PDA 2024 – materiały i technologie dla Architekta. Zamów wersję drukowaną

STERYLIS - technologia dezynfekcji powietrza

05 grudnia '21

TECHNOLOGIA DEZYNFEKCJI POWIETRZA W POMIESZCZENIACH PROMIENIOWANIEM UV-C

Sterylis, rodzina urządzeń zaprojektowana przez inżynierów MILOO-ELECTRONICS, polskiego producenta systemów dezynfekcji powietrza, elektroniki i oświetlenia LED, pozwala na kompleksową ochronę zdrowia w różnego rodzaju pomieszczeniach i budynkach.
Skuteczność technologii Sterylis w zwalczaniu koronawirusa i innych patogenów chorobotwórczych została potwierdzona przez naukowców w badaniach prowadzonych w szpitalach covidowych. System wzajemnie uzupełniających się rozwiązań obejmuje innowacyjne urządzenia wolnostojące, sufitowe oraz montowane w przewodach wentylacyjnych.

STERYLIS LIGHT AIR

STERYLIS LIGHT AIR

© STERYLIS

NAUKOWCY – POWIETRZE NALEŻY STALE DEZYNFEKOWAĆ

W 2021 r. WHO, po apelu wielu naukowców z całego świata, uznało oficjalnie drogę powietrzną, oprócz kropelkowej, za mechanizm przenoszenia SARS-CoV-2. Oznacza to transmisję wirusów poprzez tzw. aerozole, tj. cząsteczki emitowane kiedy mówimy czy po prostu oddychamy. Utrzymują się w powietrzu w pomieszczeniach nawet do 12 godzin.
Rozwój pandemii sprawił, że naukowcy zaczęli zwracać uwagę na jakość powietrza w zamkniętych pomieszczeniach i wynikające z tego zagrożenia. Ich zdaniem skala regulacji dotycząca powietrza powinna być podobna do XIX-wiecznej transformacji w zakresie budowy miejskich wodociągów z czystą wodą i kanalizacji. Pomogło to uchronić ludność m.in. przed nawracającymi epidemiami cholery. Eksperci wskazują, że o powietrzu należy myśleć tak samo jak o wodzie i żywności, które standardowo poddajemy dezynfekcji i sterylizacji. Projektując budynki należy teraz brać pod uwagę występujące obecnie choroby układu oddechowego, jak i przyszłe pandemie.

STERYLIS DUCT AIR

STERYLIS DUCT AIR

© STERYLIS

DEZYNFEKCJA PROMIENIOWANIEM UV-C

Odpowiedzią na ten trend jest seria rozwiązań bazujących na technologii STERYLIS, które zapewniają najwyższy możliwy stopień bezpieczeństwa powietrza w pomieszczeniach. Korzystają z dezynfekcji promieniowaniem UV-C, sprawdzonych metod filtrowania powietrza i, dodatkowo, sterylizacji w bardziej zaawansowanych modelach. Urządzenia działające w technologii STERYLIS oczyszczają powietrze w sposób ciągły, bez potrzeby wychodzenia z pomieszczeń. Podnosi to komfort pracy i przebywania w budynkach.
Uniwersalność technologii sprawia, że może być stosowana w nowych projektach, jak również stanowić element modernizacji już istniejących budynków. STERYLIS sprawdza się jako rozwiązanie systemowe w ujęciu całych obiektów, jak również wybranych pomieszczeń, np. takich, w których dochodzi do częstych kontaktów międzyludzkich.

STERYLIS PURE AIR

STERYLIS PURE AIR

© STERYLIS

SKUTECZNOŚĆ TECHNOLOGII STERYLIS W SZPITALACH COVIDOWYCH

Skuteczność rozwiązań STERYLIS została potwierdzona przez naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Technologię przetestowano na oddziałach covidowych szpitali w Bochni i Krakowie. Szczegółowej analizie poddano powietrze, filtry urządzeń oraz maseczki i otoczenie pacjentów. Próbki pobrano przed oraz po zastosowaniu dezynfekcji UV-C. Wyniki potwierdziły, że STERYLIS skutecznie niszczy wirusa SARS-CoV-2.

