PDA 2024 – materiały i technologie dla Architekta. Zamów wersję drukowaną

Paleta Hematyt – z miłości do szarości

01 października '20

Paleta 28 odcieni szarości na elewacje
Z cyklu „Farby, chemia, izolowanie – innowacje 2020”

Hematyt to paleta 28 nowych odcieni szarości tynków i farb marki Weber, przygotowana specjalnie dla Ciebie. Znajdziesz tu idealny odcień, który pozwoli stworzyć perfekcyjne tło dla Twojego życia. Abyś mógł się nim cieszyć bez żadnych ograniczeń.

Była, jest i będzie…

Szarość to wiodący kolor ostatniej dekady. Wdarła się do modnych restauracji, nowoczesnych hoteli i apartamentów. Żaden z projektantów nie pomijał tego koloru w swojej kolekcji.

Dlaczego szarość stała się taka modna? Bo pozwala się wyciszyć i daje przestrzeń. Odcina od bodźców, które zakłócają pracę naszego mózgu. Pozwala uciec od nachalnych, bijących po oczach bilbordów czy zbyt kolorowych budynków w przestrzeni publicznej. Szarość nie kojarzy się już ze smutkiem i depresją, ale z elegancją i klasą. Stała się synonimem dobrego gustu. Dziś po prostu dobrze się z nią czujemy.

© Weber Saint-Gobain

Hematyt — na szczęście

Hematyt to kamień szczęścia. Dawniej przypisywano mu magiczną moc — był amuletem. Hematyt nosili wojownicy, bo wierzyli, że daje siłę, odwagę, wytrzymałość i spokój. To kamień, który i nam może przynieść szczęście. Kiedy na co dzień toczymy walkę z pędzącą rzeczywistością, szarość da nam ukojenie, spokój i przestrzeń.

Hematyt to paleta 28 nowych odcieni szarości marki Weber. Nowe kolory tynków i farb zostały przygotowane specjalnie z myślą o tobie. Znajdziesz tu odcień, który pozwoli ci stworzyć wyjątkowy dom — w nim będziesz cieszyć się życiem, odpoczywać i spełniać swoje marzenia.

      

© Weber Saint-Gobain

Dlaczego paleta Hematyt? Powodów jest wiele…

Po pierwsze – nowa paleta Hematyt odpowiada aktualnym trendom popularnych kolorów stosowanych na elewacji. Cała paleta dedykowana różnym odcieniom szarości pozwala na pełną realizację koncepcji architektonicznych, również w kolorach zbliżonych do czerni.

Po drugie – paleta Hematyt pozwala na pełną realizację przeróżnych koncepcji architektonicznych. Znajduje się w niej aż 28 różnych odcieni szarości, od bardzo jasnych po zbliżone do czerni – każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Szary to kolor neutralny, który doskonale komponuje się z wieloma barwami. Dzięki kontrastowym połączeniom, na przykład z bielą, żółcią czy czerwienią, można uwypuklić detale i nadać budynkowi indywidualny charakter. To kolejny powód, by postawić na szarość. Ale na tym nie koniec zalet palety Hematyt. Dzięki specjalnym pigmentom tzw. cool pigments, które odbijają znaczną część promieniowania słonecznego (także promieniowanie ultrafioletowe czy podczerwone), stosowanie bardzo ciemnych kolorów na elewacji nie jest już obarczone żadnym ryzykiem.

Cool pigments — innowacyjne rozwiązanie

Do niedawna użycie bardzo ciemnych kolorów na dużych płaszczyznach elewacji wiązało się ze znacznym ryzykiem. Ciemne kolory, zwłaszcza te o współczynniku odbicia światła (HBW) mniejszym od 15, absorbują większość energii słonecznej, co powoduje intensywne nagrzewanie się powierzchni nawet do 800°C. Przy gwałtownej zmianie pogody może nastąpić nagłe ochłodzenie się ściany nawet o kilkadziesiąt stopni, co powoduje duże naprężenia, a w efekcie końcowym pęknięcia, odspojenia, wybrzuszenia i inne usterki. Dzieje się tak, ponieważ słońce emituje światło nie tylko w paśmie widzialnym, ale również w nadfiolecie i podczerwieni. Ta niewidzialna dla człowieka część promieniowania stanowi ponad 50% energii odpowiedzialnej za nagrzewanie się elementów budynku takich jak ściany, czy dachy.

Kolorystyka tynków i farb Weber z palety Hematyt

© Weber Saint-Gobain

Najciemniejsze kolory tynków z palety Hematyt (oznaczone jako A3) zostały wzbogacone o specjalne pigmenty tzw. cool pigments, które sprawiają, że powierzchnia elewacji nie nagrzewa się tak jak przy zastosowaniu standardowych pigmentów. Dzięki temu na fasadzie nie pojawiają się naprężenia termiczne, a prawdopodobieństwo wystąpienia usterek zostaje całkowicie wyeliminowane. Paleta Hematyt daje możliwość całkowicie bezpiecznego stosowania ciemnych kolorów na elewacji! Resztę pozostawiamy twojej wyobraźni!


Więcej informacji na stronie Weber Saint-Gobain w portalu A&B.

Głos został już oddany

KOS Elektro System – jakość, funkcjonalność i styl
Prisma Collection – 50 kolorów farb proszkowych Super Durable
CAD projekt design – 3. edycja spotkań z projektantami wnętrz
INSPIRACJE