PDA 2024 – materiały i technologie dla Architekta. Korzystaj z darmowej wersji online

HYBRYDOWE POMPY CIEPŁA – ZMIANA I SZANSA DLA POLSKI

04 grudnia '21

Droga do dekarbonizacji budownictwa mieszkalnego

Immergas Polska Sp. z o.o. jest producentem i dostawcą pomp ciepła, kotłów gazowych oraz hybrydowych pomp ciepła. Na rynku polskim funkcjonuje i dostarcza najnowocześniejsze urządzenia już od 25 lat. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii oraz wyjątkowo wymagających standardów produkcyjnych, firma oferuje innowacyjne systemy grzewcze o unikalnej jakości, spełniające normy programu „Czyste Powietrze”.

HYBRYDOWE POMPY CIEPŁA – ZMIANA I SZANSA DLA POLSKI

HYBRYDOWE POMPY CIEPŁA – ZMIANA I SZANSA DLA POLSKI

© IMMERGAS

Rozwiązania dla obiektów

Immergas posiada w swojej ofercie szeroką gamę produktów i kompleksowych rozwiązań grzewczych, pozwalających na stworzenie systemu pokrywającego zapotrzebowanie na ciepło i energię obiektów wielkopowierzchniowych oraz użyteczności publicznej. Firma dysponuje dedykowanym działem obsługującym inwestycje. Specjaliści i inżynierowie Immergas służą swoją wiedzą i doświadczeniem architektom, projektantom i inwestorom, w przygotowaniu projektów kotłowni oraz instalacji grzewczych, na każdym etapie – od koncepcji do realizacji. W portfolio obiektów komercyjnych znajdują się m.in. hotele, hale produkcyjne, supermarkety, szkoły. Katalog produktów zawiera kotły o mocy od 35 kW do 900 kW, które łączyć można w kaskady 8 urządzeń, osiągając nawet 7 MW mocy.

HYBRYDOWE POMPY CIEPŁA – ZMIANA I SZANSA DLA POLSKI

HYBRYDOWE POMPY CIEPŁA – ZMIANA I SZANSA DLA POLSKI

© IMMERGAS

Proponowane są trzy serie kotłów:

  • Victrix PRO kotły kondensacyjne wiszące średniej mocy (zakres 35-120 kW). Najważniejsze cechy to wymiennik ze stali nierdzewnej charakteryzujący się wysoką trwałością i odpornością na korozję oraz bardzo szeroki zakres modulacji, zaczynający się od 10%. Oznacza to, że model 35 kW przy niewielkim zapotrzebowaniu, może pracować już z mocą nawet 3,4 kW, co przekłada się na obniżenie rachunków za gaz. Sprawność serii Victrix PRO to 107%.
  • Ares PROkotły kondensacyjne stojące, o wysokiej wydajności (zakres mocy 150-600 kW). Kocioł Ares Pro posiada wbudowany wymiennik o dużej pojemności wodnej. Daje to możliwość pracy bez separacji hydraulicznej od obiegów instalacyjnych, a ryzyko odkładania zanieczyszczeń po stronie wodnej wymiennika pozostaje bardzo niskie. Możliwe jest również wykorzystanie istniejącej pompy obiegowej w przypadku wymiany starego źródła ciepła, gdyż wymiennik kotła cechują niewielkie straty hydrauliczne. Serię cechuje szeroki zakres modulacji 23-100% i sprawność na poziomie 109% oraz możliwość rozbudowy automatyki. Użycie odpowiednich modułów rozszerzających pozwala na kontrolowanie pracy maksymalnie 13 obiegów grzewczych. Ares PRO jest fabrycznie gotowy do pracy – kotły wyposażone są w palnik typu PREMIX o modulowanej mocy, wentylator z klapą zwrotną, zawór gazowy oraz płytę sterującą. Kocioł jest również fabrycznie wyregulowany do pracy na gazie GZ-50 lub propanie. Kocioł posiada wbudowany moduł sterujący, który pozwala na pracę awaryjną kotła nawet w przypadku, gdy sterownik główny ulegnie awarii.
  • Ares TECkotły kondensacyjne stojące, o wysokiej wydajności (zakres mocy 150-900 kW). Dzięki budowie modułowej użytkownik ma możliwość korzystania z bardzo dużego zakresu modulacji mocy kotła. Każdy kocioł składa się z kilku pracujących niezależnie od siebie modułów. Moduły kotła są uruchamiane na podobnej zasadzie jak kaskada kotłów, dzięki czemu uzyskujemy bardzo wysokie sprawności w produkcji energii cieplnej, na poziomie 109%. Konstrukcja urządzeń pozwala na bardzo szeroki zakres modulacji – modele 150-350 kW (moc minimalna 12 kW), modele 440-900 kW (moc minimalna 22 kW). Podobnie jak Ares PRO, seria TEC pracować może na 13 obiegach grzewczych, a dodatkowym atutem jest wyjątkowo niska emisja hałasu < 49 dB(A).

