PDA 2024 – materiały i technologie dla Architekta. Zamów wersję drukowaną

Beton architektoniczny wzmocniony włóknem szklanym – kunszt tworzenia elewacji i wnętrz

18 grudnia '20

Elewacje i wnętrza z betonu architektonicznego GRC


BTB Beton Architektoniczny Sp. z o.o. to firma, której korzenie sięgają 1932 r. Założona jako jedna z pierwszych firm w wolnej Polsce z założenia miała, dzięki pasji i doświadczeniu, tworzyć niekonwencjonalne rozwiązania w architekturze. Dzisiaj firma BTB to profesjonalny zakład specjalizujący się w produkcji elementów z betonu architektonicznego GRC wykorzystywanych zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków mieszkalnych, biurowców oraz obiektów użyteczności publicznej.

Czym jest beton architektoniczny GRC?

GRC to skrót od angielskiego zwrotu Glass Fibre Reinforced Concrete, czyli beton GRC jest to rodzaj betonu architektonicznego zbrojonego włóknem szklanym. Wzmacnianie twardej, lecz z zasady kruchej struktury betonu wytrzymałymi i elastyczniejszymi od stali włóknami szklanymi nadaje mu szczególne właściwości i predyspozycje stosowania w nowoczesnej architekturze, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz obiektów.

GRANARIA – Wyspa
Spichrzów, Gdańsk © BTB BETON ARCHITEKTONICZNY

GRANARIA – Wyspa Spichrzów, Gdańsk

© BTB BETON ARCHITEKTONICZNY

Impregnowany beton architektoniczny

Beton architektoniczny idealnie komponuje się z materiałami powszechnie stosowanymi w nowoczesnym budownictwie szkłem, aluminium, stalą czy cegłą, którego dodatkową zaletą jest wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne oraz odporność na zmieniające się warunki pogodowe. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii impregnacji, elewacje wykonane z betonu architektonicznego są przez długi czas estetyczne i wytrzymałe.

Beton dla wymagających – dowolne formy, wielkości, faktury

Możliwości produkcyjne BTB pozwalają na dowolne kształtowanie form i wielkości poszczególnych elementów. Wykonują je w różnych grubościach (od 5 mm do 50 mm), kształtach (od płaskich, przez kątowe i ceowe, aż do trójwymiarowych i łukowych), recepturach kolorystycznych, ale także o różnych strukturach powierzchni. Firma może pochwalić się również doświadczeniem w wykonywaniu elementów na specjalistycznych matrycach i formach teksturowanych, takich jak: drewno, skała, kamień, wzory żebrowane czy powierzchnie płukane, co pozwala na zaprojektowanie niepowtarzalnych elementów wzmacniających piękno betonowych ścian i paneli. Naturalne przebarwienia, smugi i wżery rozłożone w sposób nieregularny o różnej intensywności i ilości uwypuklają naturalne pochodzenie materiału, jak też jego surową formę.

Wrocławski Teatr
Współczesny © BTB BETON ARCHITEKTONICZNY

Wrocławski Teatr Współczesny

© BTB BETON ARCHITEKTONICZNY

Łatwy i szybki montaż elementów z betonu architektonicznego GRC

Produkowane przez firmę elementy przeznaczone są do łatwego i szybkiego montażu. W zależności od projektu, miejsca zastosowania, formy elementów GRC możliwe są następujące sposoby montażu: klejenie, nitowanie, na kotwy kamieniarskie czy coraz bardziej popularna metoda na podkonstrukcji aluminiowej za pomocą kotew tylnonacinających.

Realizacyjne portfolio firmy BTB

Produkty z betonu architektonicznego firmy BTB cieszą się uznaniem i znalazły zastosowanie w wielu prestiżowych realizacjach w Polsce i Europie, m.in.:

  • Metro, Warszawa – stacja Księcia Janusza
  • Granaria, Gdańsk Wyspa Spichrzów
  • Szucha Premium Office, Warszawa
  • Wrocławski Teatr Współczesny
  • Desa Unicum, Warszawa
  • Comarch S.A., Łódź
  • Hotel Puro, Gdańsk
  • Astoria Premium Office, Warszawa
  • Apartamenty ANTRACITA.

Firma BTB zaprasza do współpracy architektów, konstruktorów, firmy wykonawcze oraz inwestorów indywidualnych.

 

Więcej informacji na stronie firmy BTB Beton Architektoniczny Sp. z o.o. w portalu A&B.

Głos został już oddany

KOS Elektro System – jakość, funkcjonalność i styl
Prisma Collection – 50 kolorów farb proszkowych Super Durable
CAD projekt design – 3. edycja spotkań z projektantami wnętrz
INSPIRACJE