Konkurs „Najlepszy Dyplom ARCHITEKTURA”
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Fotel – prestiż i wygoda w każdym wnętrzu, czyli króka historia królewskiego mebla

10 września '20

Chociaż konkurencja do tego tytułu wśród mebli jest duża, to mnóstwo osób uważa, że bezapelacyjnie zasługuje na niego fotel! Mają rację, bo to mebel, który nie tylko zapewnia komfort wypoczynku, ale jest też symbolem domowej przytulności a jeśli ma ciekawy wygląd, staje się również znaczącą ozdobą wnętrza.

Fotel na przestrzeni wieków – funkcja i forma

W dawnych czasach był także oznaką statusu społecznego oraz władzy. Na fotelach zasiadali królowie i możnowładcy, a później głowy rodzin, podczas gdy poddani czy reszta domowników musiała się zadowolić ławami, skrzyniami czy równie twardymi krzesłami. Na szczęście, to już zamierzchła przeszłość. Dzisiaj każdy może mieć fotel i zaszyć się w nim z książką w ręku, relaksując się po trudach dnia i zapominając o jesiennej, niezachęcającej do wyjścia z domu pogodzie.

Nie zmieniła się natomiast reprezentacyjna funkcja, jaką także fotel ma pełnić w pomieszczeniu, na co dowodem jest niebanalny na ogół wygląd tego mebla. Nie chodzi bynajmniej o typowe dla historycznych mebli bogate zdobienia, dekoracje snycerskie czy luksusowe obicia. We współczesnym wzornictwie, w którym rządzi prostota, ich rolę przejmują idealne proporcje, dopracowane najdrobniejsze szczegóły, szlachetne materiały, znakomicie dobrane kolory oraz — co niezwykle istotne — oryginalna, przyciągająca uwagę forma.

HKliving (BM Housing)
© BM Housing         Lekima od Zuiver © BM Housing

HKliving (BM Housing) i Lekima od Zuiver

© BM Housing

Ergonomia fotela we współczesnym wzornictwie

Projektanci ogromną wagę przykładają również do tego, czego nie widać, czyli do ergonomii. W rezultacie ich podpartej badaniami naukowymi pracy, powstają fotele tak ukształtowane, by dawały odpowiednie podparcie plecom, dzięki czemu użytkownik może siedzieć przez wiele godzin, nie obciążając kręgosłupa. Niektórzy producenci zadbali nawet o to, by osoba odpoczywająca, chcąc sięgnąć po leżącą np. z tyłu rzecz, nie musiała wstawać. Takie obrotowe fotele oferuje HKliving (BM Housing) nie rażą one „technicznym” wyglądem jak te biurowe — umożliwiający ich obracanie mechanizm jest bowiem ukryty pod siedziskiem.

Co więcej, współczesne fotele nie są przeznaczone wyłącznie do dużych pokoi. Większość ma niewielkie wymiary, a przede wszystkim lekką formę, dzięki czemu wyglądają na znacznie mniejsze, niż są w rzeczywistości. Odnajdą się więc nawet w niewielkiej kawalerce i z pewnością nie przytłoczą jej wizualnie. Przykład? Modele Retro od HKliving, Waldo od Dutchbone, Sara marki Woood czy Dusk od Zuiver. Te oraz wiele innych modeli dostępne są w BM Housing.

 

Więcej informacji na stronei firmy BM HOUSING w portalu A&B.

Głos został już oddany

DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
SPACE Designer
INSPIRACJE