Zobacz w portalu A&B!
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Historia wyrażona nowoczesnym designem

04 kwietnia '21


Ponad 30 tys. m2 prefabrykatów i wyrobów betonowych marki Dasag zdobi od niedawna Świnoujście. Promenada Historyczna to kolejna część miasta, która dołącza do grupy obiektów zrewitalizowanych za pomocą produktów wytwarzanych w Żaganiu. Do tej pory materiały marki zostały wykorzystane do odrestaurowania m.in. takich miejsc, jak Plac Wolności czy Promenada Zdrowia. Jednak nie tylko miejskie powierzchnie użytkowe to miejsca, gdzie można zaobserwować wykorzystanie wyrobów betonowych i kamiennych od Dasag. Zdobią one również tarasy i balkony hoteli Radisson oraz Hilton.


      

fot.: © Dasag

O utarte skojarzenia ze Świnoujściem nie jest trudno. Określenie „kraina 44 wysp” to jedno z pierwszych, które przychodzi na myśl. Oprócz pięknych nadmorskich widoków, Świnoujście może pochwalić się jeszcze jednym znakiem rozpoznawczym — promenadą. Przedwojenny bulwar, tak chętnie odwiedzany przez turystów, został odrestaurowany po wielu latach oczekiwania na remont.

Wysoko postawiona poprzeczka, której sprostały płytki na zamówienie

Promenada to nie tylko charakterystyczne miejsce na mapie Świnoujścia. Ta historyczna część miasta została wpisana do wojewódzkiego rejestru zabytków a to, jak podkreśla ekspert, w znacznym stopniu wpłynęło na sposób podejścia do inwestycji. Biorąc pod uwagę założenia projektu i specyficzny charakter miejsca, inwestor postawił na lastryko i rozwiązania „szyte na miarę”, wykonane na specjalne zamówienie — komentuje Andrzej Chłopek, ekspert marki Dasag. Podczas budowy Historycznej Promenady w Świnoujściu wykorzystano niemal 14 tysięcy metrów kwadratowych płyt brukowych Dasag w formatach 60×60×8 cm oraz 60×30×8 cm w modnych odcieniach bieli, grafitu oraz brązu, który powstał specjalnie na potrzeby tego niezwykłego, nadmorskiego projektu — dodaje Andrzej Chłopek.


fot.: © Dasag

Innowacyjne płyty brukowe — tradycja w nowoczesnym wydaniu

Wbrew pozorom rewitalizacja nie obejmowała jedynie odświeżenia wyglądu promenady. Oddanie jej historycznego charakteru w postaci nowoczesnego designu szło w parze z funkcjonalnością na miarę potrzeb miejskich. Dlatego oprócz zapewnienia wysokich walorów estetycznych, ekologiczne płyty brukowe Dasag biorą również udział w redukcji miejskich wysp ciepła. Jest to możliwe, ponieważ wykorzystany przy inwestycji produkt charakteryzuje się wysokim współczynnikiem odbicia promieni słonecznych SRI i niską absorpcją promieniowania cieplnego. W ten sposób firma zadbała o to, aby historyczna wizytówka Świnoujścia szła z duchem czasu i praktycznie przyczyniała się do walki z globalnym ociepleniem.

Beton szlachetny Dasag dopełnia zabudowę usługową

Bulwar to nie jedyne miejsce, w którym produkty marki Dasag znalazły swoje zastosowanie. W przypadku inwestycji w formie zabudowy usługowej zdecydowano się na wykorzystanie płyt z betonu szlachetnego. W związku z tym goście ekskluzywnych hoteli Radisson oraz Hilton mogą korzystać z tarasów, które zostały wyłożone kamiennymi płytami Promenada Prato. One również charakteryzują się wysokim współczynnikiem odbicia promieni słonecznych SRI. Po opuszczeniu terenu hotelu także można zauważyć antypoślizgowe, piaskowe materiały od Dasag. To właśnie z nich wykonane są chodniki oraz okładziny schodów zewnętrznych.


fot.: © Dasag

W Świnoujściu płyty betonowe, tarasowe oraz elementy małej architektury marki Dasag zdobią jedne z najistotniejszych miejsc na mapie miasta. Jako że są to głównie przestrzenie publiczne oraz użytkowe, to materiały wykorzystane do ich budowy muszą być trwałe i odporne na wzmożoną eksploatację. Jest to tym bardziej istotne, że chodzi o niedużą miejscowość odwiedzaną w sezonie letnim przez około 3 mln osób. W tym przypadku walory estetyczne, funkcjonalność oraz bezpieczeństwo to cechy, które nie powinny się wykluczać, tylko łączyć w postaci wysokiej jakości wyrobów budowlanych. Dlatego wykorzystanie produktów marki Dasag w tak istotnych projektach nie budzi zdziwienia.


Więcej informacji na stronie formy Dasag w portalu A&B. 

Głos został już oddany

DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
SPACE Designer
INSPIRACJE