Kliknij i zobacz jak w prosty sposób opublikować swój projekt w A&B
Zostań użytkownikiem portalu A&B i odbierz prezenty!
Zarejestruj się w portalu A&B i odbierz prezenty
maximize

Miasto dobrych rozwiązań. NIEMAPA pełna przyjaznych przestrzeni

25 stycznia '22

Jak wśród wszechobecnej betonozy odnaleźć dobrze rozwiązane przestrzenie? Jak trafić do ciekawie zaprojektowanych, stworzonych z myślą o ludziach i środowisku wartościowych miejsc w naszych miastach? Pomoże w tym wyjątkowa mapa, a właściwie NIEMAPA, Miasto dobrych rozwiązań.

autorem ilustracji jest Maciek Blaźniak ze Studio Ładne Haloautorem ilustracji jest Maciek Blaźniak ze Studio Ładne Haloautorem ilustracji jest Maciek Blaźniak ze Studio Ładne Halo

autorem ilustracji jest Maciek Blaźniak ze Studio Ładne Halo

© NIEMAPA

Małgosia Żmijska i Asia Studzińska z kolektywu Mamy Projekt, „mamy” NIEMAPY, tworzą kreatywne przewodniki po całym kraju — zachęcającą do eksplorowania serię Miejską (znajdziemy w niej między innymi mapy Rzeszowa, Katowic w wersji dla seniorów, Kielc czy Szczecina), inspirującą do weekendowych wypraw serię Regionalną (w niej czekają na nas między innymi NIEMAPY lasów Pomorza Gdańskiego, Górnego Śląska i  Poznania), pogłębiającą ciekawe kwestie serię Tematyczną (w której znajdziemy między innymi stworzoną z GDDKiA NIEMAPĘ Dróg krajowych czy treningową NIEMAPĘ kontra zarazki) i dostępną w pięciu wersjach językowych serię Polską. Ich najnowsze dzieło, wydane w serii Tematycznej — Miasto dobrych rozwiązań — prezentuje rozsiane po Polsce realizacje zaprojektowane tak, by służyły zarówno mieszkańcom, jak i przyrodzie.

© Mamy Projekt

troska o wspólną przestrzeń

Ilustrowana przez Maćka Blaźniaka ze Studio Ładne Halo NIEMAPA Miasto dobrych rozwiązań powstała w 2022 roku we współpracy z Izbą Architektów Rzeczypospolitej Polskiej oraz firmami Cedral, Equitone, Promat i Siniat.

Powszechna edukacja i poszerzający horyzonty dialog na tematy architektury i urbanistyki są bardzo ważne — mówi Anna Kulińska, Członkini Krajowej Rady Izby Architektów. — Cieszy nas rosnąca świadomość społeczna, ludzie, którzy doceniają swoje otoczenie jako wspólną wartość. Prowadzimy też program edukacyjny „Kształtowanie Przestrzeni”, w którym młodzież między innymi odkrywa, jaką rolę w kształtowaniu przestrzeni odgrywają urbaniści, architekci, władze miasta, a jaką może odegrać każdy z nas — jako mieszkaniec. Dwudziestolecie Izby Architektów RP jest świetną okazją, by przez NIEMAPĘ zachęcić nie tylko najmłodszych, ale całe rodziny do troski o naszą wspólną przestrzeń — dodaje.

NIEMAPA to też punkt wyjścia do rozmów o wspólnej przestrzeniNIEMAPA to też punkt wyjścia do rozmów o wspólnej przestrzeniNIEMAPA to też punkt wyjścia do rozmów o wspólnej przestrzeni

NIEMAPA to punkt wyjścia do rozmów o wspólnej przestrzeni

© NIEMAPA

marzenia o przyjaznym mieście

Co znajdziemy w najnowszej NIEMAPIE? Autorzy umieścili na niej między innymi wrocławskie osiedle Nowe Żerniki, które powstało we współpracy ponad czterdziestu pracowni architektonicznych (więcej o tym projekcie przeczytacie tutaj), zrealizowany przez krakowski Zarząd Zieleni Miejskiej plac zabaw Kasztanowy Ogród Krakowian czy dostępny budynek warszawskiej Szkoły Podstawowej nr 399 projektu Macieja Siudy.

NIEMAPA jest elementem edukacji przestrzennejNIEMAPA jest elementem edukacji przestrzennejNIEMAPA jest elementem edukacji przestrzennej

NIEMAPA jest elementem edukacji przestrzennej

© NIEMAPA

Marzy mi się miasto przyjazne, w którym mogę czuć się bezpiecznie, zdrowo, pielęgnować relacje z bliskimi, czerpać inspiracje i budować dobrostan ze swoją rodziną i naturą — tłumaczy Małgosia Żmijska. — Na naszej najnowszej NIEMAPIE pokazujemy zebrane z całej Polski przykłady rozwiązań, które powodują, że żyje nam się lepiej. Chcemy pokazywać, że to, jak jest zorganizowana nasza przestrzeń, bardzo na nas wpływa, a rozmawianie o tym ze sobą wzajemnie jest kluczem do zmiany. NIEMAPA to narzędzie do takiego dialogu, stworzone przez ekspertów, a ilustrowane przez znakomitego Maćka Blaźniaka ze Studia Ładne Halo — dodaje.

edukacja przestrzenna dla każdego!

NIEMAPA to nie tylko ilustrowany przewodnik po dobrze zaprojektowanych miejscach, ale też punkt wyjścia do rozmów (nie tylko z najmłodszymi!) o wspólnej przestrzeni, zachęta do partycypacji w procesach kształtowania kolejnych dobrych projektów oraz narzędzie edukacyjne, które tłumaczy między innymi czym zajmują się miejscy plastycy, urbaniści i architekci krajobrazu.

kto ma wpływ na miasto?kto ma wpływ na miasto?kto ma wpływ na miasto?

kto ma wpływ na miasto?

© NIEMAPA

Z tym że edukacja przestrzenna jest ważna i potrzebna zgodzimy się chyba wszyscy. Bardzo pozytywnie oceniam akcje, które jej służą — mówi Robert Konieczny. NIEMAPA jest ciekawym narzędziem, z fajnie opracowaną grafiką. Mam nadzieję, że zostanie wykorzystana w wielu warsztatach, których efektem będzie lepszej jakości otaczająca nas przestrzeń — dodaje architekt.

gdzie szukać dobrych rozwiązań?

Bezpłatną, papierową wersję NIEMAPY można otrzymać w Bibliotece Tuvim w Łodzi, w siedzibie Izby Architektów w Warszawie, Muzeum Architektury we Wrocławiu, w Sali Małego Podróżnika w Muzeum Emigracji w Gdyni, w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, w wybranych wydziałach UM Tychy oraz Muzeum Miejskim w Tychach. Wersję online pobrać można tutaj. Nic, tylko brać mapę i ruszać tropem dobrych miejskich rozwiązań!

 
oprac.:
Ola Kloc

Głos został już oddany

DACHRYNNA: zintegrowany system dachowy 2w1 (Dach + Rynna)
SPACE Designer
INSPIRACJE