Szyby przeciwsłoneczne w nowoczesnym domu

01 sierpnia '22

Projektanci nieustannie poszukują nowoczesnych rozwiązań technicznych, które poprawiają wydajność i komfort użytkowania budynków. Jednym z coraz chętniej stosowanych materiałów jest szkło. Występujące w znacznym procencie w elewacji może powodować przegrzewanie się pomieszczeń. Warto więc pomyśleć o zastosowaniu szkieł przeciwsłonecznych.

Nowoczesny, mocno przeszklony budynek

Nowoczesny, mocno przeszklony budynek

© Pexels

Zamiast klimatyzacji

Szyby przeciwsłoneczne to rozwiązanie idealne w przypadku budynków nowoczesnych, które posiadają duże przeszklenia. Wykorzystanie tutaj tradycyjnych szkieł, może powodować nadmierne nagrzewanie się pomieszczeń. Promienie słoneczne z czasem będą też powodować blaknięcie kolorów mebli i ścian wewnątrz budynku. W upalne dni możemy być zmuszeni do chłodzenia pomieszczeń, co zwiększy nasze rachunki za energię elektryczną. Szyby blokujące częściowy dostęp światła mogą stać się więc doskonałym, alternatywnym rozwiązaniem.

Szyby przeciwsłoneczne w nowoczesnym budynku

Szyby przeciwsłoneczne w nowoczesnym budynku

© Pexels

Rodzaje szyb przeciwsłonecznych

Szyby przeciwsłoneczne są w stanie zatrzymać nawet 50-75% energii słonecznej, jednak niektóre z nich mogą być też nieco mniej trwałe od standardowych. Obecnie mamy do wyboru trzy rodzaje takiego szkła:

absorpcyjne, inaczej nazywane antisol. Jest produkowane ze szkła float, barwionego w masie. Za jego sprawą przepuszczalność światła maleje do poziomu 32-72% zależnie od grubości i koloru szyby. Dostępne są transparentne szyby w odcieniach szarości, brązów, niebieskości oraz zieleni, co może przy okazji mieć pozytywny wpływ na estetykę wnętrza. Takie szkło silnie się nagrzewa, pochłaniając część energii słonecznej, a następnie rozpraszając ją na zewnątrz. Stosowane jest jako zewnętrzna szyba w zestawie szyb zespolonych,

refleksyjne, nazywane reflex lub stopsol, posiada cienką powłokę z tlenków metali lub metali szlachetnych, która niczym lustro odbija część energii słonecznej. Jednocześnie może być to dodatkowa ochrona domu przed złodziejami, którzy będą mieli problem z zajrzeniem przez okna do wnętrza domu,

selektywne – szkło ma błękitny odcień, a pomiędzy dwiema szybami występuje Argon, który ogranicza przenikanie promieni słonecznych oraz poprawia izolacyjność cieplną o około 20%.

Szyby przeciwsłoneczne w nowoczesnym budynku

Szyby przeciwsłoneczne w nowoczesnym budynku

© Pexels

Koszty szyb przeciwsłonecznych

Choć szyby przeciwsłoneczne w efekcie obniżają opłaty związane z instalacją oraz użytkowaniem klimatyzacji, musimy liczyć się z kosztami zakupu tego typu szkła okiennego. Wyniesie nas to około 20-30% więcej niż w przypadku szyb przezroczystych. Latem jednak zdecydowanie poprawi to komfort przebywania w danym pomieszczeniu.

Opracowanie: Liwia Sus

Głos został już oddany

KOS Elektro System – jakość, funkcjonalność i styl
KOS Elektro System – jakość, funkcjonalność i styl
Bestsellery
W poszukiwaniu idealnego snu
Z pasji do mebli, z szacunku do tradycji – komfortowe i funkcjonalne meble Puszman
Skuteczna i prosta w montażu izolacja to klucz do energooszczędności