PDA 2024 – materiały i technologie dla Architekta. Korzystaj z darmowej wersji online

28 nowych odcieni szarości tynków i farb Weber

09 grudnia '20

Z miłości do szarości

Paleta tynków i farb Hematyt

Hematyt to paleta 28 nowych odcieni szarości tynków i farb marki Weber. W tej gamie łatwo znaleźć idealny odcień, który pozwoli stworzyć perfekcyjne tło dla życia.

Szary na salonach

Szarość to wiodący kolor ostatniej dekady. Jest obecny w nowoczesnych domach, apartamentach, hotelach i restauracjach, a także na modowych wybiegach.

28 nowych odcieni szarości
tynków i farb Weber © WEBER

28 nowych odcieni szarości tynków i farb Weber

© WEBER

Dlaczego paleta Hematyt?

Nowa paleta Hematyt odpowiada aktualnym trendom popularnych kolorów stosowanych na elewacji. Szary to kolor neutralny, który świetnie komponuje się z wieloma barwami. Dzięki kontrastowym połączeniom pozwala uwypuklić detale i nadać budynkowi indywidualny charakter.

Z paletą Hematyt zrealizujesz wiele koncepcji architektonicznych, również w kolorach zbliżonych do czerni. Swobodę stosowania ciemnych szarości na elewacji zapewniają specjalne pigmenty tzw. cool pigments, które odbijają znaczną część promieniowania słonecznego (także promieniowanie ultrafioletowe czy podczerwone). Dzięki temu używanie bardzo ciemnych kolorów nie jest już obarczone żadnym ryzykiem.

Ciemna elewacja – ładna, ale problematyczna?

Do niedawna stosowanie bardzo ciemnych kolorów na dużych płaszczyznach elewacji wiązało się ze znacznym ryzykiem. Powierzchnie pokryte ciemnymi kolorami, zwłaszcza takimi o współczynniku odbicia światła HBW<15, absorbują większość energii słonecznej i nagrzewają się bardzo intensywnie, nawet do 80°C. Przy gwałtownej zmianie pogody ściany schładzają się gwałtownie, nawet o kilkadziesiąt stopni, a to skutkuje występowaniem dużych naprężeń. W efekcie na ciemnej elewacji mogą pojawić się pęknięcia, odspojenia, wybrzuszenia itp.

28 nowych odcieni szarości
tynków i farb Weber © WEBER

28 nowych odcieni szarości tynków i farb Weber

© WEBER

Innowacyjne pigmenty

Najciemniejsze kolory tynków z palety Hematyt (oznaczone jako A3) zostały wzbogacone o specjalne pigmenty tzw. cool pigments, które sprawiają, że powierzchnia elewacji nie nagrzewa się tak jak przy zastosowaniu standardowych pigmentów. Dzięki temu na fasadzie nie pojawiają się naprężenia termiczne, a prawdopodobieństwo wystąpienia usterek zostaje całkowicie wyeliminowane.

Paleta Hematyt daje możliwość całkowicie bezpiecznego stosowania ciemnych kolorów na elewacji. Reszta to już przestrzeń do kreacji dla architekta i projektanta.


Więcej informacji na stronie firmy WEBER / Saint-Gobain Construction Products Polska Sp. z o.o. w portalu A&B.

Głos został już oddany

Światło Cię Uniesie – okna, które zmieniają dom — Fakro INNOVIEW
Światło Cię Uniesie – okna, które zmieniają dom — Fakro INNOVIEW
Dachówki ceramiczne Röben – zawsze na czasie
AQUA – Stelaże podtynkowe i przyciski spłukujące
INSPIRACJE