Rodzaje płytek – jak wybrać najlepsze do naszego domu?

23 lutego '22

Znane już przed naszą erą, były używane do ozdoby świątyń i pałaców w Imperium Perskim czy w dolinie Tygrysu i Eufratu. Od tamtego czasu zmienił się ich sposób produkcji, a nawet właściwości. Możemy się zdziwić, ile rodzajów płytek obecnych jest teraz na rynku. Zazwyczaj cienkie, kwadratowe lub prostokątne elementy przybierają przeróżne formy i kolory, będąc nietuzinkową ozdobą we wnętrzach.

Różne płytki do różnych celów

Płytki to niewątpliwe jedno z najbardziej praktycznych wykończeni podłogowych. Mają dłuższą żywotność niż inne rodzaje podłóg, nie wymagają dodatkowej profesjonalnej konserwacji i idealnie nadają się pod ogrzewanie podłogowe. W rezultacie płytki podłogowe nie są już ograniczone do „mokrych obszarów”, takich jak łazienki. Ludzie integrują te wykończenia z większością innych pomieszczeń w swoich domach.
Są między nimi jednak znaczące różnice, o których należy pamiętać przed zakupem. Jeśli chcemy ułożyć płytki na podłodze, upewnijmy się, że nie kupujemy płytek, które nadają się do ułożenia na ściany. Należy zdać sobie sprawę z kilku głównych cech, które odróżniają płytki podłogowe od płytek ściennych. W przeciwieństwie do wyjątkowo gładkich płytek ściennych, płytki podłogowe nie powinny być całkowicie gładkie, by utrzymać odpowiedni poziom tarcia podczas chodzenia. Podobnie, płytki podłogowe zazwyczaj mają zdolność wchłaniania wody na poziomie 3% -znacznie niższą niż w przypadku płytek ściennych, która może sięgać nawet 10%.
Wgłębiając się w temat dalej, odkrywamy, że istnieje wiele różnych rodzajów płytek wytwarzanych z różnych materiałów. Każdy z tych typów ma cechy, które mają służyć charakterowi użytkowania, stylowi, rozmiarowi i dostępnej przestrzeni do ich układania. Oto lista najpopularniejszych rodzajów płytek:

Praktyczne płytki imitujące drewniane panele

Praktyczne płytki imitujące drewniane panele

© Wikimedia.org

Płytki ceramiczne

Płytka ceramiczna wykonana jest z gliny i innych surowców naturalnych wypalanych w piecu. Jest wytrzymała i sprawdza się praktycznie w każdym pomieszczeniu w domu. Tego typu płytki występują w niesamowitej różnorodności kolorów i wzorów. Są często używane jako płytki podłogowe, a także płytki prysznicowe.
Płytki imitujące drewniane panele są również wykonane z materiału ceramicznego. Łącząc naturalne piękno drewna z trwałością płytek, styl imitujący drewno to mocny trend w branży podłóg. Trwalsze i bardziej wodoodporne niż drewno liściaste, imitacje oferują nieograniczone możliwości projektowania i są wolne od zagrożeń związanych z kornikami. Nie musimy także konserwować jej i dbać tak jak o podłogę z litego drewna.

Dostępne zarówno w wersji polerowanej, jak i niepolerowanej, płytki gresowe nadają się do różnych zastosowań domowych

Dostępne zarówno w wersji polerowanej, jak i niepolerowanej, płytki gresowe nadają się do różnych zastosowań domowych

© Pxhere.com

Gres

Płytki gresowe produkowane są z gęstszej gliny i poddawane obróbce w znacznie wyższych temperaturach niż płytki ceramiczne nieporcelanowe. Powstały materiał jest dzięki temu znacznie bardziej wytrzymały i odporny na uszkodzenia. W przeciwieństwie do standardowych płytek ceramicznych, płytki gresowe można stosować na zewnątrz ze względu na ich znikomą porowatość oraz lepszą odporność na mróz i ekstremalne temperatury.

Mozaiki występują w różnych kształtach i kolorach

Mozaiki występują w różnych kształtach i kolorach

© Szklane mozaiki

Mozaiki

Piękne motywy układane z małych elementów są często widywane w łazienkach i kuchniach, ale z pewnością nadają się do każdego pomieszczenia w domu. Mozaiki zazwyczaj wykonane są z kawałków szkła w różnych kolorach i układane w przeróżne wzory. Często też miesza się materiały, z których są wykonane, aby wyglądały jeszcze atrakcyjniej. Szczelina między elementami jest wypełniona zaprawą lub cementem.

Trawertyn to ciepły naturalny materiał  

Trawertyn to ciepły naturalny materiał

© Mick Haupt

Trawertyn

Płytki trawertynoweprodukowane z rodzaju wapienia, który jest produktem ubocznym gorących, naturalnych źródeł artezyjskich i jaskiń na całym świecie. Materiał jest dostępny w różnych kolorach i charakteryzuje się ciekawą fakturą. Wgłębienia oraz szorstka tekstura powstaje dzięki  pęcherzykom powietrza. Stylowa powierzchnia płytek trawertynowych rozświetla wnętrze i nadaje mu naturalny wygląd. Jako materiał przyjazny dla środowiska, trawertyn jest w 100% biodegradowalny. Jest trwały i łatwy w naprawie, ale i droższy niż wcześniej opisywane materiały.

Kiedyś bardzo modne dziś znów wraca na salony — lastryko

Kiedyś bardzo modne dziś znów wraca na salony — lastryko

© Jean Philippe

Lastryko

Płytki lastryko składają się z wielu rodzajów materiałów, które obejmują głównie marmur, granit, kwarc i szkło. Proces przygotowania obejmuje utwardzanie, szlifowanie i polerowanie. Powstała powierzchnia jest trwała, gładka, błyszcząca i atrakcyjna. Obecnie jest to bardzo mocny trend wnętrzarski, lastryko z tradycjami powraca znów do łask!

 

Opracowanie: Dominika Tyrlik  

 

Głos został już oddany

DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
Bestsellery
Stylowe wnętrza – wybierz grzejniki retro
Płytki klinkierowe, które tworzą niepowtarzalny klimat i ponadczasową elegancję
Wnętrze zaczyna się od drzwi