej przestrzeni zrekompensuje nam wszelkie wysiłki. Niezależnie od tego jak dużym balkonem dysponujemy, jesteśmy w stanie przemienić go w miejsce wyjątkowe.

Nastrojowy balkon

Balkon to przestrzeń, która jest zarówno częścią domu jak i ogrodu. Łączy więc w sobie obie stylistyki.

© Unsplash

Od czego zacząć?

Jeśli chcemy po balkonie móc przechadzać się boso, koniecznym będzie zadbanie o podłoże. Możemy wyłożyć je płytkami ceramicznymi, kamiennymi, betonowymi albo nadać mu ciepłego wyrazu poprzez położenie paneli tarasowych. Pewne prace mogą wymagać zatrudnienia ekipy remontowej. Niektórzy stosują na balkonach i tarasach także mniej naturalne rozwiązania, takie jak płyty gumowe czy sztuczną trawę, co z pewnością zmieni charakter miejsca, ale niekoniecznie zapewni nam sprzyjający, naturalny klimat. Pamiętajmy, że wykładziny z tworzyw sztucznych powinniśmy układać na wykończonej posadzce.

Poza podłożem możemy chcieć zmienić kolor ścian balkonowych. Najczęściej występuje tu barwa elewacji, ale możemy pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa i odznaczyć nasz przytulny kącik nieco wyrazistszym kolorem, a nawet skrajnie odmiennym. Dobrze jednak, by był to odcień bardziej optymistyczny niż ponury.

Jeśli chcemy skryć się przed intensywnym słońcem, podmuchami wiatru czy po prostu przed wzrokiem ciekawskich sąsiadów, możemy powiesić na balkonie tkaninę, albo matę bambusową czy trzcinową.

Nastrojowy balkon

Balkon może stać się zieloną oazą mieszkania

© Unsplash

Przestrzeń zielona

Namiastkę nastroju ogrodowego stworzą oczywiście rośliny. Gdy do okien zagląda wiosna, wystawmy więc na balkon doniczki z kwiatami, które lubią duże nasłonecznienie. Wspaniale zaprezentują się tu wysokie trawy, rośliny o dużych liściach, ale również te z barwnymi kwiatami. Pamiętajmy zarówno o tych zwykłych, jak i o zwisających czy pnących się. Zielona ściana z pewnością zapewni nam ukojenie podczas ciepłych, letnich wieczorów. Kwietne donice, najlepiej w formie podłużnej, możemy opakować w stylowe, ozdobne osłonki.

Najpopularniejszy kwiat na balkon to pelargonia. Jest łatwa w pielęgnacji, a przy tym odporna na suszę i podmuchy wiatru. Roślinami o zwisających pędach, pięknie prezentującymi się na balkonie są też surfinie, lobelie, petunie czy fuksje.

Nastrojowy balkon

Krzesło rattanowe doskonale prezentuje się w pobliżu naturalnej zieleni

© Pexels

Meble balkonowe

Abyśmy mogli w pełni korzystać z przestrzeni balkonowej, postawmy tam wygodne meble. Mogą być one zarówno nowe, ale też doskonale zaprezentują się stare egzemplarze, po odpowiednim odnowieniu. Przede wszystkim zapewnijmy sobie możliwość odpoczynku w wygodnym fotelu oraz postawienia aromatycznej kawy na niewielkim, acz funkcjonalnym stoliku. Pięknie zaprezentują się tu meble wykonane z wikliny czy rattanu. Jeśli balkon jest zbyt mały, doskonałym rozwiązaniem będzie ławka i blat składany, przytwierdzany do ściany bądź barierek.

Nastrojowy balkon        Nastrojowy balkon

Nastrojowe oświetlenie na balkonach

© Unsplash

Nastrojowe oświetlenie

Bardzo ważnym aspektem jest zadbanie o odpowiednie oświetlenie balkonu. Kilka rozjaśniających elementów stworzy niepowtarzalny klimat. Bardzo romantycznym detalem są na przykład lampiony. Chronią one płomienie tradycyjnych świec przed podmuchami wiatru. Możemy do środka również włożyć sztuczną świecę, która zasilana będzie poprzez baterie.

Kolejnym pomysłem, który ukoi nasze zmysły przed wieczornym snem, są lampki sznurowe. Swobodnie rozwieszone, albo skupione w szklanym naczyniu będą pięknie połyskiwały w wybranym kolorze i kształcie.

Znaleźć się tu może też lampa sufitowa, albo kinkiet. W zależności od stylu naszej aranżacji wybierzmy te bardziej industrialne, nowoczesne, albo oczywiście niezawodnie klasyczne.

Opracowanie: Liwia Sus

Głos został już oddany

KOS Elektro System – jakość, funkcjonalność i styl
KOS Elektro System – jakość, funkcjonalność i styl
Bestsellery
W poszukiwaniu idealnego snu
Z pasji do mebli, z szacunku do tradycji – komfortowe i funkcjonalne meble Puszman
Skuteczna i prosta w montażu izolacja to klucz do energooszczędności