HYBRYDOWE POMPY CIEPŁA – ZMIANA I SZANSA DLA POLSKI

HYBRYDOWE POMPY CIEPŁA – ZMIANA I SZANSA DLA POLSKI

© IMMERGAS

HYBRYDOWE POMPY CIEPŁA – ZMIANA I SZANSA DLA POLSKI

Coraz więcej rodaków skłania się ku nowoczesnym rozwiązaniom grzewczym przy budowie domu, a pompy ciepła cieszą się rosnącą popularnością. Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) opracowała dwa scenariusze przyszłości dotyczące sprzedaży pomp ciepła typu woda-powietrze w Polsce – bazowy i optymistyczny. Według pierwszego z nich do 2030 roku sprzedaż takich pomp ciepła dla domów jednorodzinnych będzie wynosić 71 800 sztuk, z kolei według wariantu optymistycznego – 224 700 sztuk. Zakładając, że faktycznie dojdą do skutku, w 9 lat przynajmniej co dziesiąty dom będzie wyposażony w pompę ciepła. Rosnąca popularność pomp ciepła wynika przede wszystkim z faktu, że są one ekologicznym i bezobsługowym źródłem ciepła do ogrzewania budynków i przygotowania c.w.u.
O ile zastosowanie rozwiązania typu pompa ciepła w nowym budownictwie jest relatywnie proste, o tyle budynki podlegające termomodernizacji, czy inwestorzy stojący przed wyborem wymiany źródła ciepła na nowe, mają nieco więcej dylematów. Konieczność modernizacji instalacji i koszty z tym związane bywają często barierą przed podjęciem decyzji i wyborze pompy ciepła. Na rynku pojawiło się rozwiązanie, które jest w stanie odpowiedzieć na potrzeby rynku wymian, bez konieczności rezygnowania z zalet, jakie daje pompa ciepła.

HYBRYDOWE POMPY CIEPŁA – ZMIANA I SZANSA DLA POLSKI

HYBRYDOWE POMPY CIEPŁA – ZMIANA I SZANSA DLA POLSKI

© IMMERGAS

PIONIERSKA TECHNOLOGIA HYBRYDOWA

Immergas jako jedna z pierwszych firm na świecie postawiła na rozwój nowej technologii hybrydowej, która jest połączeniem przynajmniej dwóch urządzeń – kotła gazowego i pompy ciepła, korzystających z różnych źródeł ciepła. Wybór urządzenia korzystającego z odnawialnych źródeł energii, jakim jest np. pompa ciepła Immergas Magis Combo V2, to obecnie najbardziej ekologiczny sposób na ogrzanie budynku i produkcję ciepłej wody użytkowej, przy jednocześnie najniższych kosztach eksploatacji. W dobie rosnących rachunków za prąd i podwyżek cen żywności poszukujemy różnorodnych sposobów na optymalizowanie domowego budżetu. Coraz więcej osób rozumie długofalową perspektywę i jest w stanie zainwestować w rozwiązanie, które w przyszłości przyniesie wymierne oszczędności. Zmiana tradycyjnego ogrzewania na hybrydowe pozwala użytkownikowi na uniezależnienie się od cen i dostępności paliw tradycyjnych, a także umożliwia swobodne korzystanie ze źródła ciepła, które w danym momencie bardziej się opłaca. Niezależność i ekonomia to nie jedyne zalety takiego rozwiązania. Hybrydowe pompy ciepła pozwalają także na rozbudowę systemu grzewczego w przyszłości o dodatkowe rozwiązania, jak fotowoltaika, czy klimakonwektory, dzięki którym mamy możliwość nie tylko ogrzania domu, ale również w upalne dni schłodzenia go.

HYBRYDOWE POMPY CIEPŁA – ZMIANA I SZANSA DLA POLSKI

HYBRYDOWE POMPY CIEPŁA – ZMIANA I SZANSA DLA POLSKI

© IMMERGAS


Immergas jako jedna z pierwszych firm z branży wprowadziła na rynek ekologiczną technologię kondensacyjną, która skutecznie wyparła tradycyjne kotły gazowe. Obecnie, dzięki hybrydowym pompom ciepła, jesteśmy gotowi na kolejną zmianę i upatrujemy w tej technologii ogromną szansę na rewolucję w zakresie ekonomicznej i ekologicznej produkcji ogrzewania i ciepłej wody użytkowej – mówi Magdalena Oskiera, Dyrektor Marketingu Immergas Polska.


Nie bez znaczenia pozostaje ekologiczny wymiar rozwiązań hybrydowych dla środowiska i redukcja emisji szkodliwych substancji (CO2 o 42%, NOx o 82%)*. Urządzenia hybrydowe są najlepszym rozwiązaniem w drodze do dekarbonizacji budownictwa mieszkalnego.

 

Więcej informacji na stronie firmy Immergas Polska Sp. z o.o. w portalu PdA.

Głos został już oddany

IGP-DURA®one – system powlekania proszkowego
Dachówki na elewacji – trend w architekturze 2024
DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
INSPIRACJE