Zabytkowa struktura obudowana gęstą mieszkaniówką i biurami – ogólnodostępna i wielofunkcyjna. Tak może wyglądać Stara Rzeźnia w Poznaniu według projektu autorstwa JSK Architekci. Koncepcja ma wiele plusów, ale wątpliwości budzą wyburzenia części budynków oraz przeskalowana zabudowa obrzeżna. Nie ma też jeszcze planu miejscowego.
Stara Rzeźnia leży w centrum Poznania przy ul. Garbary, na obrzeżach ścisłego Starego Miasta, u stóp Wzgórza św. Wojciecha, w pobliżu Warty i parku Cytadela. Zakłady mięsne wyprowadziły się z niej 22 lata temu i od tego czasu zespół zabytkowych budynków czeka na nowe życie. Jest to wyjątkowej jakości architektonicznej kompleks uruchomiony w 1900 roku, zaprojektowany przez Feliksa Moritza.
Stara Rzeźnia w Poznaniu — początek XX wieku, widok ogólny od pólnocnego wschodu; budynek giełdy i restauracji
materiały inwestora
W chwili powstania poznańska rzeźnia była jednym najnowocześniejszych tego typu zakładów w Europie. Przejrzysty i swobodny układ budynków o licowanych żółtą cegłą historyzujących formach obrastał przez sto lat działania rzeźni kolejnymi, nieestetycznymi budynkami. Dwa lata temu te „narośla” Vastint wyburzył i od tego czasu można podziwiać pierwotny układ zachowanych w większości obiektów, które wymagają jednak bardzo solidnej rewaloryzacji.