Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Amfiladowy układ i mocne kolory we wnętrzach atelier urbanistycznego w Poznaniu

18 sierpnia '21
Dane techniczne
Nazwa: Atelier
Lokalizacja: Polska, Poznań
Pracownia: Atelier Starzak Strebicki
Zespół projektowy: Jola Starzak, Dawid Strębicki, Martyna Karnaś, Martina Ferraro

Powierzchnia:

60 m²

Kalendarium:

2019–2020

Świeże i wyraziste kolory — żółty i zielony — stały się motywem przewodnim wnętrza pracowni urbanistycznej w Poznaniu. Autorami aranżacji kolorowej przestrzeni biurowej są architekci z Atelier Starzak Strebicki.

amfilada w biurze

Siedziba atelier zlokalizowana jest w lokalu w jednej z kamienic w centrum miasta. Na rozmieszczenie programu funkcjonalnego wnętrza wpłynął amfiladowy układ pomieszczeń, czyli taki, w którym pominięty jest korytarz, a drzwi poszczególnych pomieszczeń umieszczone są w jednej osi. Jak tłumaczą autorzy projektu, w siedzibie atelier użytkownik prowadzony jest przez kolejne części biura, zaczynając od sfery najbardziej publicznej aż do najmniej dostępnych, prywatnych przestrzeni w głębi lokalu. Co ważne, dzięki rozwiązaniom zaproponowanym przez zespół Jolanty Starzak i Dawida Strębickiego, przestrzeń można częściowo zamykać lub otwierać, w zależności od potrzeb.

aksonometriaaksonometriaaksonometria

aksonometria

© Atelier Starzak Strebicki

I tak od strony ulicy znajduje się otwarta, dostępna dla gości część — sala konferencyjna, w której odbywają się spotkania. Od reszty biura oddziela ją sięgający sufitu żółty regał na książki, w który wkomponowane są przesuwne (także żółte) drzwi. Takie rozwiązanie, jak podkreślają architekci, nie tylko wizualnie oddziela tę przestrzeń od zasadniczej części biura, ale także zapewnia dodatkową warstwę akustyczną.

żółte przesuwne
drzwi oddzielają salę konferencyjną od reszty biura        na rozmieszczenie programu
funkcjonalnego wnętrza wpłynął amfiladowy układ biura

na rozmieszczenie programu funkcjonalnego wnętrza wpłynął amfiladowy układ biura

fot.: Jakub Wittchen

W dalszej części lokalu mieści się główna, utrzymana w bieli część biurowa, zaplecze socjalne z aneksem kuchennym, toaleta i na samym końcu wypełniona zieloną zabudową, umieszczona na lekkim podwyższeniu część przeznaczona na administrację i przechowywanie dokumentacji.

część przeznaczona na administrację i przechowywanie dokumentacji umieszczona jest na platformieczęść przeznaczona na administrację i przechowywanie dokumentacji umieszczona jest na platformieczęść przeznaczona na administrację i przechowywanie dokumentacji umieszczona jest na platformie

część przeznaczona na administrację i przechowywanie dokumentacji umieszczona jest na platformie

fot.: Jakub Wittchen

minimum środków, maksimum funkcjonalności

Ingerencja w zastane wnętrze nie była duża — ze względu na ograniczony budżet architekci wykorzystali istniejące już elementy, między innymi posadzkę i wykończony drewnem sufit, skupiając się na funkcjonalnej aranżacji przestrzeni. Czytelny podział wnętrza pozwoliła osiągnąć dopasowana do potrzeb zespołu atelier urbanistycznego kolorowa zabudowa.

rzut przed i po przebudowierzut przed i po przebudowierzut przed i po przebudowie

rzut przed i po przebudowie

© Atelier Starzak Strebicki

Meble zaprojektowane w kompaktowej zabudowie gwarantują swobodę i dowolność w użytkowaniu przestrzeni. Zarówno zabudowa stała, jak i elementy stolarki wykonane zostały ze sklejki bejcowanej lub melaminowanej w intensywnych kolorach i stanowią główny element definiujący przestrzeń — tłumaczą architekci z poznańskiego Atelier Starzak Strebicki.

Dopasowane, funkcjonalne meble i całe moduły wyposażenia ze sklejki stają się w ostatnim czasie elementem wyróżniającym wnętrza autorstwa Atelier Starzak Strebicki — architekci eksperymentują z formami i kolorami, udowadniając, że często wystarczy niewielka ingerencja, aby przestrzeń zyskała zupełnie nowy, spójny wygląd i spełniała oczekiwania użytkowników.

 
oprac.:
Ola Kloc

Głos został już oddany

DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
SPACE Designer
INSPIRACJE