Wiekowe drewno surowcem przyszłości

24 lutego '22

Ta opowieść zaczęła się ponad 100 lat temu. Próżno wśród ludzi szukać jej świadków. Ale historia przetrwała — w starym drewnie, jego wyraźnej fakturze, mieniących się kolorach natury. Wiekowe drewno przeniesione w czasie i przestrzeni, odradzając się pięknie w meblach Regalia, jest gotowe, aby wciąż trwać i wybrzmiewać na nowo za kolejne 100 lat.

Światowe trendy w designie podążają w kierunku przestrzeni, w której wyraźnie przebija się zachwyt naturą, ekologią, materiałami z recyklingu, w efekcie zapewniając atmosferę przytulności i komfortu. Dlatego projektanci chętnie sięgają po meble, czy produkty do wykończenia wnętrz ze starego, wiekowego drewna. Oryginalne, mieniące się kolorami natury, w pełni ekologiczne meble kuchenne, drewniane ściany, podłogi, komody czy stoły ze stuletniego dębu dają uczucie spokoju i bezpieczeństwa. Tym łatwiej zrozumieć filozofię Regalia Polskiej Manufaktury wytwarzającej meble wyłącznie z drewna z odzysku, że to #NoweŻycieStaregoDrewna, świadomy wybór i styl życia współczesnego człowieka.

Drewno ponad 100 lat temu żyło życiem mieszkańców kamienic

Drewno ponad 100 lat temu żyło życiem mieszkańców kamienic

© Regalia

Czy to drewno jest z lasu? Posłuchaj, to historia jak z bajki

Dawno, dawno temu podczas zimy cieśla wycinał drzewa. Nie był to przypadek, a celowe działanie. Doskonale wiedział, że w tak mroźny czas soków w drzewie jest najmniej, a więc pozyskane drewno będzie stabilne i trwałe. Drzewa wzrastały w lasach dziewiczych, zgodnie z rytmem natury. Rosły na glebach nieurodzajnych, dlatego też ich naturalny wzrost był niewielki, co za tym idzie, roczne przyrosty były znikome. Ale to wszystko składało się na wspaniałą jakość i stabilność drewna. Było ono cięższe i twardsze. Gotowe na najcięższe wyzwania. Zupełnie inaczej niż współcześnie. Wieki temu cieśla, pracując z takim drewnem, wiedział, że uniknie przykrych niespodzianek takich jak wypaczanie. Dlatego śmiało budował z niego konstrukcje budynków — stodoły, siedliska, magazyny wojskowe. Drewno ponad 100 lat temu żyło życiem mieszkańców kamienic, domów. Przeniesione do przyszłości często dosłownie zostało uratowane przed spaleniem. Dlatego w Regalia z szacunkiem traktują jego siłę, dając mu nowe życie. Szansę na nową historię w nowych domach, gdzie na swojej powierzchni zapisuje ślady codzienności.

Żaden mebel nie jest kopią innego, tak jak nie ma dwóch identycznych desek

Żaden mebel nie jest kopią innego, tak jak nie ma dwóch identycznych desek

© Regalia

Stare drewno ma przyszłość

Dlaczego wiekowe drewno jest piękne? Wystarczy na nie spojrzeć, aby zachwycić się różnorodnością kolorów wypracowanych przez słońce, wiatr i deszcz, a nie proces postarzania. Dotknąć, aby wyraźnie poczuć pod palcami fakturę, tamte czasy oraz pracę drwali i cieśli, którzy oddawali serce swojej pasji. To drewno dojrzewało szlachetnie. Sezonowane przez ponad 100 lat, obecnie daje gwarancję jakości, zachwyca oryginalnością, nobilitując wnętrza i ich właściciela będąc spełnieniem jego indywidualne potrzeby. Odciśniętym śladem, który po nim pozostanie.
Wyjątkowa plastyczność i wytrzymałość wiekowego drewna pozwala architektowi zamienić wizję, wyobrażenie w nieoczywiste, czasem futurystyczne tu i teraz. Teraz, które łączy przeszłość z przyszłością.

Meble powstające z wiekowego drewna są często proste, wręcz ascetyczne w formie

Meble powstające z wiekowego drewna są często proste, wręcz ascetyczne w formie

© Regalia

Tylko przechowujemy stare drewno dla kolejnego pokolenia

Każda wiekowa deska w manufakturze Regalia jest jedyna. I to bez żadnej przesady. W przypadku starego drewna trudno by mówić o dwóch takich samych kawałkach. Powstają z nich meble, często proste, wręcz ascetyczne w formie, majestatyczne, przyciągają uwagę nieoczywistym wzorem, siłą konstrukcji, rzetelności wykonania i trafnym połączeniem zamierzchłej historii z nowoczesnym designem. Parafrazując słowa Philippe Patek „Tak naprawdę nigdy nie jesteś właścicielem mebli Regalia. Ty tylko przechowujesz je dla kolejnego pokolenia”.

Obcowanie ze starym drewnem z odzysku wzbudza silną refleksję, że życie człowieka jest niczym źdźbło trawy, które w każdej chwili może zostać zdmuchnięte przez wiatr. My towarzyszymy mu tylko chwilę. Ono przetrwało wieki, odnajdując drogę ku przyszłości – mówi Wojciech Sobierański, twórca marki Regalia Polska Manufaktura.

 

Więcej informacji na stronie firmy Regalia Polska Manufaktura w portalu PdD.

 

Głos został już oddany

DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
Bestsellery
JONIEC® – ogrodzenia betonowe i elementy małej architektury ogrodowej
Leca® BLOK izoluje przed hałasem
Dekoracyjne lustra, które odmienią każde wnętrze!