Zobacz w portalu A&B
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Otwartość na kolory i wzory. Mieszkanie na osiedlu Brama Sopocka

30 czerwca '21
Dane techniczne
Nazwa: Mieszkanie na osiedlu Brama Sopocka
Inwestor: prywatny
Lokalizacja: Polska, Gdynia
Pracownia: P2 Pikiel & Piltz
Architektki: Zuzanna Pikiel, Agata Piltz
Powierzchnia mieszkania: 78 m²
Powierzchnia antresoli: 45 m²
Zdjęcia: P2 Pikiel & Piltz

Kalendarium:

  • projekt
  • realizacja

 

2020
2021

W Gdyni na osiedlu Brama Sopocka znajduje się jasne, dwupoziomowe mieszkanie z barwnymi akcentami. Za projekt wnętrz dla miłośników podróży i literatury (w szczególności fantasy i Si-Fi) odpowiadają architektki z pracowni P2 Pikiel & Piltz. O otwartości na wzory i kolory, pracy projektowej oraz wyzwaniach z nią związanych rozmawiamy z Zuzanną Pikiel.

Salon wypełniony
książkami    Kolorowa biblioteczka

centrum salonu stanowi pokaźna biblioteczka

© P2 Pikiel & Piltz

Dobrawa Bies: Mieszkanie to połączenie mocnych kolorów. Uwagę przyciąga intensywnie zielona kuchnia. Czy łatwo było przekonać inwestorów do tak odważnych decyzji?

Zuzanna Pikiel: Użycie kolorów było jedną z pierwszych kwestii, które klienci z nami poruszyli. To była nasza kolejna współpraca, więc zbudowane wcześniej zaufanie zdecydowanie działało na korzyść przy kolejnych propozycjach z naszej strony. A zieleń? Naturalnie uzupełniła nam kolorową przestrzeń salonu, dodając wnętrzu świeżości.

Rzut parteru
mieszkania

rzut parteru mieszkania w Gdyni

© P2 Pikiel & Piltz

Dobrawa: Jakie były założenia i inspiracje projektowe?

Zuzanna Pikiel: Staraliśmy się stworzyć wnętrze jasne, energetyczne, gdzie będzie można naładować baterie po dniu pracy. Równocześnie nasi klienci chcieli mieć miejsce na swoje zainteresowania — czytanie książek, planowanie kolejnych podróży. Myślę, że ta otwartość na kolor i wzory jest efektem tych dwóch pasji!

Sypialnia na poddaszu    Kolorowa tapeta

graficzna tapeta spaja dwa poziomy mieszkania

© P2 Pikiel & Piltz

Dobrawa: Proszę opowiedzieć o zastosowanych materiałach i rozwiązaniach.

Zuzanna Pikiel: Głównym elementem wnętrza, który łączy oba piętra tego mieszkania jest graficzna tapeta na ścianie klatki schodowej. Egzotyczne kwiaty, zieleń, róże — na obu poziomach wprowadzają niesamowitą energię. I to był strzał w dziesiątkę! W kuchni znalazła się praktyczna szafa na barek, w salonie pierwsze skrzypce gra ogromna biblioteczka — a i tak nie pomieściła wszystkich książek klientów! Ważnym elementem na piętrze jest przeszklona ściana, ale o niej za chwilę...

Fragment sypialni    Fragment łazienki

antresola była jedną przestrzenią, z której trzeba było wydzielić kilka mniejszych

© P2 Pikiel & Piltz

Dobrawa: Co sprawiało Paniom największą trudność projektową, a z czego jesteście dumne?

Zuzanna Pikiel: Zazwyczaj dumą najbardziej napawają nas rozwiązane kwestie, które z początku nie należały do najłatwiejszych. W tym wypadku to była antresola — poddasze, które było jedną wielką powierzchnią, z dużymi skosami i kilkoma oknami połaciowymi. Od początku miała znaleźć się tam prywatna łazienka klientów, garderoba, miejsce na duże łóżko i toaletka.

Przeszklona łazienka

przeszklona łazienka na antresoli

© P2 Pikiel & Piltz

Udało nam się tak połączyć funkcje, żeby maksymalnie otworzyć przestrzeń i wpuścić do niej dużo światła — stąd pomysł na przeszkloną łazienkę. Każda stała ścianka w tym miejscu sprawiłaby tylko, że ta jasna sypialnia stałaby się ciasnym wagonem. Udało nam się tego uniknąć! A do tego można brać kąpiel pod gwiazdami :)

rozmawiała: Dobrawa Bies

Głos został już oddany

DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
SPACE Designer
INSPIRACJE