– Wirus jest eliminowany przez urządzenie z powietrza – mówi dr hab. Anna Różańska, z Zakładu Kontroli Zakażeń i Mykologii, Wydziału Lekarskiego Katedry Mikrobiologii Uniwersytetu Jagiellońskiego –

Potwierdzono jego obecność na stronie twarzowej maseczki chirurgicznej pacjentów. Był także obecny na filtrze wlotowym wstępnym, którym powietrze obecne w pomieszczeniu było wprowadzane do urządzenia STERYLIS. Po przejściu powietrza przez urządzenie, po naświetleniu promieniowaniem UV-C, na filtrze wylotowym wynik oznaczenia był ujemny.

STERYLIS NISZCZY WIRUSY, BAKTERIE, GRZYBY CZY PLEŚNIE

Badania laboratoryjne wskazały, że technologia zapewnia też ochronę przed innymi patogenami, np. bakteriami odpowiedzianymi za zakażenia szpitalne, grzybami, pleśniami, pierwotniakami czy roztoczami.
Rozwiązania bazujące na technologii STERYLIS dezynfekują powietrze promieniami UV-C o najskuteczniejszej w walce z drobnoustrojami długości fali – 254 nanometrów. Mogą pracować w sposób ciągły i całkowicie bezpieczny dla przebywających w pomieszczeniach osób. Dzięki tzw. pułapkom świetlnym promieniowanie UV-C działa wyłącznie w obrębie komory dezynfekcyjnej urządzenia.

STERYLIS PURE AIR

Seria wolnostojących urządzeń o nowoczesnym, minimalistycznym wyglądzie, które poddają powietrze filtracji w standardzie HEPA i dezynfekują promieniami UV-C. Charakteryzują się kompaktowymi wymiarami (670 x 360 x 260 mm) oraz niskim poziomem hałasu. Urządzenie monitoruje działanie wszystkich podzespołów i automatycznie informuje, np. o potrzebie wymiany filtrów. Trwałość zastosowanych w Sterylis PURE AIR lamp UV-C wynosi 9000 godzin.

Pure AIr

Pure Air

© STERYLIS

Produkt został doceniony przez środowisko projektantów – jest finalistą konkursu Dobry Wzór 2021, organizowanego przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego.

STERYLIS LIGHT AIR

System sufitowy, który zapewnia oświetlenie w technologii LED oraz stałą i bezpieczną dezynfekcję UV-C. STERYLIS LIGHT AIR posiada wymiar standardowego kasetonu sufitowego. Pozwala to na łatwą instalację w już istniejących sufitach kasetonowych. Dostępny jest również w wersji podtynkowej i natynkowej.

Light Air

Light Air

© STERYLIS

STERYLIS LIGHT AIR posiada unikalny system dostępu beznarzędziowego, który gwarantuje szybkie i wygodne serwisowanie oprawy bez konieczności jej demontażu.

STERYLIS DUCT AIR

Utrzymuje wentylację w czystości 24 godziny na dobę, podnosi poziom higieny powietrza i zapobiega przenoszeniu wirusów z jednego pomieszczenia do drugiego. Dzięki technologii deodoryzacji usuwa też z powietrza nieprzyjemne zapachy. Urządzenie zostało zaprojektowane z myślą o wszelkiego rodzaju kanałach wentylacyjnych, okolicach parowników systemów klimatyzacji oraz sekcjach filtrów w systemach wentylacji.

Duct Air

Duct Air

© STERYLIS

Źródło niszczącego patogeny światła UV-C zapewnia rok nieprzerwanej pracy i jest zamknięte w przestrzeni kanałów wentylacyjnych. Wbudowany inteligentny sterownik monitoruje działanie lamp i sygnalizuje stan ich zużycia.

 

Więcej informacji na stronie firmy STERYLIS w portalu PdA

Głos został już oddany

KOS Elektro System – jakość, funkcjonalność i styl
Prisma Collection – 50 kolorów farb proszkowych Super Durable
CAD projekt design – 3. edycja spotkań z projektantami wnętrz
INSPIRACJE